תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 545

25/02/2021
י"ג באדר, תשפ"א

שלום רב,

עושים קיבוץ – קהילות ,שותפויות ועסקים גם ב-2021
השבוע התקיים זו הפעם השלישית, המפגש השנתי של פורום מזכירים ומנהלי קהילה עם הפורום העסקי של התנועה. המפגש עסק השנה ביתרונות ובאתגרים שבניהול אגודות שיתופיות (אגש"ח) – תיאגוד שמבטא גם זהות ודרך חיים. צללנו למפגש עם עו"ד שלומית שיחור רייכמן רשמת האגודות החדשה וצוותה. לאחר הכרות קצרה ונתונים אמפרים (הידעתם שקיימים מעל 4000 אגודות שיתופיות כ 200 מהם נמצאים בהליכי פירוק?). שלומית פרסה את ה'אני מאמין' שלה בתפקיד ואת חשיבות הקשר עם האגודות. אנו כתנועה אכן רואים חשיבות רבה בקשר עם משרד הרשמת גם ככלי תיווך וייצוג במשרדי ממשלה. שלומית והצוות הרחיבו לבקשת המשתתפים בנושאים: פנסיה, חלופת האגודה ומעמד חבר בעצמאות כלכלית. בהמשך עברנו לפרקטיקה עם עו"ד כרמית דורון ונחשפנו למגוון האפשרויות הקיימות באגודות שיתופיות, לשיקולים בבחירת מבנה משפטי לפעילות עסקית (בקיבוץ), ובעזרת סיפור מקרה לפרקטיקות ותובנות שבהקמת תאגיד עסקי בקיבוץ. בהמשך פגשנו את אמנון ברודי ממשואות יצחק, אודי פלד מרמת יוחנן ומיכל קראוס מקבוצת שילר (כולם בעלי ניסיון עשיר במגוון תפקידים עסקיים – כלכליים), בפאנל בהנחיית יפעת ניימן, שעסק בקשר בין הקיבוץ לעסקיו, במורכבות, בדרכי הניהול הייחודיות שצמחו בבית המדרש הקיבוצי, ובכך שלצד התמורות שחלו בשנים האחרונות שמאפשרות לעסקים בקיבוצים אוטונומיה וחדשנות, חשובה השמירה על קשר וזיקה לקיבוץ, מתוך הבנה שהעסקים הם כלי שמשרת את הקיבוץ גם בהתפתחות הדמוגרפית. לסיום זכינו לראיון מיוחד ומרתק עם מירון הכהן רשם האגודות לשעבר. הקשר בין הקהילה לעסקיה, דורש תחזוקה שוטפת וכשמתקיימים יחסי גומלין בין השניים - השמיים הם הגבול... בכדי שקשר כזה יקרה יש צורך בהבנה ובמודעות ובהם אנו מנסים לגעת במפגשים שלנו. נודה לכל האורחים שלקחו חלק, ליפעת ניימן על ההנחיה והעזרה בבניית התוכנית ולכל המשתתפים מהתנועה ומבחוץ. נתראה בכנס הבא!

פוליטיקה - בחירות
השבוע, התקיים, ביוזמת מטה ימינה בקבה"ד, מפגש פתוח לחברי הקיבוץ הדתי עם ראשי מפלגת 'ימינה' ומועמדיה לכנסת. מלבד נושאי החקלאות והמרחב הכפרי דיברו אנשי התנועה על ענייני חינוך, חברה וכלכלה, דת ומדינה ועוד. בשבוע הבא צפוי בעז"ה מפגש דומה עם ח"כים מ'כחול לבן', ובהמשך עם נציגי 'תקווה חדשה'. על פי הביקוש והיוזמה מהשטח, ייתכנו מפגשים עם מפלגות נוספות. התאחדות חקלאי ישראל ונציגי התנועות יזמו אף הן מפגשים עם כל נציגי המפלגות ואנו השתתפנו במפגשים עם בני גנץ ואלון שוסטר מכחול לבן ועם בצלאל סמוטריץ' מ'הציונות הדתית'. כמו כן נפגשנו בכנסת עם יועז הנדל (תקווה חדשה) וסיכמנו על שיתוף פעולה לקראת ולאחר הבחירות. אנו תקווה שהמפגשים הללו אכן יישאו פרי ויקדמו את הנושאים שבלב עשייתנו.

