תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 505

14/05/2020
כ' באייר תש"ף

שלום רב,

יציאת חירום – תמונת מצב, מה למדנו? איך נשתפר?
בתנועה הקיבוצית פרסמו מסמך- "יציאת חירום- המלצות וכלים להיערכות הקיבוצים לשגרת קורונה המתמשכת", תוצר חשיבה משותפת של כ- 120 ממלאי מגוון תפקידים. הנייר מכיל קישורים שמסכמים נושאים שונים: תמונת מצב בעקבות הקורונה ; המלצות וכלים ; חוזקות בולטות. המסמך הוא כלי טוב ללמידה, מתודה מועילה לסיכום והפקת לקחים (עבורנו כתנועה ועבור ההנהלות והקיבוצים), וניתן לגזור ממנו משמעויות גם לתוכניות העבודה בהמשך. המסמך מפרט גם חוזקות בולטות שנתגלו: ערבות הדדיות וסולידריות שבאה לידי ביטוי באמירות כמו "שעתה היפה של הערבות ההדדית", וכן בדאגת הקיבוץ לרשת ביטחון ולמתן מענה חומרי, רגשי וחברתי. העצמת המנהיגות המקומית - הנסיבות שחייבו הובלה של מנהיגות פורמלית ומתנדבת, העצימו את חשיבותה. התחזקות רוח ההתנדבות - הירתמות רחבה של כל שכבות הגיל למגוון משימות. מרכזיותה של התרבות - התרבות קיבלה משנה תוקף ביצירת חוויה קהילתית, אפשרות לביטוי עצמי, גאווה מקומית ותחושת שייכות. לכידות חברתית - ראייה של כל הקבוצות בקהילה, התייחסות לרב דוריות וחיבור בין אוכלוסיות. יכולת לגמישות טכנולוגית - פתיחות לטכנולוגיות חדשות בהעברת מידע, קיום מפגשים, שמירת קשר ויצירת חוויה משותפת. יתרונות הסביבה הכפרית - הקורונה הדגישה את יתרונות החיים בסביבה פתוחה, ירוקה וכפרית. יצירתיות ויוזמה - הצוותים המובילים גילו יכולת תגובה מהירה, אילתור ועמידה בלחצים מול אתגרים לא צפויים. ניהול מתואם - שילוב ידיים בין ההנהלות וממלאי התפקידים בקהילה, בתחום העסקי ובצח"י, שהתגלו כמפתח להובלה מיטבית בעת חירום. [קישור לדף בפורטל התנועה הקיבוצית]
במקביל המשכנו במטה התנועה, לקיים מפגשים עם רוב הנהלות הקיבוצים (בזום), והתמונה העולה משם קרובה ודומה למדי, בתוספת מרכיבים של הקהילה הדתית – המניינים שפסקו – פשטו צורה ולבשו צורת מרפסות וחצרות, וכן בהיבטים של תרבות תורנית, שבתות וחגים, בקיבוץ דתי.

הערכה להנהלות – מדווחת רותם שכטר, אגף החברה
"הִנֵּה הֵם בָּאִים יָמִים שֶׁל שֶׁקֶט, אַחֲרֵי הָרַעַשׁ הַגָּדוֹל וְהַנּוֹרָא, אֶפְשָׁר לָנוּחַ קְצָת עַל הַמִּרְפֶּסֶת וְלֶאֱסֹף אֶת שִׁבְרֵי הַסְּעָרָה..." (ירדן בר כוכבא). עם ההקלות וההנחיות החדשות להתנהלות בעידן קורונה, ביקשנו להביע את הערכתינו הגדולה להנהלות הקיבוצים והמושבים שלנו, שנהלו את המשבר, תוך עשיה בלתי פוסקת, סיפוק מענה אישי, קהילתי, כלכלי ומשפחתי - בגבורה, בהכלה וביצירתיות. נוכחנו שהם הצליחו להקנות תחושת בטחון וחוסן קהילתי, לעיתים תוך כדי ניהול אישי משפחתי לא פשוט. אשרינו שזכינו למנהיגות כזו. זרי אדמוניות (מכפר עציון) חולקו תוך מספר שעות, ע"י אסף בית אריה - למזכירים, למנהלי הקהילות, למרכזי המשק ולמנהלי הכספים, במטרה להספיק ולהגיע לכולם עוד לפני כניסת השבת. נמשיך ללוות ולהציע מענה תנועתי גם בתקופה החדשה.

