תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 525

01/10/2020
י"ג בתשרי, תשפ"א

שלום רב,

בשורה משמחת בענף החלב
בשורה משמחת התקבלה היום מליאור שמחה - מנכ"ל התאחדות מגדלי בקר: מנכ"ל משרד החקלאות, מר נחום איצקוביץ', חתם בשעות האחרונות על צו המותיר על כנו את מחיר המטרה לחלב כך שהמחיר לא ירד. החלטה חשובה זו איננה מובנית מאליה, לנוכח הלחצים הרבים שהופעלו בנושא על-ידי גורמים רבים. ועדת היישום, שהמליצה לא להוריד את מחיר המטרה בשל מחירי המזון, עמדה בלחצים אלו תוך גילוי אחריות ציבורית וצרכנית ראויה לשבח, אחריות ציבורית למען אזרחי ישראל ואחריות צרכנית למניעת תנודתיות במחירים, כולל האפשרות לעליית מחירים בהמשך, לנוכח הביקוש הגובר למוצרי חלב בתקופה זו. אנו מברכים על החלטת הוועדה והמנכ"ל נחום איצקוביץ ומשוכנעים כי כתף אל כתף נמשיך לפעול לטובת ענף החלב בישראל והביטחון התזונתי בישראל.

הסכמות בעמק המעיינות – מדווח דובי מילר
בעמק המעיינות הגיעו בימים אלו להסדר לאחר משא ומתן ארוך שארך שלוש שנים. ההסדר, שנבע מתיקון 27 לחוק המים, גוזר משמעות שמוערכת בנזק של כ- 17 מליון ₪ (!) (שירד מ 68 מ' ₪) עבור החקלאים בעמק המעיינות. התיקון שקובע מחיר אחיד למים בכל הארץ, מתעלם מכך שרוב המים באזור עמק המעיינות הן באיכויות מאוד ירודות, ושההתאיידות היא הרבה מעבר לאזורים אחרים. הפשרה בעקבות הנזק הכספי הגדול, סוכמה בהעברה של 10 מיליון קוב מים לבקעת הירדן, ועוד 10 מיליון קוב שיוחזרו לטבע (מי מעיינות שיוזרמו לנחלים). השילוב של עליית מחיר המים וירידת הכמות מחייבת את החקלאים ליבש כ- 4,000 דונם בריכות דגים וחלק מההסכמה תוקם בשטח זה בתנאים מיוחדים שעליהם הוסכם עם המדינה, מערכת ליצור חשמל בעזרת שמש (מערכת פוטו-וולטאית) המשותפת לכל הישובים החקלאים – קיבוצים ומושבים. זהו המרכיב השני של ההסכמות. הרגל השלישית בהסכם נוגעת בחלוקת הקרקע בעמק בית שאן. לאחר שב 1985 סוכמה חלוקת הקרקע אך ורק בין הקיבוצים, והמושבים לא היו שותפים, הגענו הפעם להסכמות גם עם המושבים ונחתמה אמנת קרקע שכוללת גם אותם. בסופו של תהליך כל אחד מהקיבוצים והמושבים ידע מה משבצת הקרקע שלו ובמסגרת האמנה תועבר קרקע למושבים – חלק פיזית ממש וחלק דרך זכויות בתאגיד הפוטו-וולטאי. ההסכמה אליה הגיעו מובילי התהליך הייתה מורכבת מאד, אך בעקבות תהליך סיזיפי שכלל סבב בין כל הישובים, הצליחו השותפים להגיע יחד להסכמה- וזוהי בשורה גדולה, ותוצאה ראויה להערכה. הפרק האחרון בתהליך כולל צירוף המושבים לאגודת המים כך שדרך הסדרים פנימיים יגיעו בעמק למצב שבו כל הישובים יפגעו במידה שווה מהתיקון לחוק המים. הנזק לחקלאות בעמק צפוי להיות משמעותי, אבל אפשר להתנחם בכך שזה יחייב את המשקים לעשות חשיבה שונה לגבי החקלאות, לוותר על גידולים פחות כלכליים ולהפנים שמבנה החקלאות שלנו דורש שינוי.

