יאיר כוכבא ז"ל

י"א בתשרי תש"ג - י"ד באלול תשפ"א 22.9.1942 - 21.8.2021

נכתב ע"י קבוצת יבנה

אבא סבא יאיר.

עומר נכדך קרא בשבת בתורה "מוֹצָא שְׂפָתֶיךָ תִּשְׁמֹר וְעָשִׂיתָ כַּאֲשֶׁר נָדַרְתָּ לַה'' ומפרשים ש'מוצא שפתיך' זו מצוות עשה - מצוות עשה שהיא כל כולה אתה. לפעמים, עוד בטרם מוצא שפתיים, אתה כבר עם ארגז הכלים ועם החיוך והרצון הטוב. בשבילנו תישאר תמיד זקוף על הטוסטוס בבגדי העבודה הנצחיים.

יאיר, כשהוריי נפטרו, אתה וברכה הבטחתם כי מהיום אתם תהיו ממלאי מקומם. וכך הייתם לי לאבא ולאימא כבר מעל עשרים שנה. בשבילנו, ילדיך, תמיד עשית הכול. לא עבודה קשה ולא הגיל הפריעו לך, צעיר לנצח היית וכזה תישאר בזיכרוננו.

וכשנולדו הנכדים, יאיר חדש הפציע, ואולי כתיקון לילד היתום מאם, הפך להיות סבא שאין כמוהו. עם סבלנות ומלַאי אהבה אין סופי. מי ייקח אחריות על הילדודס שלי עכשיו? הם כבר מזמן הבינו שרק על סבא יאיר אפשר לסמוך, הסבא שיעשה איתם פיקניק, הסבא שיבנה להם חנוכייה חשמלית, סבא מתמטיקאי שיעזור בפתירת פונקציות. סבא שאם היה יכול, היה מוריד את הירח בשבילם. וכמה שטויות לימדת אותם. לא אחת היינו צריכים לעצור אותך ואותם מלבצע עוד איזה תעלול...

עם ברכה חגגתם 56 שנות נישואים ממש לפני שבועיים. כמו זוג צעיר נסעתם לים לשבת מול השקיעה והרמתם גביע גלידה לחייכם היפים. חלקתם בשמחות וחלקתם בדאגות והכול באהבה שלא נגמרת.

אבן מאבני המקום הזה היית, לא מדבֵּר קיבוץ, אלא מקיים אותו בכל רמ"ח איבריך. חריצות אין סופית בשדות, במדגריה ובענף המיזוג. סמל ליציבות, לאחריות, למסירות ולאכפתיות. ובכל ענף שעבדת השארת חברים שיודעים שבכל זמן ידך תושט לעזרה. 

יאיר, אני יכול עוד לתבל בסיפורים על שלל העבודות שעשית בקיבוץ, על הטיולים שעשינו ולילות של מדורה תחת כיפת השמים. על העין החדה של צלם מקצועי, על סיפורי החסידים שאהבת לספר, על המרץ הבלתי נדלה שהביא אותך להיות האיש האולטימטיבי ל'חיפוק' טיולי התיכון ועוד ועוד...

רן, אילת וגלי, נעמי, חזקי ואפרת נכדים אהובים, וכמובן ברכה, קשה לנחם ולהתנחם, נזכור אותך תמיד זקוף, גאה וצעיר.

שלמה נחליאל