תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 524

24/09/2020
ו' בתשרי, תשפ"א

שלום רב,

הקורונה ואנחנו
נראה שהגל הגדול הנוכחי של הקורונה אכן תופס את קיבוצנו עם יותר חולים ויותר מבודדים, ומלמד שוב שאנחנו חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית. צוותי הקורונה נדרשים לחזור לפעילות בעצימות גבוהה יחסית, ושגרת החירום התנודתית משפיעה גם על שחיקה של ממלאי התפקידים והציבור. אין ספק שהמשימה היא לקחת אחריות קודם כל על עצמנו - במובן האישי – משפחתי, ובמובן הקהילתי – הקיבוצי – יישובי. ביכולתנו לתמוך ולסייע איש לאחיו ואישה אל אחותה, לצמצם את פגיעת המגיפה, לאפשר חיבור וקירוב ולא להשאיר חולים ובודדים בצד הדרך. יחד עם זאת, לפי ייעודנו ודרכנו, אנחנו נדרשים לקחת אחריות גם על סביבתנו במעגלים מתרחבים למרחב האזורי, הלאומי ואפילו העולמי, ולפעול לתשובה ולתיקון ביחסים החברתיים. זו שעה שבה נדרש כינוס ויחד, חיזוק המכנה המשותף, ולא עוד פירוד והעצמת המחלוקת. העיקר טמון באמונה בעצמנו כיחידים, כמשפחות, קיבוצים ואומה, וברגש האחריות וברצון לתשובה ותיקון. אחריהם יבואו גם התוכניות הנכונות והכלים המתאימים. נאמין בעצמנו וביכולת לתקן ולהתחדש, ויחד נתגבר ונתעלה.

הזדמנות להרבות טוב
את הרצון לעשיית טוב, להשפעה משמעותית, לתרומה לחברה - מתרגמים התנועה וקיבוציה למעשים ופעולות. במשך שנים נתמכים המפעלים השונים גם על ידי הקיבוצים והתנועה. חלק מהמפעלים שהתנועה וקיבוציה קשורים בהם, זקוקים לחיזוק ותמיכה בימים אלו. מדרשת עין הנצי"ב עליה סיפרנו כאן בעמוד"ש האחרון, מתמודדת עם אתגרי הקורונה ועם אתגר בינוי בית מדרש לאחר 35 שנה בקרוואן שצר מלהכיל את התלמידות. אנו ממליצים לבחון את האפשרות להקדיש את כספי פדיון הכפרות, או לתרום ישירות לייצובה, פיתוחה ושגשוגה של המדרשה. פרטים באתר המדרשה https://midrasha.co.il כמו כן – במיזם 'נתינת לולב' המוכר, משתתפים השנה שלושה גופים שנולדו ומנוהלים בידי התנועה ו/או קיבוציה – עמותת 'גומת חן' - פנימיה טיפולית, קטנה ומשפחתית השוכנת בקיבוץ סעד, ומיועדת לבנות המעוניינות לפתוח דף חדש בחייהן, ולקבל "הזדמנות שניה" ; עמותת "אלומה - למעורבות חברתית ולזהות היהודית", שהוקמה ע"י תנועת הקיבוץ הדתי מתוך מחויבת לקיומה ושגשוגה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, זאת כנגזר מתפיסת עולמה של התנועה, הדוגלת ומתנהלת לאור ערכי "תורה ועבודה; עמותת 'כח צביקה' – לזכרו של סרן צביקה קפלן מקיבוץ מירב, שהוקמה על ידי משפחתו וחבריו, על מנת שאורו ודרכו של צביקה ימשיכו ללוות ולהשפיע על עם ישראל, והיא עוסקת בפעילויות שנמצאות על ציר החיבור בין אדם לאדמה ועם. אנו קוראים לכם, אנשי הקיבוצים הדתיים בארץ, לבחור באחד משלושת הגופים הללו כשאתם מזמינים את ארבעת המינים שלכם ב 'נתינת לולב', בבחינת – עניי עירך קודמים.

