עמוד"ש 642

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי

נכתב ע"י 642 ז בניסן תשפ"ג | 29.3.2023

תנועת הקיבוץ הדתי אבלה על פטירתו של חברנו

 אמנון שפירא ז"ל

 חבר קיבוץ טירת צבי' איש תנועת הקיבוץ הדתי

אמנון שכיהן פעמיים כמזכ"ל תנועת בני עקיבא ומילא שורה של תפקידים חשובים

היה מחנך והוגה דעות יקר ומשמעותי לתנועה, לציונות הדתית ולעם ישראל כולו

אמנון שהיה פעיל ומעורב בלהט של עשייה והגות עד יומו האחרון

יחסר לנו מאוד בנוף הרעיוני והאנושי של התנועה

תנחומים למשפחה, לבית טירת צבי לתנועת בני עקיבא ולכל חבריו וידידיו

יהי זכרו ברוך

 * לסרטון קצר – לקט אמירות של אמנון ז"ל בנושאי קהילה וחינוך, שיתופיות ודת

 

 

משולחנה של מזכלי"ת

מה ארצי מבקשת ממני כעת? | שרה עברון

ומָה אַרְצִי מְבַקֶּשֶׁת מִמֶּנִּי כָּעֵת?

כְּבָר בִּקְּשָׁה אֶת דָּמִי - וְהַרְווֹתִי אַדְמָתָהּ.

כְּבָר בִּקְּשָׁה אֶת גּוּפִי - וְנוֹתַרְתִּי קִטֵּעַ.

כְּבָר בִּקְּשָׁה שֶׁאֶקְבֹּר חֲבֵרַי - וְטָמַנְתִּי רֵעַי.

...

כָּעֵת הִיא מְבַקֶּשֶׁת דָּבָר מָה נוֹסָף.

...

מְבַקֶּשֶׁת שֶׁנִּשְׁמֹר עַל אַחְדוּת הַשּׁוּרוֹת.

מְבַקֶּשֶׁת שֶׁנִּשְׁמֹר עַל רוּחֵנוּ אֵיתָנָה.

 

(מתוך שיר שכתב תא"ל אופיר לויוס, קצין חינוך ראשי | בית רימון)

 

ביממה האחרונה, לאחר שבועיים של עבודה אינטנסיבית של אנשי מטה התנועה יחד עם נציגי גופים ואנשים יקרים, ומתוך רצון עז להרגיע את הרוחות, ליצור הד תקשורתי לקריאה לעצור. לדבר. להסכים. לחוקק – אנו עסוקים בחישוב מסלול מחודש בעקבות ההחלטה להשהות את החקיקה עד למושב הבא של הכנסת.

 זהו חלון הזדמנויות לפעול להרגעת הרוחות, לפעול ליצירת מפגשי שיח מונחים שיהיה בהם שיח מכבד גם אם הוא נוקב ומעורר אי-הסכמות, ולהפוך את המשבר הקשה שחווינו כולנו, לנקודת זינוק של תיקון בחברה הישראלית.

 נוכחנו שהכניסה הפעילה מאוד שלנו כתנועה לתוך המדורה הבוערת, כשאנו אוחזים עם שותפים בעמדה נייטרלית לגבי הרפורמה וזועקים את זעקת השבר על מנת למנוע מלחמת אחים, בהחלט היתה משמעותית ואנו חשים שהייתה לה השפעה בהנכחת קול מחבר שנצרך עד מאד במדינה היום.

 זה הזמן להודות לכל מי שהיו פעילים באחזקת האוהל, ולכל הגופים שהכניסו יד לכיס על מנת לסייע, ול"מפקד" הלוגיסטי שלנו צביקי טסלר מקבוצת יבנה. בכוונתנו לנצל את הזמן הקרוב, למרות החגים וריבוי האירועים, לקדם הדברות ושיח פנימה, לתוך הקיבוצים, ובעיקר החוצה, לסביבה הקרובה לנו וגם לרחוקה, לחבור לעוד יוזמות שעולות כפטריות אחר הגשם, כדי להגביר כח ולייעל את העבודה, ובעזרתכם ויחד איתכם, הנהלות, ראשי ועדות וחברי קיבוצים יקרים, נעשה הכל כדי שנצליח כולנו יחד לחזור להיות עם אחד.

