לוי לאה ז"ל

כ"א בתשרי תרפ"ג - כ"ה במרחשוון תשע"ט 12/10/1922 - 03/11/2018

נכתב ע"י בארות יצחק

לאה יקרה ואהובה שלנו,
מלאו ימייך והגעת לשיבה טובה ויפה. קשה להכניס למסגרת של מספר משפטים מה את בשביל המשפחה שלנו. כמגדלור היית לנו. דעתנית, למדנית עם סקרנות שלא יודעת שובע בכל תחום. בשמחת תורה האחרון שאלת אותי מה דעתי על מגילת קהלת והחלטת להזמין את הרב ירון כדי להבין מדוע לא מוציאים את המגילה הזו מתפילת החג, וכל זאת מפני שזו "מסה פילוסופית" שיש לדון וללמוד אותה בכובד ראש. איפה יש עוד אנשים כמוך?
כמידי שנה, גם בערב ראש השנה הזה כתבתי לך מכתב אישי מלב אל לב. מאד התרגשת ואמרת שאת מבקשת שאת ההספד שלך אקח ממכתביי אלו, ואני עושה, כמצוותך. וכך כתבתי לך לפני מספר שנים: "אני אומרת שכשאנחנו בשרשרת הדורות, בגילאים השונים, יושבים איתך וניזונים מסיפורייך השאובים מחייך, מתמונות הילדות החקוקות במוחך, מבית סבתא ומבית ההורים בלייפציג , מהשנים הקשות בזמן המלחמה, ההישרדות, הפרידות - כאילו אנו יושבים ליד קופסת תכשיטים. אין בתיבת תכשיטים זו לא אבני חן ולא מטבעות נוצצים. כל מה שיש בתיבה אלו קנייני הרוח, שהם שלך, וטבועים בך, וכל אלו גנוזים בתיבה שהיא סבתא לאה שלנו. אמנם יש לך קופסת סוכריות בארון למטה, וכל נין המתחיל ללכת בצעדיו הראשונים כבר יודע מאין לקחת את הממתק, אבל כל המתבונן בעיני הנינים המקשיבים לסיפורי החיים שלך ואת אהבתם אלייך - יבין שאלו הפנינים האמיתיות, פניני חייך"!
בשבילי את אשת אמת עם בינת לב מיוחדת. תודה על נתינה אינסופית שבכולה יש את טביעות אצבעותיך. תמיד מדויקת וחדה. תודה לד"ר ליאורה ולצוות המרפאה על הטיפול והליווי, תודה לחברים שביקרו אותך, והיו לימינך. תודה מיוחדת לביג'י שלנו המסורה מאין כמוה ולמשפחה על מסירות אין קץ. אנחנו נפרדים ממך ולא ממורשתך. את מצטרפת היום לסבא שלמה אהובנו שאותו חסרת 13 שנה.
נוחי בשלום על משכבך ואני בטוחה שתדאגי לנו גם מלמעלה.
כלתך,
נעמי לוי