תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת השבוע

27/01/2021
י"ד בשבט תשפ"א, 27.1.2021
גיליון מס' 745
פרשת בשלח
מלחמה לה' בעמלק
מאת יואב איתן, קבוצת יבנה


בזמן הקצר שבין יציאת מצרים לקבלת התורה, הצליח עמלק להתארגן ולהגיע מהנגב למדבר סיני כדי לתקוף את ישראל. התורה מתארת כיצד שילוב התגוננות צבאית עם עזרה ניסית הדפו את המתקפה,

(שמות יז) וַיָּבֹא עֲמָלֵק וַיִּלָּחֶם עִם יִשְׂרָאֵל בִּרְפִידִם. וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל יְהוֹשֻׁעַ בְּחַר לָנוּ אֲנָשִׁים וְצֵא הִלָּחֵם בַּעֲמָלֵק מָחָר אָנֹכִי נִצָּב עַל רֹאשׁ הַגִּבְעָה וּמַטֵּה הָאֱ-לֹהִים בְּיָדִי. וַיַּעַשׂ יְהוֹשֻׁעַ כַּאֲשֶׁר אָמַר לוֹ מֹשֶׁה לְהִלָּחֵם בַּעֲמָלֵק וּמֹשֶׁה אַהֲרֹן וְחוּר עָלוּ רֹאשׁ הַגִּבְעָה. וְהָיָה כַּאֲשֶׁר יָרִים מֹשֶׁה יָדוֹ וְגָבַר יִשְׂרָאֵל וְכַאֲשֶׁר יָנִיחַ יָדוֹ וְגָבַר עֲמָלֵק... וַיַּחֲלֹשׁ יְהוֹשֻׁעַ אֶת עֲמָלֵק וְאֶת עַמּוֹ לְפִי חָרֶב.

בסיום המלחמה נצטווה משה רבינו במצווה מיוחדת,

(שם) וַיֹּאמֶר ה' אֶל מֹשֶׁה כְּתֹב זֹאת זִכָּרוֹן בַּסֵּפֶר וְשִׂים בְּאָזְנֵי יְהוֹשֻׁעַ כִּי מָחֹה אֶמְחֶה אֶת זֵכֶר עֲמָלֵק מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם. וַיִּבֶן מֹשֶׁה מִזְבֵּחַ וַיִּקְרָא שְׁמוֹ ה' נִסִּי. וַיֹּאמֶר כִּי יָד עַל כֵּס יָ-הּ מִלְחָמָה לַה' בַּעֲמָלֵק מִדֹּר דֹּר.

עמים רבים יצאו להילחם בישראל, אך לא אחד מהם 'זכה' להתחייבות הקב"ה למחיית זכרו כעמלק, ולכן רבותינו לא ראו במלחמת זו מלחמת 'רגילה' אלא 'מלחמת דת' כנגד המונותיאיזם העברי. היה זה ניסיון כוחני ראשון לקטוע את צמיחתו במטרה למנוע הפצת ערכיו בין עמי תבל. עמלק יזם מלחמה בקב"ה ובסולם הערכים הכלל אנושי שניסה להנחיל לאנושות בדרך צווי מצוות לישראל, כדוגמת מצוות המילה,

(במדבר רבה יג) "גאות אדם תשפילנו" (משלי כט, כג) זה עמלק שנתגאה על הקב"ה בחרופיו וגדופיו שהיה משליח זמורה אל אפו והיה נוטל זכרותן של ישראל וזורק כלפי מעלה ומחרף ומגדף ואומר בזו חפצת? ההוא דאמר "ויזנב בך" שהכם מכת זנב.

את מלחמתו השפלה כוון עמלק דווקא לעת הזאת, בה העם שנמלט מבית העבדים עשה את צעדיו הראשונים. בפיקחותו תקף את הנחשלים ודווקא בשלב רגיש זה, והתורה מלמדת כבר באירוע שקדם למתקפה כי צדק בתיזמונה,

(שמות יז) וַיִּסְעוּ כָּל-עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מִמִּדְבַּר-סִין.. וַיַּחֲנוּ בִּרְפִידִים וְאֵין מַיִם לִשְׁתֹּת הָעָם. וַיָּרֶב הָעָם עִם מֹשֶׁה... וַיֹּאמֶר לָהֶם מֹשֶׁה מַה תְּרִיבוּן עִמָּדִי מַה תְּנַסּוּן אֶת ה'... וַיִּקְרָא שֵׁם הַמָּקוֹם מַסָּה וּמְרִיבָה עַל רִיב בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְעַל נַסֹּתָם אֶת ה' לֵאמֹר הֲיֵשׁ ה' בְּקִרְבֵּנוּ אִם אָיִן.

על מצבו הקריטי של העם באותה עת ניתן ללמוד גם מדברי משה לפני מותו, בעת שצווה את ישראל על מצוות 'מחיית זכר עמלק',

(דברים כה) זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק בַּדֶּרֶךְ בְּצֵאתְכֶם מִמִּצְרָיִם. אֲשֶׁר קָרְךָ בַּדֶּרֶךְ וַיְזַנֵּב בְּךָ כָּל הַנֶּחֱשָׁלִים אַחֲרֶיךָ וְאַתָּה עָיֵף וְיָגֵעַ וְלֹא יָרֵא אֱ-לֹהִים. וְהָיָה בְּהָנִיחַ ה' אֱ-לֹהֶיךָ לְךָ מִכָּל אֹיְבֶיךָ מִסָּבִיב בָּאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱ-לֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה לְרִשְׁתָּהּ תִּמְחֶה אֶת זֵכֶר עֲמָלֵק מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם, לֹא תִּשְׁכָּח.

יתכן ובמילים "עיף ויגע" רמז משה לחולשה ביראת א-לוהים, לרצון לנסות את ה' בטענה כאילו למרות הניסים הגדולים שעשה על הים והמשכם בנס יומי של אספקת מן, כעת עזבם לבד במדבר ללא מים.

בעת החדשה, טרח הרש"ר הירש למנוע טעויות מוסריות בהבנת המצווה המיוחדת הזו, והדגיש בפירושו לתורה כי ישראל לא נצטוו ללחום בעמלק מיוזמתם, שהרי "מלחמה לה' בעמלק". ישראל נצטוו על "תמחה את זכר עמלק", וכך כתב,

(שמות יז) לא עמלק, אלא זכרו ותהילתו של עמלק הם הגורמים רעה לעתידה המוסרי של האנושות.. כל זמן שספרי הזיכרונות של האנושות יקשרו כתרי תהילה לראשם של גיבורי חרב.. יביטו דורות הבנים בהערצה אל אותם בעלי הזרוע. זכרם יעורר את הרצון להידמות להם במעשי אלימות ותהילה.

וכך ביאר את המצווה המוטלת על עם ישראל,

ממשלת עמלק תימוט לנצח רק בזמן שתורת המוסר הא-להית תיעשה למידה היחידה לכל באי העולם.. השגחת הקב"ה בהיסטוריה, כל עצמה איננה אלא מלחמה בעמלק עד סוף הדורות.. מלחמה על כל דבר בלתי א-להי ובלתי אנושי בעולם.

הלוואי ונזכה.

יואב איתן נשוי לניצה ושניהם הורים לשלושה. חבר קבוצת יבנה. עובד בענף הלול והמדגרה. לומד מחשבת ישראל.
כדי לקבל דף פרשת השבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il 
 ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא.  
תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: amudim@kdati.org.il
חסר רכיב