נותרו עוד יומיים לכנס השמיטה
בשעת כתיבת שורות אלה אנו נמצאים בסוף יומו השני של כנס "חזון השמיטה מתוך משבר הקורונה", שתנועת הקיבוץ הדתי לוקחת בו חלק משמעותי, הן בצד הארגוני, והן בתוכן. תכנית יום חמישי (14.5.2020)- כוללת נוכחות יפה של התנועה ואנשיה, ואנו מזמינים אתכם לעקוב אחר הפרסומים באתר הקיבוץ הדתי, בפייסבוק התנועה, ובפרסומים הפנימיים של כל קיבוץ ובאתר הכנס - ולהצטרף לאשר תאהב נפשכם בשני הימים שנותרו!

מהנעשה בחינוך – מדווחת מרים זרביב
פורום מנהלי חינוך התקיים השבוע דרך הזום, בהשתתפות 12 מנהלי חינוך, ובסימן חזרה לשגרה חדשה. המפגש נפתח בשיחה על המורכבויות שבמעברים: מחל"ת - לעבודה מלאה, משיאים של עשיה בחירום - לחזרה לשגרה 'רגילה ואפורה' (לכאורה), משעות רבות של משפחה - חזרה לעשיה קהילתית ועוד. המנהלים הצליחו לחדד את הכלים שמסייעים להם בהתמודדות עם מעברים אלו. בחלקו השני של המפגש, קיימנו עם אור קרביץ רכזת הנוער של הקבה"ד, חשיבה משותפת על מפעלי הקיץ של התנועה - כיצד ניתן לשמר את הערכים בהם עוסק כל סמינר, גם אם נצטרך לשנות את המתודה שהייתה נהוגה, ולפעול בהתאם לאילוצים החדשים. תאריכי המפעלים החדשים (במתכונת מותאמת) ייקבעו ויפורסמו בעז"ה בהקדם. את היום סיימנו במפגש עם דבי ברא"ס, מנהלת אגף חינוך בתנועה הקיבוצית, שדיברה על תפיסת החינוך הקהילתי בתקופת אי-שגרה ובשגרה. דבי דיברה בין היתר, גם על השותפים לעבודתו ועשייתו של מנהל החינוך, והדגישה שהמערכת אינה של מנהל החינוך, אלא מערכת קהילתית, ומשם היא יונקת את כוחה ומשמעותה. תקופת החירום העמיקה שאלות שהיו קיימות כבר בתקופת השגרה: המטרה והתכלית – לשם מה? דיוק הרעיון שעומד מאחורי קיומה של מערכת החינוך החברתי, על מנת לגבש מענה מתאים בתקופה זו שבה אי-הודאות עדיין גדולה ולא ניתן עדיין להפעילה. וכן - דיוק חשיבות העוגנים של מערכות החינוך החברתי בדמות קבוצת שווים, מבוגר משמעותי ועוד. המפגש עם דבי היה מרתק ונתן חומר לחשיבה ולהמשך עשייה.

עדכון מצב – בגיל הרך נפתחו השבוע לראשונה מעונות היום (גילאי 3 חודשים עד 3 שנים) וגני משרד החינוך (גילאי 3-6) לאחר שהיו סגורים בחודשיים האחרונים. הפתיחה החדשה זימנה אתגרים רבים – למידת נהלים רבים וחדשים וצורות הפעלה שונות, ולעיתים לא מוכרות. למרות ההנחיות החדשות והקשיים השונים הכרוכים בהם, נראה כי הפתיחה עברה בהצלחה, וגני הילדים חוזרים אט אט לשגרת עבודה ברוכה, ולעולם חדש-ישן של אפשרויות שהיו בגדר 'נמנעות' בחודשיים האחרונים. בהצלחה לכולם למנהלות.ים, למטפלות, הגננות, ההורים ובעיקר לילדים! במקביל לפתיחה יחד עם מחלקת 'הגן הקיבוצי' בתנועה הקיבוצית, אנו מנסים לסייע ככל הניתן בשאלות של רגולציה, מתן מידע, שאלות תקציב ואפשרויות לקבלת עזרה מהמדינה. אנו מזמינים את בעלי התפקידים לפנות אלינו במידה ונתקלים בקושי או בשאלות, ונשמח לסייע בכל מה שניתן.

קורס דירקטורים דרומי יוצא לדרך
פרסומים יצאו בימים אלו, ואנו מזמינים בעלי תפקידים בתחום העסקי, חברתי וכלכלי להירשם. הקורס יתארח במשואות יצחק, אחת לשבוע, והמפגש הראשון יתקיים כבר ב 15.6.2020. פרטים נוספים וקישור להרשמה באתר הקיבוץ הדתי.


שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 505 להורדה והדפסה
חסר רכיב