תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 517

06/08/2020
ט"ז באב תש"ף

שלום רב,

מפיצים טוב - ממחלקת החינוך, מרים זרביב ואור קרביץ לבנון
פעילות הקיץ של נוער הקיבוץ הדתי הגיעה השבוע לשיאה בפרויקט 'מפיצים טוב'. כ 750 בני נוער מ 15 קיבוצים ויישובים (שלוחות, מעלה גלבוע, ראש צורים, סעד, בית רימון, משואות יצחק, כפר עציון, טירת צבי, עין צורים, עלומים, שדמות מחולה, לביא, מירב, קבוצת יבנה וניר עציון), הצטרפו לפעילות שמטרתה ערבות הדדית וחיבור לחברה הישראלית. לאחר שבימי הקורונה נוכחנו שוב בעוצמות של בני הנוער שלנו, היה זה בעיננו אך טבעי לנתב את העשייה החיובית הזו ואת הכוחות המיוחדים, גם לעשייה החוצה. הקיבוצים קיבלו ערכות של אדניות ושולחנות פיקניק קטנים, החניכים בנו אותם, צבעו, קישטו ושתלו פרחים, כדי לתת למישהו מחוץ לקיבוץ שזקוק ליד אוהבת, חיוך ותמיכה. מרגש לעבור בין הקיבוצים, לראות את העשייה ולהדבק באווירה האנרגטית והמשמחת. דווקא בתקופה הזו הנוער הנפלא שלנו "יוצא מהבועה", מקיים את האמרה "כל ישראל ערבין זה לזה", ומתגייס כדי להרבות טוב ולהאיר פנימה והחוצה. בעשייה הצבעונית הזו אנו מצליחים לייצר ביחד את אפקט הדומינו כך שהאדוות של כל שינוי קטן לטובה שכל אחד מאיתנו עושה, ישפיעו במעגלים נרחבים יותר. במהלך שבוע הבא תצא לדרך תחרות אומנות תנועתית 'יוצרים ביחד'. ערכות אומנות יגיעו לנוער בקיבוצים ודרכם ייצור הנוער את הביטוי לחיבור שלו לחקלאות הישראלית ולאדמה בכלל, בפרט סביב הקורונה. תחרות זו מצטרפת לתחרות הצילום 'קורונה ישראלית' שתוצריה כבר עלו לאוויר. ההצבעות לתחרויות השונות נפתחו ואתם מוזמנים להיכנס לקישור להצביע ולהשפיע! 'המרוץ לקיבוץ' - גרסת הקורונה יחתום את פעילויות הקיץ שלנו, והסיום וההכרזה על הזוכים יתקיימו בר"ח אלול תש"ף (20.8.2020) בזום. ניתן לעקוב אח הפרסומים דרך מנהלי החינוך ומדריכי הנוער בכל קיבוץ ונשמח גם את תעקבו אחר פעילויות הנוער בפייסבוק ובאינסטרגרם ותפרגנו להם.

קורונה – מהלכים והשפעות, אמיתי פורת
אנו בעיצומו של סבב שני של פגישות בקיבוצים, על מנת לבחון את השפעת הקורונה על כלכלת הקיבוצים. התמשכות המשבר משפיעה הפעם גם על כמה מקיבוצינו וההכנסות מהמפעלים ומחקלאות יורדות. אמנם בסה"כ אנו בטוחים בחוסן יישובנו, אך נבחן את הדרכים לסיוע נקודתי על פי הצורך.
מענק לכל אזרח- כפי שפורסם, כספי המענק מועברים לכלל האזרחים, עבור ילדים ועבור בוגרים. אנו בוחנים (עם רו"ח של הקיבוצים), את הפרוצדורה של העברת כספי המענק לחברי הקיבוצים. נכון לעכשיו חלקו מתקבל ועובר לחשבון הרגיל של בט"ל עבור קצבה או גימלה, ואילו המענק למבוגרים אמור לעבור לח'ן אישי. נעדכן את הנהלות הקיבוצים, וכל קיבוץ ינהג בהתאם להחלטותיו הפנימיות.
נושא הפיצוי לעצמאים בקיבוצים נמצא עדיין אצל מנכ"לית משרד האוצר ואנו מנסים לפעול בדרכים שונות כדי לאפשר גם להם לזכות בפיצויים כמתבקש.

