תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 516

29/07/2020
ח' באב תש"ף

שלום רב,

ישיבת הקיבוץ הדתי, הרב מאיר רובינשטיין
בישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע יחתם "זמן קיץ" בעוד כמה ימים, ותסתיים לה השנה ה-27 של הישיבה. לפני הקורונה הייתה לנו תקופה יפה עם מחזור מרשים. נערים סימפטיים שבאו אל התורה מצוידים בהרבה דרך ארץ, ולאט לאט התקרבו אל לימוד הגמרא ואל שאר מקצועות התורה שגם הם חלק מהלימוד בבית מדרשנו. ואז, כמו בכל מקום בעולם מגפת הקורונה באה בהפתעה גמורה. מהר מאד התחלנו בהתארגנות. הר"מ מסר לתלמידיו 'מראי מקומות' לעיון והשיעור עצמו התקיים בזום בשעות שגם שתלמידנו מארה"ב, שחזרו לשם עם פרוץ הקורונה, יכלו להשתתף. קיימנו גם לימודי חברותא פרטניים בזום בין רבני הישיבה לתלמידים. לא האמנתי שזה יחזיק מעמד, כי נדרשה הרבה משמעת עצמית, אבל ב"ה המשכנו כך בהתמדה ובהשתתפות יפה, עד שהתקנות אפשרו לתלמידים לחזור למעלה גלבוע, בתחילת הקיץ ומאז הלימודים מתקיימים ע"פ ההנחיות - בקפסולות נפרדות, מה שדרש התארגנות מחודשת (יישר כח למחלקה האדמיניסטרטיבית של הישיבה!). נוכחנו שוב כי המפגש הממשי שונה באופן מהותי. שמחה גדולה התעוררה בליבי לראות אותם שוב בבית המדרש ולחזור לחוש מקרוב את התלמיד שלפניו אני עומד (יושב!) שצריך להפנים את התורה לתוך אישיותו כשנדרשת עבודה עדינה של: 'אני והוא והתורה המונחת בינינו', מה שאינו אפשרי בלמידה מרחוק. בשנה הקרובה יתחיל את דרכו מחזור כ"ח, מחזור שיהיו בו (לפחות) 55 תלמידים ישראלים חדשים ו-19 בני חוץ לארץ (בתקוה שיוכלו להגיע ארצה!) ובתכנית שנה ב' ימשיכו 33 תלמידים ויהיו גם 5 בוגרים. לתכנית המיוחדת שלנו "שילוב המשלב" הקיימת בישיבה כבר שבע שנים, ומיועדת לבעלי לקויות תקשורת, יגיעו השנה עשרה תלמידים. נקווה שהמחזור החדש כשמו כן יהיה עבורם ועבורנו – מחזור כ"ח. ברוכים הבאים!

'לוקחים אחריות' על הערבות ההדדית
במסגרת המיזם הכולל של אירגונים בציונות הדתית ובכלל, ועם הביקורת המובנת על ניהול משבר הקורונה, אנו מבקשים להוביל גם 'רוח אחרת' של "לוקחים אחריות" מלמטה מהשטח. במסגרת המיזם בכוונתנו להקים או לחזק צוות קיבוצי בכל אחד מהיישובים שתפקידו יהיה לקחת יחד אחריות על עשיה של ערבות הדדית ושת"פ החוצה בסביבתו הקרובה (מוא"ז ו/או מועצה מקומית שכנה), ובמרחב הישראלי. לכל צוות נדרש מרכז עם "אש בעיניים", צוות איכפתי, ומשאבים/יכולות שיצליח לגייס. העשייה תפגוש את הצרכים שיזרמו מגורמים שאחראים על התיאום (במועצות ועוד). אנו מאמינים שברוח אחרת ולב פתוח – ניתן יהיה לתת מענה נכון לחלק מהצרכים, לרומם את הרוח, לחזק את הערבות ההדדית, ולקיים "וְחֵי אָחִיךָ עִמָּךְ". הכוונה בהמשך היא בעז"ה להרחיב את המיזם ליישובים נוספים ואירגונים מחוץ לתנועה. מרכז הפרוייקט בתנועה – אסף בית אריה.

מאגף הכלכלה
סקר ביטוח בריאות בשבועות האחרונים נערך סקר בקרב רכזי הבריאות ב-20 הקיבוצים הנוטלים חלק בביטוח הבריאות הקבוצתי של הקיבוץ הדתי. התוצאות מעלות תמונה כללית של שביעות רצון. הסקר בדק בין היתר, זמינות, מהירות תגובה וטיפול של חברת הביטוח, ואופן תפעול אחראית הביטוח מטעם התנועה. כמו כן נסקרה תמונת מצב בתחומים שונים כגון המעבר להגשת תביעה דיגיטלית, היצע המנתחים בהסכם ועוד. הסקר מעודד ואנו נלמד ונתקדם בעזרתו על מנת למקסם את שביעות הרצון של הקיבוצים המבוטחים. תודה גדולה לכל מי שנטל חלק וסייע לנו בשיקוף תמונות המצב.

