תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 529

05/11/2020
י"ח בחשון, תשפ"א

שלום רב,

כנס ההכשרה – פרק ההמשך
השבוע התקיים חלקו השני של כנס ההכשרה הווירטואלי לצוותי החינוך. בהרצאתו של דרור זכאי קיבלו הצוותים את התשתית והעקרונות לגישה מקצועית של החינוך החברתי-קהילתי קיבוצי ולתפקיד המדריך - חשיבות ההתמקצעות, חשיבותה של בניית תכנית שנתית תוך שילוב, הלכה למעשה - עקרונות חינוכיים וידיעה ברורה שמדובר במערכת חינוך לכל דבר ולא במערכת הפגתית בלבד. ביום שלישי קיבלו הצוותים מאיתי מלר כלים כיצד לייצר שפה משותפת עם הנוער, שפה הרואה בהתנדבות ובמעורבות חברתית כלי חיוני בבניית האישיות של בני הנוער, וכיצד ניתן לשנות את השפה הקיימת כדי להגיע לכך, ולהוביל למוטיבציה פנימית אצל בני הנוער לעשייה ושינוי. סיימנו את סדרת הרצאות ההכשרה בהרצאתה של יפה צוקרמן לצוותי הגיל הרך עד כיתה ג', על חינוך למיניות בריאה ומיטיבה בגילאים הצעירים ביותר. כיצד רצוי להגיב ולענות להתנהגויות שונות, בריאות וסקרניות, בקרב ילדים, וכיצד לעודד שאלות, סקרנות וחקירה גם סביב נושא המיניות באופן מיטיב. בכנס ההכשרה, שכותרתו הייתה 'כלים לעבודה חינוכית במציאות משתנה' קיבלו המשתתפים כלים מעשיים לעבודה עם הילדים והנוער בכלל ובתקופה זו בפרט. הסדרה הייתה אינטנסיבית ומאתגרת אך אפשרה למי שהשתתף בה לקבל מענה שניתן לממש בעבודה החינוכית כבר מחר. אנו מסיימים בתחושת הערכה רבה, סיפוק ושמחים שהחינוך הקיבוצי ומוביליו קיבלו שוב מקום של כבוד ומקצועיות כפי שראוי להם.

מאגף הכלכלה - גיל הס
בשבוע שעבר נפגשנו הצוות הכלכלי התנועתי עם צוות הקרנות (רפי צור – בארות יצחק, ידידה צור - עין הנצי"ב, עמירם לב – עלומים) להצגת המאזן המאוחד של כל גופי הקבה"ד לשנת 2019. התמונה הכספית של כל הגופים התנועתיים מציגה התנהלות תואמת לתוכנית ואפילו כזו שמשאירה יתרה כספית המועברת לקרן החסכון לצורך בניה עתידית וכרית ביטחון. בישיבה הוצג גם דו"ח תקציב התנועה לחודשים ינואר-אוגוסט, כולל צפי לסיום 2020. עיקרי דברים: ירידה בעלויות הפעילויות עקב הקורונה מצד אחד, ומאידך – עליה בהכנסות מהמיזמים הכלכליים וממחלקת גיוס כספים, ירידה בשכר הפעילים עקב צמצום זמני של מצבת כוח האדם בתנועה, חסכון בהוצאות הדלק בתקופת הקורונה. בהתאמה בשנת 2020 צפויה הגדלת קרן החיסכון. סקרנו בקצרה את המצב הכספי במוסדות החינוך ובייחוד במדרשת עין הנציב. למוסדות ייוחד דיון נפרד לפני תום 2020. דנו גם בעתידו של מבנה הקבע של התנועה. לתנועה הסכם שתקף עד סוף 2022 להמשך השהות במבנה הנוכחי במתחם בנחלים, אך אנו נבחן הצורך והאפשרות להקדים את יציאתנו. לפיכך נבדקות חלופות שונות, תוך מיקוד בחלופה המשותפת עם הנהלת בארות יצחק.

