גור-אריה פרידל (שרה) ז"ל

א' בחשוון תרפ"ג - כ"ח בניסן תשע"ו 22/10/1922 - 06/05/2016

נכתב ע"י קבוצת יבנה

פרידל, אנו מלווים אותך היום למנוחת עולמים. 
פרידל נולדה בברלין למשפחת הוכהויזר. הוריה היגרו מפולין. בת בכורה למשפחה חרדית, ברוכת שבע-עשרה ילדים. המצב הכלכלי בבית היה די קשה, והיא עזרה בטיפול ובגידול הילדים. בגיל צעיר החליטה פרידל על דרכה, הצטרפה לתנועת הנוער הציונית "עזרא" ונרשמה לקבלת אישור עלייה לארץ ישראל, שלא בעידוד הוריה. 
לאחר עליית המשטר הנאצי, גורש אביה לגבול פולין, ופרידל עזרה לאמה בהצלת הילדים על ידי שליחתם למשפחות מאמצות באנגליה. האם, שהייתה מועמדת לגירוש, הצליחה לברוח גם היא, ופרידל נשארה עם סבתה. בהמשך הצליחה האם לשחרר את האב ולהביאו אליה לאנגליה עם הסבתא. 
בגיל שש-עשרה וחצי - וכעת בברכת הוריה - זכתה פרידל להגשים את רצונה ולעלות ארצה במסגרת "עליית הנוער". היא נקלטה בכפר הנוער הדתי בכפר חסידים, שהוקם על ידי הקיבוץ הדתי במטרה להציל נערים ונערות ולחנכם לחיים בארץ. 
בסיום לימודיה, הצטרפה לגרעין בוגרי כפר הנוער הדתי שעברו לרודגס. משם נשלחה לעזור בהקמת קבוצת יבנה. פרידל תיארה בראיון, עבודה קשה מבוקר ועד ערב, בוץ עמוק בחורפים וקדחת שתקפה אותה פעמיים - אבל מעל הכול הדגישה את הסיפוק ואת השמחה שבהקמת הקבוצה החדשה. פרידל חיה בקיבוץ למעלה משבעים שנה. 
לאחר שלוש שנים בקבוצת יבנה, שכנעה את אשר גור-אריה, שפגשה בכפר חסידים, לבוא בעקבותיה. כאן נישאו והקימו את ביתם. זכו לששה ילדים, לנכדים ולנינים. 
בשנת תש"ן שכלו אשר ופרידל את בנם אלי ז"ל. בשנת תשנ"ז נפטר חתנם יאיר בשן ז"ל. כל השנים נשאה פרידל באצילות ובגבורה בתפקיד ראש המשפחה, עבדה במסירות ונשארה תמיד נינוחה ושקטה. יראת השמים ודרכה - היו איתנים וברורים כל חייה. 
אנחנו נפרדים מאשה גיבורה, אשת חיל, שנשאה על כתפיה את משא חייה באצילות, באמונה ובצניעות רבה. 
נוחי בשלום על משכבך, פרידל היקרה, ותהא נפשך צרורה בצרור החיים. 
יואב איתן