עמוד"ש 636

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי

נכתב ע"י 636 בס"ד כד בשבט תשפ"ג | 15.2.2023

משולחנה של מזכלי"ת | כן להדברות | שרה עברון

"וְאֵלֶּה הַמִּשְׁפָּטִים" - ...ולמה נסמכה פרשת דינין לפרשת מזבח?

לומר לך שתשים סנהדרין אצל המקדש

(רשי לפסוק א, שמות כא)

 

שלום לכולם,

העולם והארץ רועשים, כפשוטו של הביטוי.

כשאנו מכוונים את המבט לצפון מזרח - לנפגעי רעידת האדמה בתורכיה וסוריה, אנו מתפללים לשלומם, מחזקים את ידי משלחת ההצלה הישראלית ורפואת החירום.

בארץ - שבוע אחר שבוע אנו ממשיכים להתבשר על נפגעי פיגועים ולבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים ובתפילה לרפואתם.

ובמקביל - הארץ רועשת וגועשת בוויכוח נוקב על דמותה של המדינה: יהודית דמוקרטית. אנו עושים ככל יכולתנו בקריאה לשיח והידברות ופועלים במספר ערוצים. בעקבות החיבור שלנו עם מרחב השיח בבית נשיא המדינה, היינו מהראשונים להוציא קריאת תמיכה במתווה הנשיא ובקריאתו להידברות. בשבוע שעבר הפצנו והזמנו לחתימה על עצומה האומרת: כן להידברות. בעת כתיבת שורות אלה מתגבשת עוד יוזמה של חתימה והחתמה רחבת היקף על עצומה האומרת כן למתווה הנשיא – גם איתה אנו בקשר.

השבוע התקיים כנס היכל שלמה השני – קבוצת מנהיגים ואנשי רוח מהציונות הדתית  שקמה לפני הבחירות במטרה לעסוק בנושאי דת ומדינה. היוזמים המובילים הם הרב רפי פוירשטיין והרב מאיר נהוראי, אליהם הצטרפו הרבנית יפה גיסר והרב אלי קפלן. הכנס שתוכנן לשבוע הנוכחי שינה את סדר יומו ועסק במצב במדינה. הכנס היה "סגור" (למוזמנים בלבד), השתתפו בו 80 אנשים, והוא התקיים בשיטת המרחב הפתוח, בהנחיית שי בן יוסף. הרעיונות והיוזמות לפעילות שהחלו להתרקם בו, עתידים לצאת לדרך בזמן הקרוב, ואני רואה בהן פוטנציאל לשותפויות חשובות, וליצירת קול של מרכז מאחד.

השבוע התקיים מפגש של פורום ציונות דתית מתונה – קבוצה העובדת כשנתיים בה משתתפים אנשים מהארגונים הדתיים המתונים ובהם רבים ממוסדות הרוח שלנו. זהו מרחב מחשבה משותף בו מתקיימים דיונים רעיוניים ומעשיים. הפגישה השבוע עסקה בקשר עם בני עקיבא, תנועת הנוער הדתית הגדולה בישראל. העידן ש"אחרי הרב דרוקמן ז"ל" היה על הפרק, והשאלה אם יש מקום לציבורים מגוונים  בבני עקיבא. מזכ"ל בני עקיבא בהווה, ונציגים בכירים של התנועה השתתפו בדיון המרתק. וקראו לחזק ולחדש את הקשר.

ואצלנו בבית, בתנועה, חווינו שבת מרוממת עם מנהיגות צעירה מרחבי קיבוצי התנועה. במרכזה של השבת עמד תהליך חידוש שליחותינו והחיבור הכלל תנועתי. אסיים את הטור השבועי שלי עם המלים שאמרתי בשיחת הפתיחה לשבת שהייתה כזכור, שבת יתרו בה קראנו את מעמד סיני:

פרופ' פישמן בספרו בין דת לאידאולוגיה תיאר את ראשיתה של תנועתנו, בפרק הפתיחה כתב: מעמד הר סיני הוא מוקד המשמעות המרכזי של ההוויה היהודית, שממנו מתמשכים חיי העם היהודי במסלול היסטורי-דתי... במעמד סיני הותוו יסודות הסדר הדתי של כל חברה יהודית בעתיד ... חברי הקיבוץ הדתי יראו בקולקטיב הלאומי הייחודי שבמבנה הקיבוץ כלי חברתי לתיקון העולם, על ידי הרחבתו את תחום ההלכה לכל פינות החיים. ובקולקטיב הסוציאליסטי שבמבנה הקיבוץ כלי חברתי רציונאלי המשמש את הקולקטיב הלאומי, אך המהווה גם דפוס חברתי המבטא את רעיון תיקון העולם מבחינה מוסרית.

הייעוד של מקימי הקיבוץ הדתי לפי פישמן היה כלי חברתי ומוסרי לתיקון העולם, דפוס חברה המבוסס על ההלכה היהודית ומחיה אותה. אני מזמינה את כולנו את משתתפי השבת, ואת חברי וחברות התנועה. להמשיך לעקוב אחרי המרחבים השונים שאנו פותחים להשתתפות בתהליך של חידוש הברית הפנימי והחיצוני שלנו, ולהציע יוזמות ושותפויות שיחלחלו את התהליך פנימה, לתוך הקיבוצים.

מהנעשה באגף חברה | בת עמי זיידל

כחלק מתהליך חידוש השליחות, קיימנו בשבוע שעבר שבת להנהגות הצעירות. בשבת השתתפו כ 130 איש ואשה, נציגות של רוב משקי התנועה. הייתה שבת מרוממת ומחברת - חיבור בין איש לרעהו ובין החברים לערכי התנועה. במהלך השבת הוזמנו המשתתפים ליחידות תוכן שונות הנוגעות לערכי התנועה ולביטוי שלהם בחיי הקהילות שלנו, שוחחו זה עם זה, פגשו דעות וחלומות, וביחד צפינו אל הבאות. בסיכומים עלתה קריאה משמעותית לתנועה לחזור ולהיות נוכחת בחיי הקהילות ובחיזוק ה"יחד" הערכי המשותף של כולנו. אנו, מטה התנועה, שמחים על הקריאה.

השבוע גם נפתח קורס מנהיגות צעירה בכפר עציון. הקורס מבקש לפתח את דור ההנהגה הבא בקהילות, ולגבש קבוצה מתוך הקהילה להובלת תהליכים לחיזוק האיתנות המקומית. בקורס 18 משתתפים בגילאי 30-45  המבקשים לקחת חלק בהובלת הקהילה בדרכים שונות בעתיד. במפגש הראשון יצאנו לדרך עם ברכת ההנהגה המקומית, העמקנו היכרות בין חברי הקבוצה וניסחנו חוזה משותף. כפר עציון הוא הקיבוץ השני מקיבוצי התנועה המקיימים הכשרה כזאת, והיד עוד נטויה.

שבת שלום,
שרה עברון וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים: עמוד"ש 636 להורדה והדפסה