רחל סימון ז"ל

כ"ד בטבת תרפ"ח - י"ד בשבט תשפ"ג 17.1.1928 - 5.2.2023

נכתב ע"י שלוחות

היא הייתה כאן בינינו כרוח טובה / שחולפת לחפון צמרות / על אף שחייה כמו לילה חורפי / סערו מלחמות ואימה / היא שרדה כמו צוק בלילות הטרופים / ומצאה מסלולי נחמה (איתן פרץ)

 

שלוחות נפרדת בצער מחברה ותיקה, שהייתה שותפה בהקמת הקבוצה. כשאני חושבת על רחל סימון, אני רואה לנגד עיניי אישה חכמה ופיקחית, בעלת זיכרון מדהים, ידיים זריזות וחשיבה מדויקת.

כשהגעתי במסגרת הנח"ל, פגשתי אותה במטבח, מפליאה בבישוליה ההונגריים שערבו לטעמם של החברים.  כאקונומית התגלה כישרונה בחשבונאות והיא נשלחה לקורס בתחום ועברה להנהלת החשבונות, כאחראית על תקציבי החברים ושלטה על העבודה ביד רמה. 

 

רחל נולדה בהונגריה למשפחה חסידית ליברלית. היו לה שני אחים ואחות. הוריהם החזיקו בבעלותם חנות לפרוות. היא למדה גרמנית, מה שעזר לה בתקופת המלחמה. כשהחל החיסול של יהדות הונגריה, נרצחו אביה ושני אחיה בביתם ורחל, אחותה ואימה נשלחו לאושוויץ. כעבור זמן קצר היא נשלחה למחנה של עבודות כפייה בגרמניה ושובצה במפעל להרכבת חלקי מטוסים.

 

בחודשיים האחרונים למלחמה היא ניצלה ברגע האחרון ונשלחה לשבדיה להחלמה ולהבראה. בינואר 1947 עלתה לאוניית המעפילים היחידה שיצאה משבדיה, ולאחר טלטלות קשות הגיעה לארץ. יחד עם בנות נוספות היא הגיעה לקבוצת שלוחות שבפרדס חנה, שם הן קיבלו את הכינוי 'השבדיות'. בשלוחות פגשה את יואל, הם הקימו משפחה ונולדו להם שלושה בנים - התאומים נתן ועמירם והבן אבנר - שאותם הם גידלו במסירות ובאהבה.

החרוסת שלה בפסח הייתה שם דבר ועד היום היא נחשבת לחרוסת של שלוחות. זכיתי שהיא בחרה בי כמי שתמשיך אותה בהכנת החרוסת ולימדה אותי את הסודות.

 

מותם של עמירם בנה ויואל אישה לפני כעשור הקשה מאוד על רחל ומצבה החל להידרדר. נתן ומלכה, עם כל המשפחה, טיפלו בה במסירות רבה. ראינו אותה מלווה במטפלת המסורה שלה, טיטה ובשנתיים האחרונות עברה לבית הסיעודי בטירת צבי, שם נפטרה והיא בת 95 שנים.

 

נזכור תמיד את רחל כאשה טובה שחיה בינינו. 

נוחי בשלום רחל שלנו, יהי זכרך ברוך! 

שרית זיסוביץ'