תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 533

03/12/2020
י"ז בכסלו, תשפ"א

שלום רב,

בחירת מזכ"לית חדשה לתנועה
תנועת הקיבוץ הדתי מברכת את
שרה עברון
על בחירתה לתפקיד מזכ"לית הקיבוץ הדתי
בישיבת המזכירות המורחבת שהתקיימה השבוע, ובתום תהליך ארוך ומכובד שהובילו אנשי צוות האיתור בראשותו של יאיר רינמן, התקיימה הצבעה דיגיטלית באמצעות מערכת הצבעה של אפליקצית 'מקומי' מבית משק גל –שעומדת בכל התקנים של רשם האגודות השיתופיות, ובה נבחרה שרה ברוב קולות לתפקיד. חברי המזכירות המורחבת הודו למי שלקחו חלק בהתמודדות מכובדת ומכבדת לאורך כל הדרך.
שרה היא האשה הראשונה בתפקיד המזכ"ל, ויש בבחירה זו גם תקדים היסטורי לתנועה, ולתנועות המיישבות בכלל. שרה, חברת קיבוץ סעד, היא אשת חינוך, ניהלה את ביה"ס העל יסודי בקבוצת יבנה ואת אגף החינוך במנח"י. כיום משמשת שרה בתפקיד מנכ"לית מרכז יעקב הרצוג בעין צורים. בעז"ה תיכנס לתפקידה החדש במהלך הקיץ הקרוב לאחר תהליך חפיפה מסודר עם אמיתי פורת.
אנו מאחלים לשרה הצלחה רבה בתפקיד!

נר שישי של חנוכה – כולנו ביחד בערב מיוחד
סדרת החובה 'וואי וואי וואי- סיפורו של דור ה-Y' של הבמאי והיוצר יאיר אגמון עוסקת בשבר העמוק שחווים מאות אלפי צעירים ישראלים בחייהם. הם עושים "כל מה שצריך", צוברים תארים, מתקבלים למשרות, ובכל זאת, לא מצליחים לסגור את החודש. רבים מהם מאוכזבים ומתוסכלים. ארגז הכלים שקיבלו לחיים האלה הוא ארגז לא נכון. ביום שלישי, כ"ט כסלו תשפ"א, ערב ר"ח טבת, 15.12.2020 בשעה 20:45, נפגש לערב משותף לכל קהילות הקיבוץ הדתי, מצעיר ועד זקן, עם יאיר אגמון, וננסה לעשות קצת סדר במשוואה הלא סימטרית הזו. זוהי סדרה חשובה הן לדור ההורים והן לצעירים עצמם. היא חושפת את הפער המסתכל וחוסר ההבנה ההדדיים בין דור ההורים היציב, לבין הדור הצעיר שנמצא בחיפוש. האם יש אפשרות להסתכלות על הפער הזה ללא השיפוטיות הנלווית לכך, אלא מתוך הבנה הדדית עמוקה יותר? הפערים הללו מורגשים ובאים לידי ביטוי גם בקהילות הקיבוץ הדתי, בעיקר בנושא תפקידי הובלה והנהגה. האם הצעירים לוקחים בהם חלק? האם המבוגרים מוכנים לפנות להם מקום? האם האפשרות לקחת חלק פעיל ומשפיע בתוך ההנהגות פתוחה, נגישה ואפשרית לצעירים? – האם יש לנו כקהילות את הכוח להוביל למקום אחר? יהיה משמעותי וחשוב. שריינו לעצמכם את הערב והרשמו (אם עוד לא צפיתם בסדרה, מומלץ בחום. לחצו על הקישור ושבו לראות).

מחלקת נוער וצעירים – אור לבנון קרביץ
אחרי פאנל הבוגרים המרגש, אנחנו מתקדמים לקראת שני אירועים איכותיים ומיוחדים לנוער. ביום רביעי כ"ג כסלו תשפ"א 9.12.2020 בשעה 19:00 בZOOM יתקיים TED דמוקרטיה עם חברי הכנסת איילת שקד ועפר שלח. הTED מיועד לשכבות י"א, י"ב ולבוגרים שלנו, ובו נברר מהן העמדות האישיות שלנו בנוגע לאיזון הנכון בין יהודית לדמוקרטית. ההרשמה בקישור .
בימים שלישי-חמישי, כ"ט כסלו-ב' טבת תשפ"א, 15-17.12.2020, יתקיים אירוע מאירים ת'ארץ. נוער תנועת הקיבוץ הדתי יצא להתנדבויות חקלאיות ברחבי הארץ בשיתוף עם השומר החדש, תנועות בנ"ע והצופים, רשות הטבע והגנים, 'אחריי', ועוד. יוצאים מהזום כדי להתנדב ביחד-בנפרד! מתחברים לטבע, לאדמה, לחקלאות, לחברה הישראלית ולמורשת היהודית דרך הידיים! חנוכה התשפ"א הולך להביא איתו המון המון אור! ההרשמה דרך מנהלי החינוך בקיבוצים.

