ולך טרודי ז"ל

כ"ג בכסלו תר"צ - כ"ח בכסלו תשע"ח 25/12/1929 - 16/12/2017

נכתב ע"י שלוחות

בשפה הגרמנית משמעות השם טרודי היא כוח, חוזק. ואכן, טרודי הייתה אישה חזקה. ילדותה עברה באמסטרדם כבת בכורה מבין ארבעה אחים. עם פלישתם של הנאצים להולנד גורשה המשפחה לברגן בלזן, שם למדו סבל, ורכשו סבילות. הודות לדרכונים הדרום אמריקאיים שלהם כל משפחתה ניצלה, אולם הסבל גבה את מחירו, והשפיע על טרודי, ואולי גם על הדור הבא. לאחר השחרור חזרה טרודי עם משפחתה לאמסטרדם, אך היו לה תכניות אחרות, לעלות לארץ. לשם כך עברה הכשרה ציונית באנגליה.
כאן בישראל הגיעה לעמק בית שאן המהביל. גם כאן החיים לא היו קלים, אך טרודי תמיד הפגינה משמעת וציות לכללי הקיבוץ והחברה. בשביל לפנות את צריף הרווקים, כפי שסיפרה לנו, התחתנה עם אבא אהרון, אוד מוצל מאש, והקימה יחד אתו שבט גדול ומגוון, שבט ולך. שבט לתפארת. טרודי אישה חזקה: הקפדה, נאמנות וציות היו מאפייניה. כאשר ניתנה הוראה לכוון את המזגן ל- 25 מעלות בקיץ, קיימה את ההוראה תוך שהיא יושבת עם מגבת רטובה מול המזגן, סופגת את פלגי הזיעה ואומרת: "לא כל כך חם."
טרודי ניהלה את חייה ואת חיי משפחתה לפי דרכה - לפי קו מחשבתה ולפי הרגליה: שיחות טלפון התקבלו לפני 5 בבוקר, והשיחות הסתיימו בפתאומיות כאשר המסרים הועברו. טרודי הייתה אישה חזקה וקשוחה, אך העבר מצא דרכו לחלחל לפני השטח. החיים לא הקלו עליה. הגרוע מכל היה אבדן בן ובת: עמוס וחנה האהובים.
חוש ההומור של טרודי היה בהחלט מפותח. היא נהגה לשחק ב"רמי-קוב" עם כמה חברות, וכשלחשה לה כלתה יפה כי כמה מחברותיה למשחק כבר אינן עמנו, הפטירה טרודי ביבושת: "משחק מסוכן..." טרודי זכתה לסיים את חייה בביתה, צלולה ומוקפת בבני משפחתה. בשנים האחרונות יום הולדתה הפך למפגש משפחתי רב דורות מארבע קצות תבל. טרודי אהבה מאוד את האירוע, וכולנו נהנינו מהמסורת הזאת.
היום, לצערנו הרב, במקום לחגוג, אנו מלווים יחד את טרודי בדרכה האחרונה.
יהי זכרה ברוך.
חתנך, חננאל