תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 513

09/07/2020
י"ז בתמוז תש"ף

שלום רב,

הגל השני – אתגרים חדשים, מדווחת רותם שכטר
לצערנו, הגל השני לא פוסח על יישובי התנועה ויש אצלנו חולים ונשאים מאומתים ומשפחות רבות בבידוד. צוותי הצח"י /קורונה חזרו לפעילות מלאה ופועלים לתרגם את ההנחיות החדשות למרחב הקהילתי. כמו בגל הראשון, אנחנו נפעמים מהרוח הקהילתית בקיבוצים במתן סיוע ועזרה למשפחות המבודדות מתוך תחושה חזקה של ערבות ומחויבות. ההיערכות בתחומים השונים מדהימה ומלאה יצירתיות: משפחות מאמצות משפחות מבודדות; ילדי תיכון טירת צבי עברו להתגורר ביחד (בקפסולות) בכדי להוות סוג של מפעל התנדבות בקהילה; בקבוצת יבנה נפתח אזור כביסה ייעודי למבודדי קרונה. אין ספק שהתמיכה והסיוע הקהילתי המחבק מקל רבות על המשפחות המבודדות ואם להיות מבודד אז בקיבוץ! גם אנו נערכנו ברמה התנועתית והוצאנו מסמך המלצות למנהלים (בקהילה, בחינוך וגם במשק), להתמודדות עם המצב.

הגל השני והכלכלה – לקראת תקציב 2020
בעקבות הקורונה פרסם האוצר תחזית לצמיחה שלילית במשק, לראשונה מאז קום המדינה. האתגרים הם בעיקר טיפול בהחזרת מובטלים לשוק העבודה, עזרה לעסקים ועצמאים פושטי הרגל, ואי הגדלת הגרעון. ע"פ הניסיון הנצבר סביר שיידרשו מס' שנים להחזיר משק לתעסוקה מלאה. נראה שטיוטות תוכניות משרד האוצר כפי שהוצגו בימים אלו, אינן מתמודדות כראוי עם האתגר ומאידך כוללות מגוון נושאים שעלולים לפגוע בחקלאות ובחקלאי. בין היתר: הסרת חסמים (מכסים) על הייבוא בתחומי צומח של ירקות ופירות וכנגדה מעבר לתמיכה ישירה בחקלאים שהינה כרגע בלתי מספקת בעליל, לא מאוזנת בשלבים ובהצעות ליישום ובקרה שלה; העברת סמכויות הגנת הצומח למשרד האוצר- הצעה שמטרתה השקופה לנטרל שיקולי הגנת הצומח ועוד. דומה שהתוכניות נשלפו, ללא הכנה מספקת, והן עלולות לפגוע מאוד בחקלאים מגדלי ירקות ופירות בכל הארץ. משרד החקלאות מגבש את עמדתו בנושא שעיקרה - כיוון מאוזן וסביר הרבה יותר. בהנהגת החקלאים הכינו תכנית חלופית המדגישה את הנושאים האמיתיים הדרושים לחקלאות: התנגדות מוחלטת לתמיכה ישירה ובחינת תמיכה ישירה דיפרנציאלית תוך תכנון מחושב ומאוזן; שיפור כושר התחרות של חקלאי ישראל בהתייחס לתשומות הקרקע, המים, העבודה; טיפול ביוקר המחיה גם בהתייחס לפערי התיווך- גזירת רווח מוגזם ע"י רשתות השיווק; הסרת חסמים רגולטוריים ומיסוי על החקלאים; השקעות בחדשנות, מחקר ובתשתיות המים. בינתיים נערכים גם למאבק ציבורי ופוליטי בהצעות האוצר, תוך גיוס ציבור החקלאים וההנהגה החקלאית (תנועות, מועצות, ארגונים כלכליים ועוד) למאבק משותף תחת התאחדות חקלאי ישראל. הצעת התקציב צפויה להגיע לדיון בממשלה בשבוע הבא. לקראת מועד זה מוטל על הנהגת החקלאים והמרחב הכפרי להיאבק בנחישות בחלקים הבעייתיים בתוכנית.

