תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 522

10/09/2020
כ"א באלול תש"ף

שלום רב,

היערכות המזכירות הפעילה לתשפ"א
במסגרת הרצון להיערך לקראת שנת תשפ"א למרות אי הודאות המרחפת מעל כולנו, יצאו חברי המזכירות הפעילה יחד עם כל צוות משרדי התנועה ליום שלם שעסק קודם כל בתחושות האישיות בתקופה זו, ביכולת לעבוד כצוות למרות המגבלות, וגם באיתור המשימות והאתגרים שעליהם כדאי שינתן הדגש בשנה הקרובה. במהלך היום עלו סוגיות רבות ובהן בלטה הסוגייה של חיבור – חיבור בין הנהגות הקיבוצים לחברים ולתושבים, חיבור בין התנועה לחבריה ובתוכם - חיבור הצעירים, המשפחות הצעירות ותושבי הקיבוצים לתנועה- ערכיה, ופעולתה. חיבור בין הקיבוצים (בכל תחום מתאים חברה, כלכלה, חינוך ועוד), שיתופי פעולה, גיבוש נרטיב משותף, שפה משותפת, בין שדרת בעלי התפקידים השונים, זיקוק וחיבור הערכים המנחים והמשותפים לכולנו, וכמובן – חיבור לעם ישראל. כעת נותר להוריד את הרעיונות לתכניות ברת ביצוע, תוך בחינת הדרך שהלכנו בה בשנה הקודמת, על הצלחותיה וכשלונותיה. אנו תפילה שנצליח לרומם ולעורר את התנועה וחבריה, ולהוות עבור החברים וההנהגות בקיבוצים גורם רלוונטי, מסמן מטרות ויעדים ומוביל אותן לטובת כולנו.
ואלה דגשי המזכ"ל לתכנית העבודה: התכנית לתשפ"א תשדר בעז"ה פנימה והחוצה 'רוח' של תנופה והתחדשות מצד אחד, ושמירה על יציבות מצד שני. נעסוק בסוגיית "העברת התנועה לדור הבא" (הדור השלישי והרביעי ביישובי התנועה). לקראת סוף 21, צפויה כניסת מזכ"ל/ית חדש/ה (בחירה מקדימה עד סוף 20). המבנה התקציבי יהיה דומה יחסית לזה של השנה החולפת, ואנו מתארגנים למציאות של קורונה לפחות בחלקה הראשון של שנת 21. דגשים לתוכן ומשימות: ביקורים אינטנסיביים בקיבוצים (בכפוף למגבלות קורונה); ריענון המזמו"ר; צמיחה והתרחבות ביישובים ובתנועה (פירוט בנפרד); מעורבות חברתית בקיבוצים ובתנועה; הכנה לשמיטה תשפ"ב; הסדרת המערכת הכלכלית-אירגונית של מוסדות החינוך התנועתיים. משמעויות לעניין כוח אדם בתנועה יפורסמו ויידונו בנפרד במזכ"פ ובמזמו"ר מכאן ועד תחילת שנת 21 בעז"ה.

שנת ה-15 בצהלי ע"ש תמר אריאל וברוני, בשעה טובה ומוצלחת!
כ-100 תלמידות החלו החודש ללמוד במכינת צהלי ע"ש תמר אריאל (עין צורים), ובמדרשת רוני (משואות יצחק). הלימודים מתקיימים כסדרם אך בהינתן מגבלות הקפסולות, אנו ממעטות ככל האפשר ביציאות מחוץ לבית המדרש. האתגר הזה דוחף אותנו למצוא שבילים חדשים ללימוד עשיה ומפגש בתוך הקבוצה. השנה אנו מבורכות בארבע בוגרות שלנו שחזרו להדריך אחרי שחרורן מצה"ל ואין שמחה גדולה מזו! אנחנו רוצות להודות על הבית החם שקהילת משואות יצחק וקהילת עין צורים מעניקים לנו. בברכת שנת בשורות טובות לכל ישראל.