פורום מזכירים ומנהלי קהילה – מפגש פתיחת שנה
בשל מצב הקורונה בארץ, קיימנו מפגש פתיחת שנה של הפורום ב- zoom. למרות המורכבות של קיום מפגש פורום ב-zoom - העדר אינטראקציה חברתית, הסחות שאנו חשופים עליהם, אורך המפגש ומורכבות התקשורת, היה חשוב לנו לקיים את המפגש ולמצות מה שניתן גם בתנאים המורכבים הללו, מתוך הבנה שאין לנו וודאות מתי נוכל לחזור שוב ולהתכנס (בתפילה שזה יהיה במפגש הבא), ובשל החשיבות שאנו רואים במפגשי הפורום ככלי לחיזוק וללכידות המנהיגות הקהילתית גם בימים אלו. פתחנו את הפורום בסבב 'מה נשמע?' והתוודענו למציאות המורכבת של מאומתים ומבודדים בקיבוצים ולמערך ההתמודדות והתמיכה המדהים שקיים בקהילות שלנו. בחלקו השני של המפגש אירחנו את מרים זרביב, מנהלת מחלקת חינוך וצעירים שלנו, שסיפרה על אתגרי הלמידה מרחוק ועל התמודדת מערכות החינוך בקיבוצים (בהתייחס לתקופה שלאחר הסגר). במפגש הוצגו 3 מודלים מרכזיים שפועלים בקיבוצים, והועלו בו יחסי הגומלין שבין מערכת החינוך בקיבוצים לבין המערכת הפורמלית. מרים הדגישה בדבריה כי אתגרי המערכת הפורמלית הם אתגרים שעלולים להגיע בסופו של דבר לפתחה של הקהילה, ולהשפיע על החוסן שלה, ועל כן מומלץ להקדים ולהתייחס אליהם מראש. המפגש חידד את ההבנה שמערכת החינוך הקיבוצית נדרשת בימים אלו, יותר מתמיד, לדייק את צרכי ההורים והקהילה, לחדד את תפקידי מערכת החינוך החברתי ביחס לחינוך הפורמלי, וליצור שיח קהילתי בנושא. היה חשוב ומעורר מחשבה. בחלקו האחרון של הפורום התפצלנו לחדרי זום ובהם שיתפו המנהלים זה את זה בתובנות ובכלים פרקטים להתמודדות קהילתית בסבב הקורונה הנוכחי. תודה למזכירים ולמנהלי הקהילה שלקחו חלק, תודה ליפעת ניימן מנחת הפורום שיודעת להוציא מאיתנו את המיטב גם בzoom. ונסיים בתקווה ובתפילה לבריאות איתנה של כל עם ישראל!

משדה החינוך – מדווחת מרים זרביב
פורום מנהלי חינוך – המפגש הפותח את שנת תשפ"א התקיים השבוע בZoom . המפגש פנים אל פנים אמנם היה חסר, אבל השיתוף והקרבה הורגשו גם דרך המסך. פתחנו את המפגש בהיכרות עם המנהלים החדשים שנכנסו במהלך הקיץ האחרון ובתחילת השנה, ובפרידה מהמסיימים. שמענו על האתגרים וההתלבטויות המלווים את מנהלי החינוך בתקופה מאתגרת זו, הרצופה בשינויים ותהפוכות מדי יום. בסדנא שהעבירה גילאת כהן, קיבלו המנהלים כלים להם ולצוותים, כיצד ניתן לייצר ולבנות רציפות בעידן של אי ודאות ומשבר מתמשך. למדנו איך לזהות רציפויות שונות והערכנו את מידת הפגיעה בהם, דיברנו על הדרכים לשקם מה שנפגע ולחזק אלמנטים יציבים, במטרה לתמוך ולחזק. המנהלים שיתפו בקשיים ובהתמודדויות, ושמענו על שיטות העבודה הייחודיות לכל קיבוץ. בזכות השיתוף גדלה גם ההבנה שלמרות שלכל קיבוץ יש פתרון ייחודי המתאים לו, ולא ניתן למצוא מתווה אחיד שיתאים לכולם, ובכל זאת, השיתוף והרעיונות עוזרים לחידוד המטרות וללמידה ודיוק של שיטות העבודה המתאימות לכל קיבוץ. חלקו השני של הפורום יתקיים במהלך שבוע הבא.
כנס ההכשרה השנתי - השבוע יצאה לדרך ההרשמה לכנס ההכשרה השנתי לצוותי החינוך של התנועה תחת הכותרת: "עושים סדר בבלאגן -רוכשים כלים להתמודדות עם מציאות משתנה". השנה יתקיים הכנס במתכונת של מפגשי Zoomעם מיטב המרצים, שיעסקו בסוגיות הבוערות של התקופה הנוכחית ובאתגרי החינוך המלווים אותנו בתקופות שגרה וגם היום. הכנס ללא עלות אך מותנה בהרשמה מראש. פרסום מלא ופרטים אצל מנהלי החינוך בקיבוצים.

שבת שלום וגמר חתימה טובה,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 524 להורדה והדפסה
חסר רכיב