עמוד"ש 634

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי

נכתב ע"י 634 בס"ד י בשבט תשפ"ג | 1.2.2023

משולחנה של מזכלי"ת | מאחד לשניים – הפרדה והכפלת הכוח  | שרה עברון

מוסדות הרוח של התנועה הם אבן ראשה בעשייתנו התנועתית. בשנה האחרונה אני זוכה ללוות תהליך חשוב של צמיחה והכפלת הכוח במרכז הרצוג וצהלי שהגיע לשיאו בהפרדתם זה מזה לשני מוסדות עצמאיים. צהלי, שהחלה את דרכה כתוכנית חשובה אך קטנה לפני שבע עשרה שנה במרכז הרצוג, הפכה ברבות השנים למוסד הפרוש בשני קמפוסים: עין צורים ומשואות יצחק, עם מכינה ומדרשה, בהן לומדות כ 90 חניכות וב"ה צפויה שלוחה נוספת בשנה הבאה. החל מינואר 2023 תתנהל צהלי כמוסד עצמאי של תנועת הקיבוץ הדתי, בניהולן של ראש צהלי הרבנית מיכל נגן והמנכ"לית נעמה סולטניק. ברכות שלוחות למנכ"לית החדשה נעמה. נעמה היא חברת קבוצת יבנה, נשואה ואם לארבעה. היא עורכת דין במקצועה ומאחוריה 18 שנות עבודה בפרקליטות מחוז ירושלים, ניהול אשכול ענפי השירות בקבוצת יבנה  וניהול מכינת צהלי ומדרשת רוני בשש שנים האחרונות.

כניסתה לתפקיד המנכ"לית וההפרדה הן הכפלת הכוח הכללי והן מאפשרות את מיקוד העשייה בכל אחד מהמוסדות. זו ההזדמנות להודות לכל מי שליווי וממשיכים ללוות את התהליך הזה לפני ומאחורי הקלעים, ובראשם נח חיות.

מימין לשמאל - יונתן דובוב, הרבנית מיכל נגן ונעמה סולטניק

יהדות מחברת

מרכז הרצוג בהובלתו הבלתי נלאית של המנכ"ל יונתן דובוב קיים תהליך אסטרטגי בשנה החולפת והוא ימקד את עשייתו ביהדות מחברת. בשבת שעברה, שהייתה גם השבת האחרונה של שנת 2022 וערב השנה החדשה, התקיימה בהרצוג שבת נוביגוד, יוזמה אותה מוביל מרכז הרצוג זו השנה השנייה, המחברת בין הזהות הדתית לזהות העולים מחבר העמים (לשעבר). משתתפי השבת התפללו בעין צורים, ובליל שבת היה שיעור מרתק מפי אחת המשתתפות החוקרת את הקשרים המיוחדים שהיו בין מסורבי העלייה לאנשי הקיבוצים הדתיים. סגירת מעגל מחבקת ומרגשת.

מליאת ההנהלה הארצית נפרדת מהרב דרוקמן זצ"ל   

באמצע השבוע התכנסו חברי מליאת בני עקיבא לישיבה בבית זקן רבני הציונות הדתית הרב חיים דרוקמן זצ"ל, וגם אני בתוכם, לצידם של יוחנן בן יעקב מכפר עציון, ואמנון שפירא (בזום מטירת צבי). ישיבת מליאה מרגשת וחשובה. הייתה שם הקשבה גדולה, ורצון עז להמשיך ולשמור על בני עקיבא כתנועה שיש בה מקום לכולם, בה הדלת פתוחה, ובה כפי שאמר אחד המשתתפים, יש מקום תחת המטריה הגדולה להמוני מטריות מכל הצבעים, הגדלים והסוגים. בעיני, אם אנו רוצים שזה אכן יקרה, עלינו להיות פעילים - נותנים, מקבלים ומעורבים. מצורפים כאן הדברים ששלח אמנון שפירא ושהדהדו בלבבות רבים.

עזרו לנו להיות בקשר?  בקשה לקבלת כתובות!

כחלק מתהליך 'חידוש השליחות' שהתנועה מובילה אנו פועלים על מנת להיטיב את התקשורת ההדדית בין התנועה לחבריה כך שנוכל לשתף בנעשה, להזמין למעורבות ולשמור על קשר רציף עם אחרון החברים שבשליחותו אנו פועלים.

