תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

יהודה נוימן ז"ל

22/08/2019
בס"ד
כ' במנחם אב תשע"ט, 21.8.2019

יהודה - איש ההר
עם הסתלקותו של יהודה נוימן ז"ל

יהודה נוימן - איש ההר, הר חברון, הר עציון. פרקי זמן קצרים יחסית חי יהודה בהר והם הותירו בו משקע עמוק, רשמים אותם נשא כל חייו הבוגרים. שבעים שנה היה ביתו נטוע בקיבוץ עין צורים שבשפלה, בחבל לכיש. בו הקים משפחה עם רעייתו וחברתו לחיים, זהבה לבית סולומון, ובו גִדלו את ילדיהם. יהודה היה חבר קיבוץ מסור ונאמן, מעורה בחיי הקיבוץ ושותף נלהב בהקמת מרכז יעקב הרצוג ובפעילות הרבה והמבורכת שבו. לִבו נמשך אל פסגת הר עציון, אליה נקשר בכל נימי נפשו. את רוח ההרים ספג ומהם שאב תעצומות גוף ונפש, מאור פנים ולב רחב, אותם הקרין לכל הסובבים אותו. יהודה נכבש על ידי נופי ההר ונענה לאתגרים שהציב ליושבים בו.

"האדמו"ר החלוץ", הרב ישעיהו שפירא, סייר בשבילי ההר והביע את רחשי לבו:
הנה הוא עומר על פסגת הר גבוה, דרך המלך מקשרת את ירושלים לקריית ארבע, היא חברון ... רואים את ארץ יהודה ההולכת ומשתפלת עד שמתגלגלת לזרועות הים התיכון ...: 'עשרה חלקים גבורה בעולם, תשעה ביהודה ואחד בכל העולם. כאן מולדת הגבורה במובן העמוק ... היהודי הפנימי ... ארץ יהודה מצמצמת מרחקים, מקרבת קירבה יתירה את הנברא אל הבורא. על כן הייתה משכן לאנשי חזון שנחה עליהם רוח ה'. בימינו נסתם החזון אבל ביישובי הרים עוד יצמחו מאמינים גדולים, אנשי דת ומוסר ישרים ותמימים ... עוד ישמע דיבור מזוקק מפי אנשי עבודה שומרי אמונים הנוטים אוהליהם על הרי יהודה' (ש' דון יחייא, אדמו" החלוץ - הרב ישעיהו שפירא, תשכ"א, עמ' 63).

כזה היה חברנו יהודה נוימן. יליד כפר סבא, תרפ"ח, 1928, בנעוריו למד בישיבות לומז'ה וחברון. לדבריו, את התורה החליף בתורה-ועבודה. התנדב להגנה והצטרף לגרעין ה של בני עקיבא בהכשרה בטירת צבי. בשלהי תשרי תש"ז, אוקטובר 1946, העפילו חברי הגרעין ויהודה ביניהם, להרי גוש עציון ויסדו את הקיבוץ הדתי, עין צורים. שנה וחצי זכו יהודה וחבריו לגרעין להתבסם מאוויר ההרים, מהם ארבע חודשי מצור וקרב שבאו לקיצם עם נפילת כפר עציון. בעת הכרזת המדינה, ה באייר תש"ח, החלו יהודה וחבריו למשק ולנשק במסע ארוך ומיוסר. הם יצאו בשבי הלגיון הערבי למדבר הערבי. כתום תשעה חודשים שבו למדינת ישראל הצעירה, וסמוך לאחר מכן, באייר תש"ט, מאי 1949, ייסדו את קיבוץ עין צורים בבקעת שפיר.

