תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 514

16/07/2020
כ"ד בתמוז תש"ף

שלום רב,

על הוגנות וערבות הדדית - אמיתי פורת
בתחילת השבוע פורסם תזכיר חוק התכנית לסיוע הכלכלי החדש, ואף אושר בממשלה בכפוף לתיקונים בהמשך. מבחינתנו האפליה נמשכת: עצמאים ועובדי פנים חברי קיבוץ לא יהיו זכאים; גם 'איחוד העוסקים' נותר בחוץ, אף כי מוצע להגדיל את תקרת הפיצוי הישיר לעסקים. במוצ"ש הפצנו (מזכ"לי התנועות) מכתב לרוה"מ ולשרים. אלון שוסטר הוא נציגנו הנאמן והשיטתי בנושא זה. הפעם נראה כי הפעולה משפיעה יותר: בדיון בממשלה על תכנית הסיוע עלתה גם דרישתנו בעיקר ע"י שוסטר ושרי כח"ל, להשוות את זכאות חברי הקיבוצים העצמאים ועובדי הפנים. קיימנו (מזכ"לי התנועות נציגי קיבוצים), גם פגישה (זום) עם בני גנץ ושוסטר בנושא. גנץ קיבל עיקרי הטענות ואף נתן לכך ביטוי פומבי. מעל ומעבר למאבקנו נגד אפליית חברי הקיבוצים והכרתם כעצמאים שותפים, כדאי להביט שוב אל 'לב' הדברים. אנו שותפים בקהילות בעלות חוסן, שיש בהם שותפות וערבות הדדית, ולפיכך, לחברים ומשפחותיהם יש ביטחון חברתי-כלכלי רב ערך. יש לנו גם כלים ולפעמים מסורות, שמבטאים את ה'יחד'. לפיכך אין עלינו איום ישיר בקריסה כלכלית. לכן לצד המאבק על ההוגנות, עלינו לשמר ולחזק את מרכיבי השותפות והערבות ההדדית, ולא רק אצלנו פנימה. עלינו לפעול כמיטב יכולתנו כדי לחזק ולחדש ברית לאומית-אזרחית רחבה, שמחזקת את הרכיבים הללו בכל חלקי הארץ.

הגל השני – איפה זה פוגש את קיבוצי התנועה: מעלוני הקיבוצים
בעין הנצי"ב במסגרת פעילות י"ז בתמוז, בחרו ילדי ג-ד לעשות טוב לקהילה ולאור המצב ביקשו להודות לאנשי הצוות הרפואי שבקיבוץ והכינו שי מפנק שחולק להם. במעלה גלבוע הוכרז שלכבוד הבידודים המתרחבים, וגם בשל ההישארות הממושכת בבית, תפתח קבוצת וואצאפ שבה יישלחו המלצות לחומרים מעניינים לצפייה, שיעורים והרצאות, הצגות הופעות וכד‘. החברים גם קיבלו תזכורת על שתי קבוצות וואצאפ פעילות: קבוצת 'צחוקורונה' וקבוצת 'מילים שעושות טוב'. בעין צורים התקיימה בשבוע שעבר אסיפה ראשונה במתכונת מקוונת בלבד. מלבד משוב חיובי שהתקבל, הועלו כמה נקודות לשיפור ובהם עניין מהותי - הקושי להצביע על הצעות להורדת סעיף מסדר היום וכן על אישור העברה לקלפי, בסעיפים שבהם הדבר היה מקובל עד כה. הנהלת האסיפה הודיעה שתבחן אפשרויות למענה להיבטים אלה לקראת האסיפות הבאות בקיבוץ שלוחות, לאחר 23 שנים בהן התקיימו ברצף קייטנות של "קיץ בקיבוץ" הוחלט שלא לפתוח את הקייטנה השנה. ההחלטה התקבלה בלב כבד, לאחר שהתברר שאין יכולת לעמוד בכללים הנוקשים שהוכתבו, וכן שהסיכונים שבפתיחת קייטנה גדולים מדי. בצד הנזק הכלכלי והצער הגדול על קטיעה של מסורת רבת שנים, מדובר בירידה לטמיון של שנה שלמה של הכנות ועבודה של אנשים רבים שפעלו ללא לאות והמשיכו לעמול כל העת כדי לפתוח את הקייטנה תחת כל האילוצים, גם כשהיה נראה שהסיכויים לא גדולים.