מערכת הדיוור הישיר פולסים –  היא המערכת שאיתה נשלחים כיום עמוד"ש ודף פרשת שבוע. יש בה כיום סך הכל כ- 1,240 נמענים. על מנת לאגם את כל כתובות חברי ותושבי הקיבוצים גייסנו לסיוע נקודתי את רננה יערי מקיבוץ סעד והיא תשקיע את השבועות הקרובים באיסוף כתובות המייל של כל המתגוררים במשקי התנועה, דרך מזכירויות הקיבוצים, כך שבטווח המיידי תהיה לנו אפשרות לתקשר את התהליך מול כל אחד ואחת מכם – חברי ותושבי יישובי התנועה. כמובן שכתובות המייל תשארנה רק במסגרת הדיוור הישיר של התנועה, וחסויות בפני כל גוף אחר, וכמובן שתהיה אפשרות לכל אחד ואחת להסיר את כתובתו בכל רגע נתון. נשמח לכל שיתוף פעולה שלכם.  

 

 

 

"חברה שלמה"- הקיבוץ הדתי, סמינר לכיתות י"ב | מרים זרביב

כ-42 תלמידי י"ב מקיבוצי התנועה יצאו במהלך סוף השבוע האחרון לסמינר בנושא "חברה שלמה" בקיבוץ לביא. התחלנו בללמוד קצת אחד על השנייה ובררנו קודם כל עם עצמנו, מה אנחנו חושבים על היותנו חברה מעורבת. בהמשך השתתפנו בפאנל מרתק עם לימור ספראי (מנחה), הרב יהודה גלעד והרבנית דבורה עברון ושם שמענו מה הם חושבים על חברה מעורבת, על חינוך מעורב מול נפרד, על יחסי צבא וחברה דתית ועל תפקידינו במרחב הישראלי.

במהלך סופשבוע הבנות זכו לפגישה עם קרן וייס – מנהלת החינוך החברתי בלביא, בנושא תקשורת מיטבית בין בני זוג ואינטימיות והבנים נפגשו לשיחה עם דוד מוראדי – יו"ר החינוך בלביא, בנושא תקשורת בין בני זוג, אהבה וחברה.

עסקנו יחד וכל מגדר לחוד בשאלות סביב מגדר, אהבה וחברה דתית ומעורבת. נהננו יחד מקבלת שבת מוזיקלית ומתפילות שלנו לחוד וגם יחד עם הקיבוץ. שרנו המון, התארחנו אצל משפחות בלביא (תודה להילה ורועי שימרון, עידית ואייל רייס, אפרת ודורון קליין, סער ורעות גולד ואסנת ונתי רוזנצוויג) לעונג שבת בסגנון "סליחה על השאלה" בנושא הסמינר.  שוחחנו על "הקיבוץ הדתי- לאן?!", ניסינו להבין לאן פנינו ומה אנחנו יכולים לעשות בכדי להשפיע. זכינו לקידוש מפנק במיוחד, למגוון יחידת לימוד בהנחיית מדריכי הסמינר, וסיימנו את השבת בהבדלה ואיך לא? ניקיונות!

 

חזרנו הביתה עייפים, מרוצים ועם המון מחשבות ושאלות על החברה והתנועה. כאן המקום להודות למדריכים הנהדרים מקבוצת יבנה- שהם ברטוב ואבישי חיות, שליוו והדריכו את התלמידים לאורך כל הסמינר, ולרכז הטכני- דביר אוצטר, שדאג לנו לכל מעטפת הסמינר. למרות שזהו הסמינר האחרון של החבורה הנהדרת הזו, אנו מקווים לראות אותם גם בהמשך, הן בהדרכות והן בפעילויות כלליות של התנועה. ולסיום - תודה מיוחדת ליוגב דרור שמנצח על הסמינרים בצורה מעוררת השתאות ומוכיח ששווה להשקיע בנוער שלנו ולו רק כדי שיהיו לנו עוד ועוד בוגרות ובוגרים שחוזרים אלינו לעשייה משמעותית כל כך.  

נפרדים ומקווים לראות אותם גם בהמשך...

שבת שלום,
שרה עברון וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים: עמוד"ש 634 להורדה והדפסה