מתחברים עם נוער ניר עציון- אור קרביץ
בשבוע שעבר, בערב חמישי סוער, בחלונות פתוחים לצד שתיית שוקו חם טרי-טרי, נפגשתי לראשונה עם נוער ניר עציון. במפגש קיימנו הכרות ראשונית בנינו ועם התנועה, ודיברנו על פעילויות הנוער השונות. בקיץ האחרון בפרויקט "מפיצים טוב", נוער ניר עציון לקח לראשונה, חלק בפעילות תנועתית. היה מרגש לחוות את ההתרגשות שלהם מההכרות עם התנועה ולהתוודע לרצון שלהם לקחת חלק בעוד פעילויות בעתיד. הכרתי חבר'ה מיוחדים ומעניינים ששמחו למצוא עוד מעגל שייכות. תודה רבה לנדב כהן, רכז הנוער על שיתוף הפעולה.

משלוחי מ(ת)נות לאביונים
כחימום המנועים לקראת קמחא דפסחא תנועתי, פצחנו השבוע בגיוס מנות למעוטי יכולת, חלקם כאלה שהקורונה פגעה בהם קשות. עם קריאת רבני הקיבוץ הדתי 'פחות משלוחי מנות, יותר מתנות לאביונים' התגייסנו, פעילי אגף חברה בתנועה, ויחד עם כמה קיבוצים הצלחנו למלא רכבים בכל טוב ולצאת עמם, ממש בשעות אלו, לגמ"חים השונים באיזורים הקרובים לקיבוצנו, מתוך תפילה שנמשיך להיות תמיד בצד הנותן. זאת לצד הפעילות הבלתי נתפסת שקיימת ממילא ברוב קיבוצי התנועה.

מפגש צעיר – והפעם עם יאיר שרקי
ביום שלישי הקרוב, י"ח באדר תשפ"א, 2.3.2021 בשעה 20:45, יתקיים עוד 'מפגש צעיר' והפעם עם הכתב לענייני דתות וחרדים יאיר שרקי מחדשות ערוץ 2. שרקי שהחל בשנת 2014 לעסוק בסוגיות של דת ומדינה ונושאים פוליטיים, ייקח אותנו להיכרות עם החברה החרדית ממעוף הציפור, על גווניה השונים, היחסים הפנימיים בין הקהילות השונות והתהפוכות שעברו ועוברות עליה בשנים האחרונות. זוהי הרצאה ראשונה בסדרת 'מפגשים עם החברה הישראלית'. דווקא בימים כאלו בהם הפילוג מורגש ולעיתים מעמיק אנו בוחרים לעסוק בכך מתוך רצון לתקן, לחבר חיבורים, להעמיק את ההיכרות ולגלות סולידריות עם חלקים שונים בחברה הישראלית. הרשמה באתר כאן. ההרצאה הבאה תתקיים ב ט' באייר תשפ"א 21.4.2021 ותעסוק במקומם של הקיבוצים בחברה הישראלית בעזרתה של חלי יעקבס.

נפגשים בשישי #3
ביום שישי הבא (לא הקרוב), כ"א באדר תשפ"א 5.3.2021, נתכנס לעוד בוקר משלנו, חברי וחברות הקיבוצים הדתיים, לראות את הפנים ולשמוע את הקולות והלבבות הפועמים של שכיננו מרחוק ומקרוב. והפעם יהיו איתנו הרבנית מיכל נגן, ראשת מכינת צהלי, ויפעת ניימן, יועצת ארגונית ומנחת פורום מנהלי קהילות ומזכירים בתנועה. אל תחמיצו – יהיה מצוין. עוד פרטים וקישור לזום יפורסמו בקרוב.

מקורות גיוס כספים – מפגש חשיפה תנועתי
ביום חמישי הבא, כ' באדר תשפ"א, 4.3.2021 בשעה 14:00 ביוזמת מנהלת פיתוח משאבים בתנועה- יונית לוריא, יתכנסו אנשי ונשות ניהול בתחומי קהילה, עסקים, כספים, וכן גייסי כספים ופרוייקטורים, ויפגשו את שי פורת, יועץ אסטרטגי, יזם עסקי-חברתי, ומלווה תהליכי פיתוח משאבים, ואת ד"ר נגה זיוון- יועצת לפיתוח משאבים בחברת NZ consulting. המפגש יעסוק בין השאר, בגיוון מקורות הכנסה, בהבדלים התרבותיים בין אמריקה וישראל ובתהליך האיתור והתרומה השונים, בטיפים, בסוגיות פרקטיות חשובות ובשותפות ופיתוח מנועי צמיחה כלכליים דרך משאבים חיצוניים. ההרשמה באתר הקיבוץ הדתי.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 545 להורדה והדפסה
חסר רכיב