עמוד"ש 637

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי

נכתב ע"י 637 בס"ד א באדר תשפ"ג | 22.2.2023

משולחנה של מזכלי"ת | שמחת אדר שמהולה בדאגה וברצון לפעול | שרה עברון

משנכנס אדר מרבים בשמחה, אך המחלוקת המעמיקה שאין בתוכה שיח מקשה על היכולת לפנות את הלב לשמחת אדר.

בהתאם למדיניות עליה סיפרתי בשבועות הקודמים, אנו במטה התנועה ממשיכים לפעול במעגלים שונים לקידום יוזמות שיח והידברות:

אנו מממשיכים את הקשר עם מרחב השיח בבית הנשיא, חוברים לעשייה המתרקמת ממפגשי כנס היכל שלמה, וקוראים מעל כל במה אפשרית: כן לנשיא, כן לשיח, הקשבה והידברות. אמיתי פורת (כפר עציון) וצביקי טסלר (קבוצת יבנה) הם השותפים שלנו בעשיה זו.

חניכות צהלי וצוות המכינה השתתפו בתחילת השבוע בשרשרת האנושית שחיברה אנשים מכל קצות החברה בישראל יחד, באמירת חיבור, בירושלים.

הרב ליאור שיליאן מעין צורים ביחד עם חברים וחברות נוספים יקיימו מפגש שיח בין יישובי במסגרת מפגשי ההידברות: "פיסקת ההידברות, את אחי אנוכי מבקש" שצמחה משיחות ויוזמות מהשטח.

אנו קוראים מכאן למעוניינים להצטרף למהלך - ליזום מפגשי הידברות מקומיים-אזוריים!

 

כנס ההנהגות השנתי של התנועה הקיבוצית 2023

השבוע התכנסו מאות אנשי התנועה הקיבוצית בכנס ההנהגות השנתי. אני משתפת כאן בחלק מהדברים שאמרתי בכנס ונדמה לי שהם מדברים בעד עצמם: "בכנס הבקר חשוב לי להנכיח את היותי נציגה של ציבור דתי – תנועת הקיבוץ הדתי, ולומר: אני כאן בשמה, ומביאה את ברכתה של שותפה, אנשים אחים אנחנו.  לא מאתמול, כבר עשרות שנים, שותפים לעשייה ולדרך, ועם זאת חלוקים בנתיבי העשייה, ולפעמים אף בשורשיה. תנועותינו הוקמו על ידי חולמות וחולמים ששאפו להוביל את המפעל הציוני, לתקן עולם מבחינה חברתית, ולהיות חלוצות וחלוצים לפני המחנה, בשיבת העם לארצו.

מגילת העצמאות עליה מושתתים יסודות מדינתנו פותחת בתיאור ההיסטורי, הנשען על מורשת משותפת ממנה נולד לפני כמעט שבעים וחמש שנים, חזון העתיד: בְּאֶרֶץ-יִשְׂרָאֵל קָם הָעָם הַיְּהוּדִי, בָּהּ עֻצְּבָה דְּמוּתוֹ הָרוּחָנִית, הַדָּתִית וְהַמְּדִינִית, בָּהּ חַי חַיֵּי קוֹמְמִיּוּת מַמְלַכְתִּית, בָּהּ יָצַר נִכְסֵי תַּרְבּוּת לְאֻמִּיִּים וּכְלָל-אֱנוֹשִׁיִּים וְהוֹרִישׁ לָעוֹלָם כֻּלּוֹ אֶת סֵפֶר הַסְּפָרִים הַנִּצְחִיהיום אנו נקרעים כחברה סביב התשובות לשאלה האם המדינה שלנו אכן מקיימת את מה שהובטח במגילה כעקרונותיה היסודיים? האם המדינה שלנו אכן מקיימת בתשתית הווייתה את הרעיונות הנשגבים הללו?