פאנל בוגרי התנועה
בחמישי שעבר התקיים פאנל בוגרים של התנועה בהשתתפותם המרגשת של 12 בוגרים מקסימים שסיפרו על החוויות משנת הי"ג, ועזרו לי"בניקים הנפלאים שלנו לבחור את המסלול המדויק עבורם. איזה כיף היה לראות את החיבור של הבוגרים לתנועה ואת הרצון שלהם לעזור לחבר'ה משכבה אחרת וממקומות אחרים לבחור את הבחירות שלהם. במעגל ההשתייכות הזה שמדגיש את המכנה המשותף, ומוכיח שוב כמה הוא משמעותי ורלוונטי, היו בוגרינו הפעם בצד הנותן. אז תודה רבה- מטר רגב, הראל כהן, יהב כנעני, סתו אוצטר, נגה לנדאו, אלומה שטרן, הדר ישראלי, נעם בשיא, עוזית שניאור, תמר בן שלום, גיל אונא ונטע רוזנצווייג. בהצלחה בכל אשר תלכו! אחרי שנפרדנו מהבוגרים, נשארו איתנו הי"בניקים המהממים, ויחד עשינו מסאז' למוח בסדנה מדהימה עם יונתן גרובר. אלתרנו, צחקנו, ובעיקר נפגשנו! סוף סוף! גם אם זה היה רק דרך המסך... ויש עוד תוכניות בקנה – אז ניפגש שוב, והפעם עם שכבות יא- יב, ל TED דמוקרטיה עם ח"כים מכל הקשת הפוליטית, שיתנו את התשובה שלהם לשאלה- יהדות ודמוקרטיה- יש חיה כזו? מחכים לכם ביום ה', 26.11.2020 בשעה 19:00 ב ZOOM.

יום החקלאות בכנסת
השבוע צוין יום החקלאות בכנסת בתנאי קורונה. ביוזמת השדולה החקלאית ובמעמד שר החקלאות- אלון שוסטר, וחה"כ רם בן ברק, אופיר סופר, עוזי דיין, ראשי תנועות וארגונים - התכנסנו למרות המגבלות, מי שהחקלאות הישראלית יקרה לליבו וחשובה בעיניו, כדי לסמן ולקדם את הנושאים העיקריים על סדר היום. הדוברים ציינו את ההכרח שבתוכנית לאומית אסטרטגית לחקלאות, את הקשר שבין חקלאות להתיישבות, לביטחון מזון (דווקא בימי הקורונה), את היסודות שחייבים לבסס בצורה יציבה וכלכלית, כדי לאפשר חקלאות פורחת: הקרקע, המים, העבודה, ואת החקיקה והרגולציה הנדרשות, הכרוכות בהם. במפגש עלה גם הצורך בהתחדשות וחדשנות מצד כל הגורמים, כולל החקלאיים ונדונו גם ההישגים כמו קידום חוק החקלאות וחוק סימון ארץ המקור. הרוח החיובית שנושבת מכיוון משרד החקלאות שרתה על החדר והמשכן כולו. התקווה היא שהרוח והפעולה של השר המנכ"ל ואנשי משרד החקלאות, יחד עם שדולה חקלאית משמעותית שתעסוק בקידום חקיקה ומדיניות ממשלתית חיובית – יוכלו לאפשר ייצובה ופיתוחה של החקלאות ישראלית.

חלופת האגודה – סרט ההמשך
השבוע הודלפו פרסומים חלקיים בעניין המלצות 'הצוות המקצועי' מטעם רמ"י לבחינת 'חלופת האגודה' - החלטת מועצת מקרקעי ישראל שאפשרה לאגודות השיתופיות בקיבוצים לרכוש זכויות בחלקת המגורים, ולנהל בהם את הקרקע באחריות האגודה. נראה שרמ"י מתכוונת, להביא לצמצום ומסמוס עד כדי ביטול של החלטה זו, אליה 'נכנסו' בדרגות שונות כבר כ- 60 קיבוצים בארץ. המלצות אלו צפויות לדיון במועצת רמ"י באמצע חודש דצמבר. על פניו עלינו להיאבק בהמלצות המסתמנות בדרכים שונות: במישור המשפטי, הציבורי והפוליטי ועוד. הקמנו מטה מאבק משותף לתנועות הקיבוציות ונקבע את דרכי ותוכנית הפעולה בימים הקרובים. בוועדה חברים גם גורמים שמבינים את צרכי וערכי ההתיישבות ממשרד החקלאות, קק"ל ורשם האגודות השיתופיות, ואנו נידבר עימם, נלמד גם מהם את עיקרי הדברים, ונשמיע את עמדתנו הברורה, בדבר הצורך לשמור על ההחלטה באופן שמאפשר ניהול ומימוש הסדרי מקרקעין ובניה בין החברים ובין החבר לאגודה, בתנאים סבירים.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 529 להורדה והדפסה
חסר רכיב