שטרן לילי ז"ל

י"ד באדר א' תרפ"ז - ג' בניסן תשע"ו 16/02/1927 - 11/04/2016

נכתב ע"י לביא

"חכמות נשים בנתה ביתה" במילים אלו מבטא שלמה החכם מכל אדם את הערצתו לאשה הבונה ביתה בחוכמה - השילוב בין התבונה והעדינות, היכולת לעמוד על כללים וחוקים שבלעדיהם אין בית ואין משפחה, ולעשות כל זאת בנעימות, ברגישות ובאנושיות. 
לילי האהובה, דומה שהפסוק הזה מבטא במידה רבה את אחד הצדדים הנפלאים באישיותך. היכולת שלך לבנות בית, קן משפחתי כל כך חם ואוהב, רגיש ומעשיר. היכולת להכיל ולתת כוח למשפחה כולה על גווניה, נכדיה וניניה, וכל זאת בשילוב ּ של תבונה ונעימות. הגעת מליברפול שבאנגליה, שם גדלת כבת הצעירה משמונה ילדים, ותמיד הקרנת משהו מלכותי, נסיכי, בהופעתך ובאופייך. היה בך יופי פנימי וחיצוני, אך היה חשוב לך להצניעו. בנית עם הנרי זוגיות מופלאה, שהיא דוגמה ומופת לאהבה - אשר לא רק שאינה מתיישנת, אלא נראה שאף משתבחת עם השנים. עם כל העדינות שהייתה בך, גילית בתוכך ּ גם עוצמה כשצריך היה להיאבק על המשפחתיו ּ ת ועל האימהות שלך. ודאי לא קל היה לאשה צעירה מליברפול לחיות באווירה הספרטנית ששררה כאן, לגור באוהל ולעבוד בתנאים לא פשוטים. אך יותר מכול היה קשה לך הוויתור הנדרש על גידול ּ ילדים בבית הילדים. עם זאת, ידעת להיאבק ולבנות אימהות ּ ומשפחתיות מרשימה. המפגש המשפחתי שלכם בקידוש של שבת בבוקר הוא שם דבר במקומנו, מוסד המבטא את העוצמה ה'שטרנית'. ואולי בעצם, לא רק את ביתך שלך בנית. בנית מחדש גם את הבית של הנרי אהובך. המשפחה הנפלאה שבנית הייתה גם מעין פיצוי, נחמה ועידוד להנרי, שאיבד את משפחתו בשואה. בנית עמו מחדש את התקווה כאן, בארץ ישראל, בקיבוץ שהיית שותפה לבנייתו, ובשבט המפואר שהקמתם יחדיו. מכאן, מהבית הצנוע שלכם, העמדתם דור של ילדים, נכדים ונינים, הידועים בתרומתם, בתבונתם ובהצטיינותם בכל מה שהם עוסקים בו. 
הנרי היקר, ילדים, נכדים ונינים - עטפתם את לילי באהבה גדולה בכל הזמנים, ובמיוחד בעת האחרונה, בדרך עדינה ואצילית שאפיינה גם אותה. בעל הנחמות הוא ינחמכם. 
תהא נשמתך צרורה בצרור החיים. 
הרב יהודה גלעד