ביקור שר החקלאות בגוש עציון
שר החקלאות אלון שוסטר, ביקר השבוע במועצה האזורית גוש עציון, בליווי ראש המועצה - שלמה נאמן, ומזכ"ל תנועת הקיבוץ הדתי - אמיתי פורת. השר שוסטר הדגיש במהלך הסיור כי גם בימים של מגבלות קורונה, חשוב לו לשמור על הקשר עם השטח, עם אנשי החקלאות והכפר ברחבי הארץ. המועצה האזורית גוש עציון, מונה 18 ישובים ומתגוררים בה 23,852 תושבים על פני 69,000 דונם, ובהם 3 קיבוצי גוש עציון. מדווח אמיתי פורת: צפינו מגג המוא"ז על לב גוש עציון, ומ'תצפית ארי פולד' על עמק ברכה ועל לב הגוש, סיירנו בראש צורים ומגדל עוז, ונפגשנו שם עם נציגי הנהלות הקיבוצים. במרכז הסיור הוצגו תכנית הפיתוח של "לב גוש עציון" ומשמעותה הכוללת והשפעתה על קיבוצי הגוש. השר קיבל מנציגי הקיבוצים סקירה של אתגרי הפיתוח והחקלאות והשפעתם על היישובים החקלאיים, ושמע על קיום ופיתוח החקלאות העברית בגוש עציון. בתום הסיור אמר שוסטר: "אין לי ספק שגוש עציון יישמר בשטח מדינת ישראל בכל הסדר מדיני עתידי. הגענו לכאן היום כדי לוודא שגם החקלאות והכפר השיתופי החדש יישמרו, וכדי להבטיח את המשך הפיתוח של המרחב". אנו נוכחנו שוב, כי אלון הוא שותף נאמן לתפיסת ההתיישבות השורשית, לחקלאות עברית, וסיכמנו כי נפעל יחד לאיזון של תכנית הפיתוח האזורית באופן שישמור על זהות הישובים החקלאיים וגוש עציון כמרחב כפרי.

תכנית הפיתוח וקיבוצי גוש עציון
בהמשך ובסמיכות לביקור שר החקלאות בגוש עציון, התקיימו פגישות של מגדל עוז וראש צורים עם אנשי משרד השיכון: סמנכ"לית בניה כפרית - אסנת קימחי, מתכנן המחוז - אילון ברנהרד (בן סעד), עם נציגת משרד החקלאות – רותי פרום אריכא, ועם נציגי המוא"ז. בפגישות אלו עלו הדילמות והקונפליקטים בין הפיתוח האזורי בדמות שכונות גדולות צמודות דופן לקיבוצים אלו, וכן צרכי ההתפתחות של מגדל עוז וראש צורים וביטויין בתב"ע מעודכנת לקיבוץ. חרף חילוקי הדעות סוכם על ליווי צמוד של התכנון ע"י משרד החקלאות, ע"י רותי פרום וצוותה, וכן על סיוע משרד השיכון לתב"ע במגדל עוז ובהמשך בעז"ה גם לתב"ע ראש צורים. תהליך התכנון נמשך בכל עוז, ולעמדה המשותפת של הקיבוצים בהובלת הקיבוץ הדתי משמעות גדולה בתוך התהליך, והכוונתו היא לתוצאה מאוזנת ששומרת על יכולת ההתפתחות של הקיבוצים ועל זהותם השיתופית.

גיוס פעיל/ה לצמיחה ומעורבות חברתית – אגף חברה
בשנת תש"פ- 2020 נערכו מספר שינויים בכוח האדם של המזכ"פ. מורדי שבט סיים את תפקידו כמנהל מחלקת צמיחה דמוגרפית ולאחר תהליך אפיון מחודש לתפקיד תוכנן תהליך איתור וגיוס פעיל בחודש מאי 2020. בעקבות משבר הקורונה נדחה האיתור לספטמבר. לאחרונה התבשרנו כי אסף בית אריה מנהל תחום מעורבות חברתית ובטחון ביקש לסיים את תפקידו לקראת סוף 20. שני התחומים משמעותיים עבור הקיבוצים ובהתאם לייעודה של התנועה לפעול בחברה הישראלית, ועל כן אישרה המזכירות הפעילה לאתר ולגייס פעיל/ה אחד לאגף חברה בהיקף משרה מלא ובהתאם להגדרת התפקיד המחודשת לצמיחה דמוגרפית ומעורבות חברתית. בימים אלו יצא קול קורא לתפקיד זה. ניתן לצפות בקול קורא בקישור זה, ובאתר הקיבוץ הדתי. הנושא יידון גם במזכירות המורחבת המתוכננת לאחר סוכות (כ"ד בתשרי תשפ"א, 12.10.2020, בזום).

שבת שלום וחג שמח!

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 525 להורדה והדפסה
חסר רכיב