תורת ישראל מסבירה מדוע בחר האלוהים באברהם להיות אבי אומתנו, הוא ידע להנחיל את יסודות הצדק והמשפט! כִּי יְדַעְתִּיו, לְמַעַן אֲשֶׁר יְצַוֶּה אֶת-בָּנָיו וְאֶת-בֵּיתוֹ אַחֲרָיו, וְשָׁמְרוּ דֶּרֶךְ ה', לַעֲשׂוֹת צְדָקָה וּמִשְׁפָּט (בראשית יח)". 

בדברי הצעתי גם למשתתפים פרשנות (מתוך פרשת השבוע) לסמיכות פרשת דינין לפרשת מזבח:  "יש סנהדרין – מערכת המשפט, יש מזבח - הסמכות הדתית, והן יודעות להיות סמוכות זו לזו, ואינן מבטלות זו את זו. לכל אחת התפקיד המובחן.

מערכת המשפטים שהושמה לפני העם הכילה גם מסרים מוסריים ואוניברסאליים, שמשמשים מופת לחברה מתוקנת ותיקון העולם: וְגֵר לֹא תוֹנֶה ; כָּל אַלְמָנָה וְיָתוֹם לֹא תְעַנּוּן ; כִּי תִרְאֶה חֲמוֹר שׂנַאֲךָ רֹבֵץ תַּחַת מַשָּׂאוֹ וְחָדַלְתָּ מֵעֲזֹב לוֹ עָזֹב תַּעֲזֹב עִמּוֹ ;  לֹא תַטֶּה מִשְׁפַּט אֶבְיֹנְךָ בְּרִיבוֹ".

ציטטתי את הרב יונתן זקס שכתב על הפרשה: "בני ישראל היו עבדים כדי שידעו להוקיר את החירות. הם סבלו כדי שיכירו את הרגשתו של מי שנמצא בצד הלא נכון של יחסי הכוח העריצים... הוטל עליהם לכונן חברה על בסיס עקרונות הצדק, כבוד האדם וקדושת החיים".

קראתי מעל הבמה לשתי התנועות לפעול יחד: "התנועה הקיבוצית שאפה מראשיתה לתקן עולם, לבנות חברה צודקת, להיות חלוצה חולמת ומגשימה.

היום, בעיצומם של ימי מחלוקת עמוקה, ברצוני לחזק ולברך אתכם ואתכן – המשיכו בדרך, העיניים נשואות ומבקשות חזון, דרך, השראה. גם אם נחלוק על הדרכים לחיות בביתנו המשותף, אנו יודעים שזו מהותו – משותף, זכותנו וחובתנו לסלול את הנתיבים לעשות זאת יחד, כאן בתנועות, ומכאן בבשורה ברמה הלאומית הכוללת – זה אפשרי והכרחי! בואו נעשה זאת"!

"מסע אל הדמוקרטיה"- סמינר לכיתות י"א | מרים זרביב ויוגב דרור

כ-62 תלמידי כיתה י"א מקיבוצי התנועה יצאו במהלך סוף השבוע האחרון לסמינר בנושא "מסע אל הדמוקרטיה" – נושא שאין אקטואלי ממנו בימים אלו, בקיבוץ לביא.

את הסמינר פתחנו במפגש אקטואלי שעסק בשאלות הבוערות בחברה הישראלית. לאחר מכן, שמענו מחני גרגל, מנהלת בית הספר הממלכתי-חרדי בבית שמש, שיחה על החברה החרדית ומעורבותה בתוך החברה הישראלית.

צפינו ב-"סליחה על השאלה" על החברה הערבית ועל החברה הבדואית. שוחחנו על המיעוטים במדינה וניסינו יחד לחוש ולהבין את מצבן של כל הקבוצות הנ"ל וכיצד הן מהוות חלק ממכלול רחב שמחבר אותנו לחברה ישראלית הטרוגנית. קיימנו תחרות דיבייט בין הקבוצות בסוגיות מגוונות - גיור, רפורמים, עולים חדשים, צבא, חברה וכיוצא בזה. נהנינו במהלך השבת מקבלת שבת מוזיקלית, מארוחות שבת נעימות ומשירה וסגרנו את הסמינר והבדלה משמחת ומחממת את הלב.