הגל השני והתרבות מדווחת ריבה פריד
השבוע פתחנו במיזם תרבות שמרחיב את מעגלי השותפות ונותן תנופה מחודשת לתרבות הקהילתית בקיבוצי ויישובי תנועת הקיבוץ הדתי, שכל תוכניותיה היפות לקיץ נגוזו בימים אלו... אנו מזמינים מפעילי סדנאות, מדריכי כושר, יוצרי משחקים, מרצים לכל הגילאים, יזמים בעלי ראש יצירתי מתוך הקיבוצים שיציעו הפעלה כלשהי שמותאמת למגבלות - סרטון הדרכה ו/או מפגש זום ו/או ערכה שמתאימה לילדים ו/או לנוער ו/או למבוגרים – חד פעמי או בסדרה, בהתנדבות או בתשלום, מסובך או ממש פשוט להפעלה, ומתוך מגוון האפשרויות שיתקבלו אנו נרכיב 'ערכת קיץ 2020' שתוצע לקיבוצים בעלות מסובסדת על ידי התנועה. מחכים לכם! להצטרפות למאגר ההצעות יש להירשם בקישור ולפרט עד כמה שניתן את מהות ההצעה.

סופשנה במוסדות החינוך– מכינת רוח השדה
השבוע סיימו תלמידי מחזור ג' של מכינת רוח השדה את שנת הלימודים. דומה כי למרות המשבר השנה הייתה מיוחדת וטובה והסתיימה בעליה ותחושת רוממות. כותב איתמר חייקין ראש המכינה: "מה לשתף מכל הטוב של ערב סיום מחזור ג' הנפלא? במקום להאריך בדברים אניח כאן את דבריה של השכנה מרים שכתבה לשכניה מהמכינה את הדברים הבאים: 'לשכנים שלי... הייתם שכני בזמן הקורונה. התגעגעתי לרעש, למשחקי הכדורסל בשעות הלילה, לאור הדלוק וכמובן לשלום ולחיוך כשנפגשנו בדרך. כשיצאתם לטיולים ולשבתות היה לי שקט מידי. כמה נהניתי מהתפילה בליל שבת בזכותכם. ועכשיו אתם יוצאים לחופש. אני מאחלת לכם שתיהנו ותעשו חיים. מחכה לכם לעוד שנה של שכנות טובה חשוב לי שתדעו שדלת ביתי תמיד פתוחה בפניכם... העיתון על המדרגות לרשותכם... וגם לפעמים עוגת שבת.. צאו לשלום ותחזרו בשלום. ממני מרים'. הדברים מבטאים יפה את אופי בית המדרש עליו חלמנו - 'אין השכינה שורה אלא מתוך שכנות טובה'. בית מדרש המתמקד בהוספת אור וטוב, בתורה חיה ומחיה, קשובה ורגישה. בית מדרש של "מקל נועם" ולא "מקל חובלים", של "פִּיהָ פָּתחה בְחָכְמָה וְתוֹרַת חֶסֶד עַל לְשׁוֹנָהּ." בית מדרש המגדל מענט'שים!! אשרינו שזכינו בחסדי שמים. "להצלחה אבות רבים והכישלון יתום" אני מפרש זאת שרק כאשר יש "אבות רבים" שפועלים יחד ולא לבד, ישנו סיכוי להצלחה. אולם כאשר אדם פועל בעולם כ"יתום", לבדו ואין בלתו, שלא יתפלא על הכשלון שיבא... ועל כן תודה מעומק הלב לכל השותפים לדרך "רוח השדה".

מאבק בהארכת חוק הותמ"ל
לקראת דיון בהארכת והרחבת חוק הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), פנו ארגוני החקלאים והמועצות האזוריות ואירגונים נוספים מתחום התכנון, חברתיים, סביבתיים, ולשרי ממשלת ישראל, בדרישה: אל תתנו ידכם להארכת החוק! החוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) חוקק בכדי להתמודד עם משבר הדיור, ולשם כך ניתנו לותמ"ל סמכויות נרחבות וקיצוניות לגבור על כל היררכיית התכנון, היעדר זכות ערר, הרכב וועדה מוטה וממשלתי ברובו המוחלט ועוד. כנגד הארכת החוק ל- 4 שנים והרחבת הסמכויות לתחומים נוספים, קראנו לממשלה לחזור למערכת התכנון הסדורה, תוך חיזוק מוסדות התכנון המקומיים והמחוזיים. על מאבק זה נרחיב כאן בשבוע הבא!

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 513 להורדה והדפסה
חסר רכיב