עמוד"ש 638

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי

נכתב ע"י 638 בס"ד ח באדר תשפ"ג | 1.3.2023

משולחנה של מזכלי"ת | לעצור ולהגיע להסכמות - לא מוותרים על אף אח/ות | שרה עברון

הבשורות הקשות לא מפסיקות לזרום. נדמה כאילו מבית ומחוץ אין מנוח.

 

בפתח דברי השבוע אני שולחת תנחומים למשפחת יניב מהר ברכה ומשתתפת יחד עם כל בית ישראל באבלם הכבד על רצח של הבנים יגל והלל הי"ד. דבריה המרגשים של אסתי, אם הבנים, מהדהדים בעוצמתם.

 

המראות הקשים שהגיעו שעות ספורות אחר הרצח, של הלהבות העולות מחווארה הבוערת, מטלטלים עד מאד, וזוהי העת להצטרף לקריאתם של ראשי הרשויות: לא זו הדרך!

 

===

 

"כִּי אִם הַחֲרֵשׁ תַּחֲרִישִׁי בָּעֵת הַזֹּאת רֶוַח וְהַצָּלָה יַעֲמוֹד לַיְּהוּדִים מִמָּקוֹם אַחֵר וְאַתְּ וּבֵית אָבִיךְ תֹּאבֵדוּ וּמִי יוֹדֵעַ אִם לְעֵת כָּזֹאת הִגַּעַתְּ לַמַּלְכוּת" (אסתר ד')

 

המזכירות הפעילה קבלה השבוע החלטה לקחת חלק משמעותי בהובלה משותפת של אוהל ההסכמות. התנועה מצטרפת בכך להובלת שביתת השבת ב'אוהל ההסכמות' שיוקם מול כנסת ישראל, בו יכונסו יחד מתנגדי הרפורמה ותומכיה ומי שבאמצע, לחתירה להגעה להסכמות ובקריאה למנהיגות הפוליטית לעשות כן.

 

באוהל יהיה שותפים רבים: דמויות ציבוריות, ארגונים ואזרחים אכפתיים מן השורה. לא מוותרים על אף אח/ות! אוהל ההסכמות יקיים נוכחות ופעילות קבועה שקוראת למנהיגים לעצור ולהגיע להסכמות סביב הרפורמה המשפטית.

 

במהלך השבוע הוצאה קריאה לקיבוצים ובה בקשה והזמנה להצטרף ולהוביל. ההתגייסות למשימה הייתה מיידית ומרגשת מאוד, וביחד עם השותפים הנוספים אנו נערכים לתחילת פעילות ביום ראשון הקרוב, יב באדר 5.3.  

קבוצת יבנה וכפר עציון לקחו על עצמם את הפעלת השבוע הראשון. בנוסף אליהם הצטרפו בארות יצחק, כפר עציון, שלוחות, משואות יצחק, שדה אליהו, מעלה גלבוע ועלומים, וכן ישיבת מעלה גלבוע ומדרשת עין הנצי"ב. ועוד היד נטויה!

 

את תחום הלוגיסטיקה והארגון במאהל לקח על עצמו צביקי טסלר מקבוצת יבנה. את נושא שיבוצי הישובים והתורנויות במאהל תנהל בת עמי זיידל – מנהלת אגף חברה . על התוכן וההנחיה אחראי אליעז כהן מכפר עציון. עוד פרטים והצעות להצטרפות הכנסו לעמוד 'אירועים קרובים' בדף האירועים שבאתר

אורי אליאב ז"ל - דמות שראוי להעלות ולהנציח

בערב מרגש ומרתק שהתקיים השבוע בקיבוץ טירת צבי ציינו 75 שנה להתקפה הגדולה על טירת צבי

והשיקו את הספר חדש "אדם בעמק", סיפורו של אורי אליאב ז"ל, חבר טירת צבי שהקדיש את זמנו לחקר נופי הטבע של הארץ, תוך התמקדות בנופים בהם חי ופעל.

 

אורי היה איש תורה ועבודה, איש של מורכבויות. הוא היה מקורב לפלחים ולרועים הערביים, לעולמם, להגיגי לבם ולמורשתם. חשיבותו של הערב בשמירת המורשת והנצחת דמותו המיוחדת, הביאה לחדר האוכל של טירת צבי קהל רב שכלל את בני המשפחה, חברי טירת צבי, תלמידים, מורים ומוקירי זכרו של אורי מכל תקופות חייו. את הערב ניהל ביד רמה תלמידו וחברו של אורי, לוי גבעון. את הספר כתב פרופ' ישראל רוזנסון יחד עם צוות היגוי שכלל תלמידים, חברים, ואנשי ארכיון טירת צבי שסייעו רבות באיסוף החומר.

 

"יצאתי בהרגשה מרוממת בסוף הערב על כך שזכיתי להיות תלמידו של אורי" כתב גדעון ישראלי מעין הנצי"ב, בפוסט נרגש בסיומו של הערב. תודה לכל המשתתפים והשותפים!

קבורת ארץ ישראל | כנס ז' אדר - יום פטירתו של משה רבנו בקבוצת יבנה

הֱווּ מְתוּנִים בַּדִּין, וְהַעֲמִידוּ תַּלְמִידִים הַרְבֵּה, וַעֲשׂוּ סְיָג לַתּוֹרָה (אבות א,א).  במילים אלו סיכום הרב יובל שרלו את השיעור המאלף על החזרה לקבורת בשיטת ארץ ישראל.

במסגרת יום העיון בקבוצת יבנה שהתקיים השבוע באולם מלא ובסדר יום מרשים, העמיד הרב שרלו במרכז דבריו את השאלה האם חובה עלינו לעבור לשיטת קבורה זו ולחדש את שיטת הקבורה העתיקה, במקום לשאול האם היא מותרת. הרב שרלו דיבר על נימוקים כבדי משקל בעד המעבר לשיטה זו, כגון מקום פיזי וזמינותם של קרקעות לצרכי חיים ולצרכי עיבוד חקלאי במדינתנו, זאת בנוסף לדיון ההלכתי והאתי . בסוף דבריו קרא הרב שרלו לשינוי שיעשה באופן מתון, שינוי שיתחולל תוך למידה שמותאמת לדור. אי אפשר יהיה להיבטל מהעיסוק בשינוי, אמר הרב שרלו, אך חידד עד כמה הצלחתו תהיה תלויה באופן שבו ייעשה, ובנכונות לנהל אותו במתינות ובאופן שקול ומושקע.

יום העיון בקבוצת יבנה, היה בדיוק ברוח הזו. הוא כלל למידה תורנית, למידה מקצועית-תכנונית ואדריכלית, וניכרה בו ההבנה שזהו מהלך שידרוש תהליך רחב. אנו גאים ושמחים על הזכות שקבוצת יבנה היא זו הולכת לפני המחנה, ולוקחת על עצמה להוביל דרך ביחד עם גופים נוספים ותומכים במהלך ומחזקים את ידיהם של העוסקים בכך.

 

 

שבת שלום,
שרה עברון וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים: עמוד"ש 637 להורדה והדפסה