אין ספק שהנושא היה רלוונטי מתמיד לתקופה. זכינו להתעניינות גדולה של בני הנוער הנפלאים שלנו שביקשו במהלך הסמינר להבין יותר לעומק על מה כל המהומה שמתרחשת היום במדינה ומה היא אותה רפורמה משפטית שכולם מדברים עליה. מרשים ביותר היה להיווכח שלמרות חילוקי הדעות בין המשתתפים, הדיונים התנהלו בצורה מכבדת מאוד.

כאן המקום להודות לקיבוץ לביא וחבריו, שקיבלנו אותנו (זו הפעם השנייה בסמינרי החורף) בזרועות פתוחות לאירוח רגוע ומפנק במיוחד. תודה למדריכים- אבישי חיות, שיזף שושני-אפרתי, מעיין גניאל ושחר בולביק, וכן לרכז הטכני- בניהו שמבי, שגרמו לסמינר להיות איכותי, מעניין ומלמד כפי שהוא היה. מחכים להתראות גם בשנה הבאה!

בתים לחיים – מפגש בנושא 'הקהילה' והבית | עדי שגיא

בשבוע שעבר קיימנו יום עיון לרכזות ורכזי הדירות של הבתים לחיים בקיבוצי התנועה. 35 איש ואשה עסקו ביום הזה בחשיבות שילוב הקהילה בבית לחיים ובדרכים המגוונות בהן ניתן לחבר את הקהילה על כל גווניה לבית. נציגות הבתים ממצפה נטופה ומקיבוץ לביא סיפרו על תהליך ההקמה של שני הבתים ובעיקר על חלקן של הקהילות - משפחות מארחות, מתנדבות ומתנדבים, וכן על תחומי התעסוקה, התרבות והפנאי. מעיין מיכלסון מנהלת האיזור מחברת 'כנרת' ששני הבתים הללו הוקמו בחסותה, סיפרה על הדירות והשילוב מנקודת המבט של העמותה. בהמשך היום קיימנו למידת עמיתים שעסקה בנושא ונגעה במעגלי השיתוף והשותפויות של הקהילות השונות - בגיוס מתנדבים, בדרכים המגוונות לשימור הקשר לקהילה, ובחיבור הנוער לבית. סמנכ"לית עמותת כנרת שחוגגת השנה 25 להיווסדה, פרשה בפני את המשתתפים מגוון רחב ומרשים של מענים שהעמותה מפעילה, חלקם עם משרד הרווחה וחלקם מול משרד הבריאות. קינחנו בהרצאה נפלאה של ד"ר כרמית שפיגלמן מאוניברסיטת חיפה, שסיפרה את סיפורה האישי ומשם עברה לספר על מיזמים מרתקים בתחום השילוב בארץ ובעולם. שתי תובנות עקריות שעלו מהמפגש הן חשיבות שיתופי הפעולה בין הבתים והחתירה לפתרונות אזוריים בעיקר בנושא תעסוקה, וחשיבות החשיפה לנתונים מקצועיים ולתמונה הרחבה על מנת לצמוח ולגדול בעשייה המבורכת בבתים לחיים בתנועה. נשארנו עם טעם של עוד וכבר נערכים למפגש הבא שיערך במאי. תודה לכל המשתתפים ממירב, עין הנצי"ב, קבוצת יבנה, לביא, עין צורים, משואות יצחק, עלומים, ראש צורים, כפר עציון, מעלה גלבוע, קשת, בית רימון ומגדל עז ולאורחים הרצויים מנוב וגבעות. תודה ללביא על הכנסת האורחים הלבבות והנעימה.

 

שבת שלום,
שרה עברון וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים: עמוד"ש 637 להורדה והדפסה