כנס ביטוח בריאות  |  ניצן אבירן, אגף כלכלה

השבוע התקיים כנס ביטוח הבריאות השנתי של הקיבוץ הדתי בבית שפירא בבארות יצחק.

כמדי שנה גם השנה נבחנה והוצגה בכנס פעילות הפוליסה בראיה תנועתית ובראיה של כל משק ומשק.

למי שלא מתמצא, חשוב להדגיש שוב שהפוליסה שלנו ייחודית בכך שהיא מבוססת על מודל אמון, מודל שמעודד ניצול מיטבי של הביטוח הרפואי במסגרת קופות החולים והשלמה ו/או מתן מענה אלטרנטיבי מחברת הביטוח הפניקס. המודל הזה מאפשר פרמיות נמוכות באופן משמעותי ביחס לפוליסות מקבילות. הפוליסה יצאה לדרך בנוב' 2019 והיא מתוכננת ל-5 שנים, כלומר, לקראת סוף השנה הבאה נצטרך לבנות פוליסה חדשה. בתחילת הדרך רק 8 קיבוצים השתלבו בה, והיום אנו עומדים על 21 קיבוצים ומושבים שיתופיים. בסיכום השנה השלישית עולה שמרבית המשקים מנהלים את הביטוח באופן מעורר הערכה תוך ניצול נכון של שני הרבדים. הדבר חשוב במיוחד לאור מגמת ההתייקרות של ביטוחי הבריאות, מגמה המחייבת אותנו לשמירה על נתוני רווחיות טובה כמקדמה לקראת חידוש הפוליסה.

נכון להיום מספר המבוטחים בתנועה - יותר מ- 9,250 (גידול של כ-8.5% לעומת השנה שעברה). ניתוח גילאי המבוטחים מהווה תרשים גאוס קלאסי, כאשר 40% מהמבוטחים הם בגילאים 0-21 ולכך יש חשיבות במובנים רבים וגם ביציבות של פוליסה מהסוג הזה. עוד עולה מסיכום השנה שמרכיב "הגבייה הישירה", דהיינו תשלום ישיר של מבוטחים לחברת הביטוח, גדול יחסית, דבר העלול לפגוע במשמעות ובאטרקטיביות של פוליסה קבוצתית. זו הסיבה שאנחנו לא מאפשרים מעבר של משקים לחיוב ישיר שלא באמצעות הקיבוץ. בימים הקרובים נשלח לכל משק ניתוח מפורט של פעילות הפוליסה בשנה האחרונה.

שוק ביטוח הבריאות עומד בפני שינויי רגולציה שככל הנראה יאושרו במסגרת חוק ההסדרים הנוכחי. מדובר בשני שינויים שעלו במסגרת הרפורמה של ועדת אש, אשר מטרתם לצמצם פערים בין השב"ן (שרותי בריאות נוספים של הקופות) לבין הביטוח הפרטי. השינויים, אם יתקבלו, לא ישפיעו על הפוליסה שלנו אך עלולים להשפיע על הפוליסה העתידית. בנוסף ישנה דרישה של רשות שוק ההון ליצירת פוליסת בסיס אחידה, נוסח אחיד לפעילות שלא ניתן יהיה למכור פוליסה בלעדיו. גם דרישה זו צפויה להשפיע על דמותה של הפוליסה העתידית.

מעת לעת אנו מקבלים בקשות מהשטח להוסיף לפוליסה תחומי תוכן נוספים. למרות שהגישה היא לא לשנות את בסיס הפוליסה, הוחלט להתחיל בקבלה ובריכוז הדרישות הללו לקראת חידוש הפוליסה בשנה הבאה, ולכן מיד אחרי פסח נפיץ שאלון ייעודי לרכזים בישובים

ולסיום - תודה לכל השותפים על כנס מקצועי וחשוב ותודה מיוחדת ליאיר אורבך מקיבוץ מירב שקינח את היום בהרצאתו המעוררת השראה - לב שומע, דרך ארוכה. יאיר המתמודד בגבורה ובאופטימיות מדבקת עם אתגרים קשים - אובדן ומחלה נדירה, הצליח לגעת בכל משתתפי יום העיון ולהאיר עבורם את הדרך שבחר ללכת בה, דרך של ראיית הטוב שמסייעת לו לצאת מתוך השבר ולחיות חיים טובים ומלאים.

שבת שלום,
שרה עברון וחברי המזכירות הפעילה