עמוד"ש

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי

נכתב ע"י 641 א בניסן תשפ"ג | 23.3.23

דבר המזכ"לית | קריאה להפוגה! | שרה עברון

ליבת העשייה המלווה אותנו בשבועות האחרונים היא פעילות אוהל ההסכמות בירושלים, וממנו אני כותבת את הטור השבועי.

הקמת האוהל והפעילות בו יצרו מוקד אליו הצטרפו לא מעט ארגונים והקריאה להסכמה מצאה מקום בלבבם של רבים, אך היא לא הדהדה מספיק בציבוריות הישראלית. זהו עדיין קול שקט שלא נשמע מספיק. הצוות המוביל את "קואליציית ההסכמות", קיבל בתחילת השבוע החלטה על שינוי מוקד הכרחי – הדגש כעת הוא על פעילות שתיצור הד תקשורתי ותגיע לציבוריות הישראלית.  מתוך הבנה שלצערנו המציאות הולכת ומחריפה, היכולת להגיע להסכמה כיום היא מועטה, המטרה המרכזית היא הקריאה להפוגה. קריאה לכל הצדדים להפוגה סביב חג החירות וימי הלאום, הפוגה שתזכיר לכולנו שאנו אחים ואחיות, נמצאים כאן יחד, וחייבים למצוא את השביל המשותף להידבר.

ביום רביעי השבוע, מתקיימת במתחם בעקבות קריאותיהם של הרב דוד סתיו, הרב מאיר נהוראי ואישים נוספים עצרת תפילה וזעקה, ויום תענית. זהו אירוע רב משתתפים שנוצר מתוך העשייה המשותפת ואנו מקווים שיהדהד וישפיע.

כאמור, הסטנו את המוקד מפעילות המפגשים באוהל הפיזי, והתמקדנו בגיוס משאבים ובחשיבה אסטרטגית. האוהל הוא חלק ממתחם חשוב המשדר הסכמה ואחדות, הוא מהווה עוגן פיזי לאנשים מהציבור הרחב ולמנהיגים המבקרים ובאים להזדהות ולתמוך. אבל עיקר המאמץ מופנה לזירה התקשורתית. בסוף השבוע צפויה נוכחות רחבה ופריסה רחבה בתקשורת הארצית של הקריאה להפוגה.

בתוך האנשים הפעילים שהם שותפנו, קיימת קבוצה מעוררת השראה ומיוחדת במינה, שהחליטה על שביתת רעב מאז יום ראשון, והיום הוא היום הרביעי לשביתתם. קבוצה זו הולכת וגדלה ושותפים לה מגוון אנשים, ודמויות ציבוריות. מדובר בקבוצה של כעשרים אנשים הפרושים על פני כל הארץ. אני רוצה לשתף בדברים שכתב ידידי איש התקשורת אודי ליאון יוזם השביתה:  

"צודק מי שחרד משלטון דורסני, חסר רסן ודיקטטורי, כפייתי ולאומני. צודק מי שנמאס לו מכך ששופטים שלא נבחרו, העשויים מעור אחד משליטים את ערכיהם על מי שנבחרו באופן דמוקרטי. ובעיקר צודק מי שחושש שהצד השני הולך לעקור את היהודית מהדמוקרטית ולהיפך. ועכשיו חלק מכם גם באופוריה. גם אלו ש"ניצחו בבחירות" וגם אלו שחשים "שהעם סוף סוף התעורר ויצא למרד ברחובות". ואתם דוהרים לניצחון. ניצחון שאין בו מנצחים... אבל אני זקוק לכך שכל אחד ואחת מאתנו ישמרו עלינו מפני עוולות וסכנות האחר. אני זקוק לכך שלא נאבד את חירותנו ועצמאותנו אחרי שרק לפני כמה שנים כמעט והושמדנו".

מוזמנים לטעום גם מדבריה של חברתינו ושותפתנו להובלת המאהל – עינט קרמר, המנהלת החינוכית של ארגון 'השומר החדש - הדרך לעץ החיים - במקום להתווכח על איך ללכת, לשים לב להולכים.

השבוע הבא הוא שבוע קריטי להחלטות במדינה. מוזמנים לעקוב בקבוצת עדכוני האוהל, בדף הפייסבוק של התנועה ובהודעות שנשלחו למזכירויות.

 

עובדים זרים בחקלאות – דיון מיוחד בכנסת | ניצן אבירן

השבוע השתתפתי בישיבה שהתקיימה בכנסת - ישיבת וועדה מיוחדת לעובדים זרים בראשות ח"כ אליהו רביבו ובמעמד סגן שר החקלאות ח"כ משה אבוטבול, שר החקלאות לשעבר ח"כ אלון שוסטר וח"כים נוספים. על סדר היום – סוגיות שונות בהעסקת עובדים זרים בחקלאות.

קצת נתונים:

 • נכון להיום, עובדים זרים בחקלאות מ-3 מקומות: תאילנד, ירדן והרשות הפלשתינאית.
 • משאב במחסור: הקצאה של כ- 31 אלף עובדים לעומת ביקוש של כ-50 אלף
 • פער חיכוך של 5,000 עובדים שלא זמינים לעבודה בחלון הגעתם ו/או עזיבתם את הארץ, כך שההקצאה האפקטיבית היא כ- 27 אלף עובדים בלבד (כ-50% מהצורך).
 • עובדים ירדניים יומיים (בלבד) בערבה ע"ח ההקצאה הכוללת הנ"ל ולא הקצאה נוספת
 • עד כה אין אישורים לכניסת עובדים במעבר הצפוני, נהר הירדן בעמק המעיינות
 • עובדים פלשתינאיים: הקצאה נוכחית של כ- 9,000 עובדים בלבד (שיקולים ביטחוניים)
 • בנוסף ישנן חמישה אזורים בהם סטודנטים מארצות שונות משולבים בחקלאות אך המשאב הזה מוגבל, מצומצם ובעיקר קצר מועד (פחות משנה).

סדר היום המקורי של הישיבה כלל מספר נושאים מרכזיים אך בדיון עלו היבטים רבים נוספים:

 1. העלאת מכסת העובדים הזרים ל-50 אלף + פער חיכוך של 5,000 עובדים
 2. הרחבת מכסת העובדים הירדנים כולל איתור פתרונות לינה ועי"כ הרחבת טווח הפעילות
 3. הקלת נטל התשלומים של החקלאים בגין העובדים ובעיקר האגרה השנתית
 4. עדכון ניכויי השכר בגין מגורים ואש"ל לסכום של 2,000-2,500 ש"ח
 5. סוגיות חוקיות תלושי השכר לעובדים הפלשתינאים
 6. השוואת תנאי הפנסיה והפיצויים לארץ המקור.
 7. סוגיית הבקרה על התאמת העובדים המגיעים לארץ לעבודה בחקלאות וכן על כשירותם הרפואית (נציג משרד הבריאות ורשות האוכלוסין טוענים לבקרה מוחלטת).

מכלול הנושאים לא מוצה ולכן צפויה ישיבת המשך. אולם כבר בסיומה של הישיבה, התחייב יו"ר הועדה לפעול להגדלת מכסת העובדים הירדניים על חשבון מכסת עובדים פלשתינאיים שלא ממומשת.

 

 

שבת שלום,
שרה עברון וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים: עמוד"ש 641 להורדה והדפסה