פקטור אליעזר ז"ל

כ"ו בכסלו תש"י - ח' בסיוון תשע"ח 17/12/1949 - 21/05/2018

נכתב ע"י שלוחות

אנחנו נפרדים מחברנו אליעזר, שנפטר בפתאומיות ממחלה זיהומית קשה, שדרדרה את מצבו במהירות. אני מודה שקצת מוזר לי להספיד אדם בגילי (68), הלך לעולמו. אליעזר היה אדם עניו, מכבד את הבריות, ומסור מאוד לעבודתו ולקיבוץ. הוא נפטר בעיצומן של ההכנות לחגיגת ה- 70 של שלוחות, ונראה לי שהוא דווקא היה מתחבר לנושא המופע – 'השינויים בקיבוץ.' אליעזר, שהיה קשור מאוד לערכי הקיבוץ המסורתי, התקשה, כמו לא מעט מהחברים הוותיקים, לקבל את הרעיון של ה"קיבוץ המתחדש," והוא הקפיד להגיע לאספות בנידון, ולשאול שאלות על המהלכים הצפויים.
אליעזר עלה לארץ מאירלנד בשנת 1967. תחילת דרכו הייתה בקיבוץ סעד. הוא התגייס לנח"ל יחד עם חברי גרעין נחשון, ואחר כך נשלח על ידי הקיבוץ הדתי לשלוחות, ואומץ על ידי משפחת קין, משה ז"ל ורחל תבדל"א.
בשנות ה- 70 המוקדמות עבד אליעזר במטע, ושם הוא היה אחראי על מערכת הטפטוף. אחר כך עבד בפינת החי עם מנחם קין ועם ילדי שלוחות במשך שנים רבות. אולם רוב החברים והתושבים בשלוחות מכירים את אליעזר מעבודתו רבת השנים בחשמלייה של הקיבוץ. עבודתו העיקרית הייתה תיקוני חשמל במקומות ציבוריים ובבתי החברים. מבקש השירות היה שם פתק בתיבה, ואליעזר מיד היה רושם את הבקשה, מטלפן לקבוע מועד לתיקון, ומגיע מצויד בכלי העבודה הנחוצים לו בשביל לתת את השירות הטוב ביותר. יחד עם עבודתו בחשמלייה אליעזר היה אחראי על בודק'ה השמירה שבשער הקיבוץ, וטיפל בו ביסודיות רבה, דאג לניקיונו ולציוד שבו, פינק את השומרים בשתייה, בביסקוויטים ובעיתונים - הכול כדי שיהיו להם תנאים נאותים בשמירתם. במסגרת הגמ"ר, כשהיו חברי שלוחות יוצאים לתרגיל, היה זה אליעזר שדאג לערכת הקפה להנאת כולם. לפני כמה חודשים, כשאליעזר סיים את עבודתו בבודק'ה, נפרדו ממנו החברים במסיבה צנועה. בחשמלייה הוא המשיך לעבוד בהתנדבות.
צר לנו על לכתו של חבר יקר, ואנו מוסרים את תנחומינו לאחותו הדסה, לאחייניו ולאחיו הנמצא באירלנד.
יהי זכרו ברוך.
מרים ביאלה