שטרן הנרי חיים ז"ל

י"ז אב תרפ"ד - ד' אדר א' תשע"ט 17/08/1924 - 09/02/2019

נכתב ע"י לביא

"אשר מלאתיו רוח חכמה". חברנו הנרי שטרן ז"ל, נפרד מאתנו בצניעות, באצילות ובשקט הכל כך אופייניים לו.
הנרי נולד בשטוטגרט, וכרבים מוותיקי לביא נמנה גם הוא על הקינדרטרנספורט. בהגיעו לאנגליה, התבגר אל תוך פעילות ציונית ותנועתית, התנדב לבריגדה היהודית, ולאחר המלחמה פגש את לילי ז"ל, בחירת לבו, שאתה עלה לארץ ישראל - בתחילה לעין הנצי"ב, ולאחר מכן ללביא. הגם שבמהלך המעברים אצל משפחות אומנות באנגליה לא כולן עשו מאמץ לכבד את רצונו לשמור תורה ומצוות, הנרי עצמו הקפיד על שמירת מצוות ועל לימוד תורה, גם אם לפעמים היה צריך לשלם על כך מחירים אישיים.
הנרי היה איש אשכולות, אשר נשא בתפקידים מגוונים בלביא, שבהם הוא הביא לידי ביטוי חכמה, חדשנות ומקוריות, לצד דיוק ומקצוענות, גם בחברה וגם במשק. מזכיר, מפקד אזור, איש תעשייה, ממציא פטנטים בתחום המסורים, מפתח מתקן קירור חלב, תכנון ובנייה [לפעמים כשאני מטייל בשבילי לביא, אני מהרהר בכך שהוא ממש היה סוג של "הורדוס" על הגבעה הזאת... אין כמעט מבנה ציבורי שלא היה להנרי חלק מרכזי בתכנונו ובביצועו], טלפונייה ותקשורת, מעצב לוגואים, קליגרף, צייר, אמן, מספר סיפורים ומדריך קבוצות תיירים ייחודי. כמובן, כשהוא סיפר על הדברים בדיעבד, תמיד דיבר בלשון רבים, והאדיר את עשייתה המשותפת של הקבוצה, מבלי לייחס חשיבות למרכזיות שלו בתהליכים שהוא הוביל. כל הפעילות הזאת למען הציבור באה לצד קיום חיי משפחה והצמחת שבט מפואר, מגובש פנימה ומעורב מאוד החוצה, שקביעות מפגשי קידושי השבת שלו בבית הנרי ולילי היו לשם דבר בלביא, כמוקד מפגש וחיבור התא המשפחתי.
כאדם, היה הנרי כזה שמסתכל לדברים בגובה העיניים, מתעניין בכל נושא, מעורר השראה, וחולק עם מי שצריך עצות ותובנות שעמס על עצמו ברוב השנים, והכול מתוך ענווה רבה!
משפחה יקרה – אנחנו חסרים מאוד יחד אתכם את חסרונו של הנרי ז"ל, מחזקים ומחבקים אתכם, ומאחלים שהמשכת פועלו ודרכו, תהיה בעשייה בלתי נלאית שלכם ושלנו, בחכמה ובתבונה בכל התחומים.
יהי זכרו ברוך!
נתי רוזנצוייג

מנהל קהילה
קיבוץ לביא