עשור לבית בגלבוע בקיבוץ מירב
בחודש שבט מלאו עשר שנים להקמת הבית בגלבוע – בית לנשים עם צרכים מיוחדים, בקיבוץ מירב. לכבוד האירוע הוכנה הצגה שהייתה אמורה לעלות בחודש אדר אך כשהבינו בצוות שצריך יהיה למצוא אלטרנטיבה, הומרה ההצגה לסרט מרגש. 10 דיירות הבית, שהיה חלוץ בסדרת הבתים שקמו מאז, מביאות את עצמן דרך סצנות מבוימות בטוב טעם – מספרות על הקושי שחוו טרם הגעתן לבית, על הרגעים הראשונים בבית, מתארות את החוזקות שהן מוצאות ביומיום שלהן וגם את הקשיים שהן חוות. הן מספרות גם על העבודה שלהן שמהווה חלק משמעותי מחייהן, והיופי הגדול הוא לראות כיצד בכל סצנה ניכר החן הרב של המקום, ומורגשת ההתאמה שנעשתה כך שכל אחת מהן תבוא לידי ביטוי. מי שפגש את הבנות בימיהן הראשונים בבית, מבחין בהתפתחות העצומה שלהן ובשמחה שהבית מביא איתו פנימה והחוצה. הברכה והתודה לקיבוץ מירב שהשכיל לתת כזו מתנה יפה לקהילה, לזכות לתרום ולהיתרם מהמיזם היפה הזה, ולבחור לפתוח את הלב והבית לנשים המופלאות האלה. יישר כח לכל השותפים לדרך – למנהלי הבית- אלעד בלוך ושרון שגיא, לסמדר כהן ביטון העו"סית של הבית. תודה גדולה לאנשי מירב, לעמותת ק.מ.ה, למוא"ז עמק המעיינות, ולקיבוץ הדתי!

איך הכל משתלב? – קליטה קיבוצית במיטבה, רותם שכטר
השבוע התקיים כנס זום מבית התנועה הקיבוצית שגם אנחנו, תנועת הקיבוץ הדתי, לקחנו בו חלק. הכנס עסק בתחום הקליטה בראיה הוליסטית רחבה, מתוך הבנה שקליטה טובה אפשרית רק כשיש אטמוספרה קהילתית תומכת וחיבורים מוגדרים בין הקהילה הקולטת לנקלטים. את הכנס הפיקה המחלקה לצמיחה ופיתוח קהילה בתק"צ בראשותן של איילת הריס וענת מרלא-חפץ. איילת הציגה את 'מודל מעברים' - התהליכים הרגשיים שעובר הנקלט וחשיבות הבנתה של הקהילה הקולטת את השלבים וההתמודדות. שרון פז אגאי מקיבוץ אורטל דיבר על המעבר משיח זכויות לשיח זהות. אליאור לוי נקלט חדש מקיבוץ כרמיה, הציג זווית מבט של נקלט טרי בקיבוץ. יעל רז לחייני וריקי רז ממטה התרבות בתק"צ דברו על החשיבות של 'תרבות בונה קהילה' ועל התרבות ככלי עזר בתהליכי הקליטה. איילת וענת הציגו גם ממצאים ראשוניים מתוך סקר שהן ערכו בנושא הקליטה. החלק המרכזי בכנס היה שני סבבי "קפה קליטה' שהתנהלו בקבוצות דיון מקבילות בחדרי זום, שבכל אחד מהם הוצג סיפור שעסק במרכיב מסוים בתהליך הקליטה כגון: בניית עתיד משותף למייסדים ולממשיכי הדרך ; עתודה ניהולית ; איתור והשמה של נקלטים לתפקידי הנהגה ; סמינר קליטה לבני.ות קיבוץ ועוד. לאחר הצגת הדילמה התקיים דיון קבוצתי ושיתוף ברעיונות, פרקטיקות ליישום, ניסיון וידע. תודה על כנס מושקע ומגוון שבו השתתפו גם ממלאי תפקידים מתחום הצמיחה מהקיבוצים שלנו. אנו רואים חשיבות הגדולה בעיסוק בנושאי ובאתגרי הקליטה שמהווים את המשכיות ההתיישבות וחוליה נוספת בשימור ופיתוח האידיאולוגיה הקיבוצית.

לא לאלימות- כן לאחריות
תחת כותרת זו התכנסנו ראשי תנועות וארגונים חברתיים וחינוכיים בהובלת שי פירון, שוקי פרידמן וזיו שילון, כדי להתמודד עם רוח האלימות ששוטפת חלק ממרחבי החיים והרבה מהמרחב התקשורתי הממוסד והוירטואלי. עלו רעיונות שונים כגון: צעדה / מירוץ לירושלים, מעגלי שיח, ימי הדממה תקשורתית ועוד. תכנית הפעולה נמצאת בהתהוות ונדווח על התקדמות בקרוב.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 517 להורדה והדפסה
חסר רכיב