קיבוץ
ראש צורים

שנת עלייה לקרקע 1967

ראש צורים שוכנת בגוש עציון, על דרך גב ההר, במרחק של 20 ק"מ מירושלים. בעבר שכנה על גבעה זו קבוצת עין צורים אשר נחרבה במלחמת הקוממיות ונבנתה מחדש במקום אחר. עם חידוש ההתיישבות בגוש עציון, אחרי מלחמת ששת הימים, נוסדה ראש צורים על מקומה של עין צורים והשם החדש, המזכיר את הישן, ניתן על פי הפסוק: "כי מראש צורים אראנו..." (במדבר כ"ג 9).

לפני מספר שנים הוחלט על שינוי במבנה הקיבוץ והוחל בהליך של הפרטה ובמקביל על הקמת אגודה קהילתית שתתנהל באופן עצמאי, ובנפרד מהמסגרת הכלכלית והארגונית של הקיבוץ.

כתוצאה מהחלטה זו הוקמה שכונת נוף צורים הצופה לעבר הנוף הנהדר של הרי ירושלים. היא צמודה לקיבוץ ונהנית מכל מה שהקיבוץ יכול להציע באיכות חיים.

קהילת ראש צורים מונה היום כ-180 משפחות ומיועדת לגדול ליישוב קהילתי איתן שימנה כ- 200 משפחות.

בישוב, השייך למועצה האזורית גוש עציון, תוכלו ליהנות ממעונות, גני ילדים, מרכולית, סניף בני עקיבא ושירותי דת, בית כנסת, מקווה וספריית עיון. כמו כן, מתקיימות פעילויות שונות ומגוונות בתרבות וחינוך משלים. תוכלו גם ליהנות מספרייה למבוגרים ולילדים וספריית וידאו.

לרשותכם ביישוב ובאזור מגוון בתי ספר ממלכתיים ואחרים המופעלים ע"י עמותות ציבוריות שונות וכן ישיבות תיכוניות ואולפנות.

במקום פועל בית ספר ייחודי בשם "ראשית" שזכה למוניטין בגין האופי החינוכי המיוחד שלו וכן מוסד ההמשך בשם "סדנת שילוב" שנותן מענה לילדים בוגרים עם צרכים מיוחדים.

גם אולפנת הבנות "אורות עציון" קבעה את משכנה בקיבוץ ותורמת את תרומתה לאווירה הטובה בישוב.

למרות השינויים, הקיבוץ ממשיך להפעיל את ענפיו החקלאיים: רפת חלב שהיא בין המצטיינות בארץ, לולים לפיטום, מטעים רבים ומגוונים ושדות המעובדים בחבל לכיש. אך כאמור האגודה הקהילתית פועלת באופן עצמאי, רשומה כאגודה ברשם האגודות ולה מוסדות נבחרים שפועלים לרווחת חברי הקהילה כולה תוך שיתוף פעולה עם מוסדות הקיבוץ. גם הניהול הכספי של האגודה מתנהל באופן עצמאי ללא קשר למצבו הכלכלי של הקיבוץ.

כל אלו ועוד יוצרים אווירה ייחודית למקום שבשנים האחרונות הפך למוקד משיכה למשפחות צעירות רבות שמבקשות להצטרף לישוב.

במקביל שוקדים עתה המוסדות השונים וביניהם ההסתדרות הציונית, המועצה האזורית גוש עציון ומשרד השיכון בתכנון של ראש צורים רבתי שתכלול עוד כ- 700 משפחות שיפעלו במסגרת קהילתית נפרדת שאופייה עדיין לא הוגדר, אך אנו בטוחים שהתכנית תהיה מנוף משמעותי להתפתחותו של גוש עציון.

ענפים
עיקריים

תמונות

מהשטח

כותרת ראשית

כותרת משנה

המחשת כותרת נוספת

המחשת תת כותרת נוספת

מערכת החינוך
בקיבוץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית נולום ארווס סאפיאן - פוסיליס קוויס, אקווזמן קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר, בנפת נפקט למסון בלרק - וענוף נולום ארווס סאפיאן - פוסיליס קוויס, אקווזמן קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר, בנפת נפקט למסון בלרק - וענוף לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי הועניב היושבב שערש שמחויט - שלושע ותלברו חשלו שעותלשך וחאית נובש ערששף. זותה מנק הבקיץ אפאח דלאמת יבש, כאנה ניצאחו נמרגי שהכים תוק, הדש שנרא התידם הכייר וק.