חלפו י"ט שנים בהן צפינו לעבר גוש עציון החרב: "מִנֶּגֶד תִּרְאֶה אֶת הָאָרֶץ וְשָׁמָּה לֹא תָבוֹא" (דברים לב נב). מלחמת ששת הימים זיכתה אותנו, בני כפר עציון, לשוב להר ולחדש את הבית. יהודה נוימן, יחד עם מושבניק (דוד ומבצרי) ורפי אילן, הצטרפו אלינו בתקופה העלייה ובצעדים הראשונים לבניין כפר עציון המחודש. באחת השיחות באותם ימים גדולים אמר לי יהודה: אנו משלמים עתה לכם את החוב שאנו חבים לאבותיכם שנפלו בקרב. כאשר עלינו להתיישבות בעין צורים, היינו צעירים וחסרי ניסיון. אבותיכם, חברי כפר עציון, נרתמו לסייע בידינו ולהדריך אותנו בהקמת הקיבוץ החדש. עתה אנו זוכים לגמול להם ולסייע בייסוד ביתכם המחודש.

לימים הוקם על חורבות עין צורים בגוש עציון קיבוץ ראש צורים. ושוב נקרא יהודה להתגייס לסייע, להדריך וללוות את הצעירים שהעפילו להר. שוב צפו ועלו בו זיכרונות הימים ההם, על אותה גבעה נישאה, מסולעת וחשופה לסערות ולסופות (קיבוץ עין צורים המקורי נקרא כך על שם הצורים המזדקרים והמעיין הזעיר שבערוץ הנחל הצמוד. לימים אמר חברו, רפי אילן, שקיבוץ עין צורים שבשפלה, אין בו צורים ואין בו מעיין, לכן יאה לו השם 'אין צורים'). יהודה זכר שדקות ספורות לפני שיצאו בשבי הלגיון הערבי הטילו לבור השירותים פריטים שונים כדי שלא יפלו בידי הבוזזים. הוא זיהה את המקום המדויק וגייס את חברי ראש צורים לחפירה שהניבה, כצפוי, את שחיפש ומצא - לוחיות סידור העבודה ועוד. נהרה שפוכה הייתה על פניו כאשר שיתף אותנו בחשיפה המרגשת. יהודה שב לביתו בעין צורים, והוזעק שוב על ידי ידידנו ומכובדנו, מושקו (משה מושקוביץ), לסייע בהתארגנות ישיבת הר עציון בימיה הראשונים באלון שבות. כדרכו נענה יהודה בשמחה ובמאור פנים, ותרם את חלקו לייסודה ולהתבססותה של ישיבת הר עציון.

מאז ועד ימיו האחרונים לא חדל יהודה מלבטא את הקשר הנפשי העמוק של אל ההר. הוא הצטרף אלינו, צוות בית ספר שדה כפר עציון, לסיורים בהר ובהם סיור תחקיר פרשת הל"ה עם מפקח המשטרה הבריטי, הימיש דוגין, שאישר את זיהוי גבעת הקרב עליה לחמו ונפלו לוחמי מחלקת ההר. הוא השתתף בכל האזכרות לכלל חללי גוש עציון ולמחלקת הל"ה, גם בעת שהדבר היה כרוך מבחינתו במאמץ ניכר. רוח ההר פיעמה בו והייתה בין המניעים העמוקים לדרך חייו המיוחדת והמרשימה. השילוב הנפלא של השדה ובית המדרש, התורה והעבודה, בניין הארץ הפיזית והחברה היהודית שנקבצה עליה, אהבת הספר ואהבת האדם, כל אדם, אלה הדריכו אותו כל שנות חייו. היקף הבאים ללוותו בדרכו האחרונה, בהם מגוון חברים עמם קיים קשרי רעות ואחווה, דברי ההספד שנישאו במסע הלוויה - מלמדים מי היה ומי אבד לנו עם לכתו מעמנו היום הזה. משפחתו אבדה אב וסב נפלא, ביתו איבד חבר קיבוץ ותיק. גוש עציון איבד ידיד אמת, אוהב ומחויב להר.

יהי זכרו ברוך!

יוחנן בן יעקב
כפר עציון
חסר רכיב