נאבקים על חלופת האגודה
השבוע ב- 2 פגישות נפרדות, עסקו דובי מילר ואמיתי פורת בשיתוף פעולה עם חברינו מהתק"צ, במאבק על 'חלופת האגודה', כנגד פגיעה אפשרית המתוכננת ע"י הנהלת רמ"י. נפגשנו בהנהלת קק"ל עם היו"ר החדש דובדב (אברהם דובדבני) וצוותו, שם סיכמנו שנציגי קק"ל במועצת רמ"י יאבקו יחד איתנו כנגד הדו"ח והמלצות הנגזרות אפשרות. אנו רואים בכך סיוע משמעותי ואפקטיבי למאבקנו. בפגישה נוספת עם מנכ"ל רמ"י (היוצא) עדיאל שמרון, ביוזמת והשתתפות חה"כ איילת שקד ובצלאל סמוטריץ', ביקשנו להסביר את משמעות הדו"ח והמלצותיו עבור ההתיישבות הקיבוצית בכלל, ובמיוחד עבור הקיבוצים שנכנסו לחלופת האגודה. בחלק מהמפגש היה נדמה שהח"כים מיטיבים להסביר למנכ"ל רמ"י את תפיסת ההתיישבות ואת חשיבות השמירה על הקיבוץ, ותכנון הצמיחה והבניה שבו, אך ניכרו פערים מהותיים בתפיסה העקרונית ובמשמעות המעשית. המאבק יימשך, וכנראה הנושא לא יידון במועצת מקרקעי ישראל ב -14/12. היעד הוא לאפשר לפחות לכל הקיבוצים שהגישו בקשה, להתקדם ליישום חלופת האגודה, אך בינתיים עצרו ברמ"י את הטיפול בבקשות. עלינו להמשיך בטיפול שיטתי ורציף בנושא זה בתקופה הקרובה, בשת"פ עם גורמים רבים. נוסיף לעדכן.

פגישה עם רשם האגודות השיתופיות
השבוע נפגשנו, הצוות הכלכלי של התנועה, עם ממלאת מקום רשם האגודות השיתופיות (וסמנכ"לית משרד הכלכלה) - נעמה קאופמן פס, ועם סגניתה - גל גולדמן, בנושאים הקשורים למשרד הרשם. שוחחנו בנושאים הקשורים לפנסיה כגון - הצמדה לשכר ממוצע, התחייבות כלפי חברים חדשים ועוד. נעמה וגל הסבירו על תהליך בירור שמתקיים אצלם בעקבות פניות שונות מהקיבוצים. סוכם שתנועת הקבה"ד תגבש את עמדתה בנושאים אלו, תוך שיח עם קיבוצי התנועה, תוציא ניירות עמדה ותקיים שיח מתמשך במסגרת תהליך גיבוש העמדה אצל הרשם. נציין שקיבוצי התנועה זכו בהזדמנות זו לצל"ש, על היותם 'משעממים' מבחינת תלונות ודו"חות לרשם, ועל היחס הראוי לאנשים עם צרכים מיוחדים, נושא שלגביו מגבשים במשרד הרשם הנחיות מעודכנות- חדשות. עוד הסברנו את הסיכונים האפשריים מדו"ח רמ"י בנושא חלופת האגודה- עבור ההסדרים הפנימיים בקיבוצים וההתחייבות לנקלטים, וביקשנו את מעורבות הרשמת למניעת הפגיעה בקיבוצים בעניין זה. סוכם שהרשמת נעמה קאופמן פס, תשתתף בעז"ה בפורום מזכירים המתוכנן בפברואר הקרוב על מנת לשמוע ולהשמיע.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 533 להורדה והדפסה
חסר רכיב