ביטוח אלמנטרי – אנו צוות הביטוח של הקיבוץ הדתי בהובלת התנועה ביחד עם אריה הרמן ויוסי צנחני מקבוצת יבנה, וכן סוכנות הביטוח שדמה, מובילים משא ומתן עם ביטוח חקלאי לקראת חידוש פוליסת הביטוח שמסתיימת בסוף ספטמבר. השבוע נשלח מכתב הנחיות לקיבוצי התנועה, הוא כולל גם בקשה להכנת החומרים עבור החידוש. הציפיה היא שבשיתוף פעולה של צוות הביטוח וסוכנות הביטוח, נוכל להעביר את החידוש בקלות ובצורה מוצלחת. ביום ראשון תתקיים ישיבה ראשונה עם חברת הביטוח אחרי עבודת ניתוח הדוחות ואנו מקווים שהתוצאות יהיו לשביעות רצון הקיבוצים.

מיזם אנרגיה - בשת"פ עם חברת דוראל אנו יוצאים במיזם משותף שבו שני הצדדים מרווחים. המיזם מציע לקהילות הקיבוץ הדתי להנות ממימון עסקאות סולאריות והוא מנגיש לקיבוצים הטבה לקהילה – חברת דוראל בונה גגות על חשבונה מעל שטחים פתוחים שקירוי עשוי בהחלט לתרום להם, כגון מגרשי ספורט, חניות, בתי עלמין, מקומות כינוס. מעבר לכך שהקיבוץ זוכה לקירוי ללא עלות, ישנו בהסכם גם רווח קטן שהקיבוצים גוזרים מהגגות הסולאריים, כך שהזכייה היא הדדית לגמרי.

סיום קורס דירקטורים - בשעה טובה הגיע לסיומו 'קורס דירקטורים דרום' בשיתוף איגוד התעשיה הקיבוצית ובהובלת שלמה רוף. את הקורס סיימו בהצלחה 30 משתתפות ומשתתפים מקיבוצי המרכז והדרום. אמנם הגל השני של הקורונה אילץ אותנו לקיים חלק מהשיעורים בזום אך למרות זאת הובעה שביעות רצון רבה מהקורס. אנו מחפשים כעת את הפורמט הנכון לקורסים וכנסים מקצועיים נוספים ; איגוד התעשייה הקיבוצית ותנועת הקיבוץ הדתי קיימו השבוע ישיבה חשובה ורבת משמעות. נציגי האיגוד - מרים המנכ"לית ויונתן בשיא היו"ר, סקרו את כל הפעילות המגוונת והמבורכת שהאיגוד עושה עבור מפעלי התעשייה הקיבוצייים, במיקוד מיוחד של השינויים וההשפעות של מגיפת הקורונה. תודותינו הרבה ללאה קוטלר, מרים דרוק ויונתן בשיא מאיגוד התעשייה הקיבוצית.

ממחלקת מעורבות חברתית
לפני שבוע התבשרנו שחברי עין צורים אישרו ברוב גדול, בהצבעה בקלפי, הקמת "בית לחיים" לגברים עם צרכים מיוחדים בקיבוץ. ראוי לציין שהקיבוץ קיים תהליך ארוך ויסודי שהובל ע"י צוות רציני ומחויב ולווה לאורך כל הדרך ע"י אנשי עמותת שק"ל והקבה"ד. בחודשים האחרונים התקיימו פגישות בפורומים שונים, ערבי הסברה וכדו' ובמוצ"ש התקיים הדיון המסכם באסיפה (זום) רבת משתתפים. באסיפה השתתפו גם מנהלי בתים כאלו משלושה קיבוצים שלנו (יש גם יתרונות לזום...), שתיארו את התהליכים, האתגרים וההשפעות (החיוביות והמרגשות ברובן) שיש לבית כזה על הקהילות בקיבוציהם. השותפות הזו נתנה תחושה "תנועתית" גם באופן כללי, וגם ספציפית בהקשר של פרויקט "הבתים לחיים" בקיבוצינו, פרוייקט שהולך ומתרחב. ברכות לעין צורים ואיחולי הצלחה רבים לקיבוץ, לשותפינו היקרים מעמותת שק"ל, ולקיבוצים נוספים שלנו שנמצאים בעיצומו של תהליך להקמת בית אצלם.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 516 להורדה והדפסה
חסר רכיב