אתגרי הקיץ מול ההגבלות המשתנות- מדווחת מרים זרביב
השינויים התכופים סביב משבר הקורונה לא פוסחים גם על מערכות החינוך שלנו. השבוע נכנס לתוקפו צו חדש האוסר פעילויות חינוך בלתי פורמאלי קייטנות וכד' מכיתות ה' ומעלה. ההנחיה מגבילה מאוד, ועם זאת, קראנו השבוע לקהילות לבחון שיטות הפעלה יצירתיות בכפוף לכללים המופיעים בצו בריאות העם, ולקבל החלטות תוך ראיה כללית קהילתית. אנו מאמינים כי ויתור מוחלט על פעילות טומנת בחובה סיכונים רבים הן עבור הילדים והן עבור הקהילות ואנו ממליצים לתת על זה את הדעת ולהיערך באופן המתאים לכל קהילה. מנהלי מערכות החינוך ממשיכים במרץ בניהול אתגרי הקיץ – אלה המוכרים לנו, וכעת נוספים על גביהם גם האתגרים הנובעים מהמצב. תפקידם כשליחי ציבור בתקופה מאתגרת. השינויים התכופים מחייבים גמישות וזריזות במתן מענה ועל כן ברור כי מאור הפנים והערכה שהם מקבלים מההורים, הקהילות וההנהלות הם דלק חשוב בתקופה שכזו. גם אנו, במחלקת החינוך של התנועה, עמלים על תכנית חדשה ומעודכנת בהתאם להנחיות החדשות לנוער הקיבוצים. לצערנו המתווה הזהיר שבנינו מסתבר כעת כבלתי אפשרי ליישום ומתוך אחריות וכדי לא לחשוף את הקיבוצים לסיכונים נוספים, אנו בונים פעילויות חדשות שרובן ככולן יתקיימו בתוך הקיבוץ פנימה, אך יתרחשו באותו זמן ובמרחב טכנולוגי משותף שיאפשר להנות יחד מהעשייה התנועתית. פרסום מפורט יישלח במהלך השבוע הקרוב. ההרשמה - דרך מנהלי החינוך. עקבו אחר הפרסומים!

סופשנה והכנות לקראת שנת תשפ"א במדרשת עין הנצי"ב- אסתר פישר
"ויסעו … ויחנו…" - סוף חומש במדבר אותו נציין השבת, מתמזג היטב עם אירוע סיום שנת לימודים במדרשת עין הנצי"ב שהתקיים בשבוע שעבר. עוד מחזור של תלמידות יקרות היוצאות להמשך מסע חייהן. ניתן לומר ששנת מדרשה מהווה מעין 'חניית ביניים' בין התיכון ובין השירות, בין הנעורים לבגרות. הזדמנות ל'חנייה רוחנית' של זמן לימוד והתבוננות משמעותיים על עצמנו, בחירותינו, אמונותינו וייעודנו. וכעת עם תום 'פרק החנייה' - ממשיכות במסע. תקופת הקיץ מהווה 'חנייה' עבור צוות המדרשה בו מתכוננים להמשך המסע – פתיחת שנת הלימודים הבאה, באלול הקרוב: עם 55 תלמידות בתוכנית שנה א', 15 תלמידות הממשיכות לשנה ב' ו 25 בוגרות שירות ב'תוכנית אלול' שלנו. תפוסה מלאה עם פתיחת שנת ה 35 למדרשה! חזק חזק ונתחזק!

קהילה מתמודדת – סיפור השראה
השבוע צוין בטירת צבי יום העלייה על הקרקע לפני 83 שנה. למרבה הסמליות, שבוע קודם לכן הוקם בלב הקיבוץ מחנה קטן, ממש בשיטת "חומה ומגדל". היו אלו בני הנוער של טירת צבי, שהתגייסו למשימה מיוחדת: סיוע לעשרות משפחות בקהילה שנדרשו להיכנס לבידוד בבתיהן. כמעט מחצית מקהילת טירת צבי היה בשבועיים האחרונים בבידוד, בעקבות אבחון נשות צוות בחלק מגני הילדים כחולות בקורונה. ברוך ה', כולם - ילדים, מבוגרים, נשות הצוות - מרגישים בטוב. היתה זו עוד הזדמנות לראות את כוחן של מערכות הקהילה – הגיל הרך, החינוך, הבריאות, צוותי הסיוע והליווי למשפחות – שהובילו יחד עם צוות הקורונה את ניהול האירוע. היתה זו גם הזדמנות לקהילה כולה להתגלות בעוצמתה: הפגנת אחריות קהילתית על ידי המשפחות, שהקפידו על ההנחיות; עשרות מתנדבים שנרתמו מיד לסייע; וכאמור – בני הנוער, שהקימו מחנה שאפשר להם להתנהל ב"קפסולות" ולסייע למשפחות המבודדות בעשרות משימות יומיות.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

Amudash 514 new web design.pdf
חסר רכיב