מדרום תפתח הטובה – מרכז הרצוג
עידן הקורונה מטיל על כולנו מגבלות רבות ואנחנו מוצאים את עצמנו מתאימים את ההרגלים הישנים לנהלים החדשים, מחפשים דרכים להיפגש, ללמוד, לעשות. מרכז יעקב הרצוג סגר את רוב תוכניות הלימוד שלו לקהל הרחב מיד אחרי פורים, ובנה תוכניות מותאמות לזום. גם שנת הלימודים הבאה, תשפ"א, תתקיים כמעט כולה במפגשי זום. למרות הקושי במרחק מתלמידנו הקבועים, אנו מבינים שיש לנו הזדמנות מיוחדת במינה לפגוש לומדים חדשים, אלו שבדרך כלל לא מגיעים עד אלינו לעין צורים, ויוכלו סוף סוף לקחת חלק בתוכניות הנהדרות שלנו. בשנת הלימודים הקרובה שתחל כשבועיים אחרי החגים, נקיים קורסים שנתיים בזום: ימי ראשון- על קודש וחול בתנ"ך; ימי שני – לימודי א"י: ניחוחות של קדושה; ימי שלישי: סדרות איכות – פעמיים כי טוב ; ימי רביעי: עם בעקבות גורלו – הליטוואקעס באים; ימי חמישי: מבט לשבת – פרשת השבוע. אנחנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו. את כל הפרטים תוכלו למצוא כאן - באתר התנועה ובאתר מרכז הרצוג. הקורסים יהיו פתוחים למשתתפים שהסדירו את השתתפותם, וגם כשהקורונה תעזוב ונוכל לחזור להפגש, נמשיך לשדר את השיעורים.

חינוך בתנועה, מרים זרביב
החזרה ללימודים המלווה בהתרגשות של פתיחת שנה חדשה התחברה השנה גם לחששות ולאתגרים שההתמודדות עם נגיף הקורונה מייצרת לנו. מערכות הגיל הרך נדרשות לעבודה מותאמת סביב הוראות התקופה, הגבלה של כניסת הורים למתחם הגן וקליטה במתכונת חדשה. מערכות החינוך החברתי נדרשות להתמודד עם ירידה בשעות הלימודים הפורמליות וליצור מענה יצירתי עבור הילדים שברובם נמצאים שעות ארוכות בבית בלמידה מרחוק דרך מסכים. האתגר בהתאמת המערכת לצרכים והאתגרים החדשים היא מורכבת ולא מובנת מאליה, וקיבוצים שונים בחרו בדרכים שונות כגון פתיחת מרכזי למידה משותפים, העברת פעילות החינוך החברתי לשעות מוקדמות יותר ומתן מענה נרחב יותר. לצד אתגרים אלו קיימת גם התמודדות חינוכית עם בניית חברת ילדים בתקופה זו, והצורך בעירנות ומתן מענה לשעות הרבות של חשיפה למסכים ונוכחות ילדים לבד בבית ללא הורה.
כנס ההכשרה לצוותי החינוך בקיבוץ הדתי, יתקיים השנה במתכונת מותאמת למציאות החדשה ויערך ב'זום'. מה תפקידנו כשלא ניתן לקיים מפגש? איך מגיעים לילד/נער מרחוק? מהן ההזדמנויות החדשות שהתקופה מזמנת לנו? נעסוק באתגרים המוכרים בעבודת החינוך וגם באתגרים החדשים סביב תקופה זו. מוזמנים לשריין את הימים שלישי – רביעי- חמישי כ"ה- כ"ז תשרי תשפ"א 13-15/10/2020, במהלכם יתקיימו הרצאות מקוונות לצוותי החינוך והגיל הרך בשעות שונות של היום. אנו מקווים כי הפלטפורמה החדשה תהווה גם הזדמנות להצטרפות של משתתפים רבים יותר. פרטים מלאים ישלחו בקרוב דרך מנהלי החינוך והגיל הרך!

מפגש בעלי תפילה
לקראת תפילות הימים הנוראים התכנסו מעל 20 בעלי תפילה, מנוסים יותר ופחות, לשיח ולימוד עמיתים, מתוך הבנה שהאתגרים השנה בהחלט רבים ומורכבים, אך ניתן להתמודד עם חלקם ואפילו לייצר מהם לעיתים הזדמנויות. המשתתפים התבשמו מקולו המיוחד של נחום לנדאו, ומנגינתו של רועי גולן ולאחר מכן שמעו מהרב ארי סט, רב קיבוץ סעד על הוויתורים שמומלץ לשקול, וההתחשבות הנדרשת לכל קהילה במיוחד השנה בהתייחס למזג האויר, לנוהגים הרווחים, ולרוח המקום. אנו נשלח סיכום קצר של התובנות בקבוצת הוואצאפ של בעלי התפילה שהוקמה לקראת המפגש.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 522 להורדה והדפסה
חסר רכיב