רחל אלון ז"ל

י"ב בחשון תרע"ו - כ"ט באדר א' 20/10/1915 - 06/03/2008

נכתב ע"י קבוצת יבנה

רחל נולדה בברלין לפני למעלה מ- 92 שנה, למשפחת ליבר. היה זה בית יהודי-מסורתי, שאת ילדיו שלח ללמוד בבית הספר החרדי של אגודת ישראל. עלייתו של היטלר ימ"ש לשלטון קטעה את לימודיה של רחל לאחר 10 שנות לימוד, ובמאמץ אישי גדול היא עלתה ארצה במסגרת הבח"ד, כשהיא רשומה כנשואה בנישואין פיקטיביים לשלמה וישליצקי זכרו לברכה. רחל הגיעה לרודגס ב- 1935. וכפי שהעידה על עצמה: "עבדתי בכל מה שהיה בו צורך".

רחל נישאה לבחיר לבה מנחם (ורנר) אלון, ולאחר מכם באו לעולם שלשת ילדיהם תרצה, יעקב ואריה. לאחר שהות קצרה ברודגס, יצאה רחל להשתלמות בטיפול בילדים, ובמשך למעלה מ- 25 שנה התמידה בעבודתה בבית התינוקות. היא זכורה לאמהות רבות כמי שהטיבה להבין את צרכי התינוק וכן את רחשי לבן שלהן. בשנים הבאות עבדה במטבח, בעיקר בהכנת האוכל לילדים, ובהמשך במחסן הבגדים.

בשנים האחרונות ראינו את מסירותה של רחל בעלה, והתפעלנו מכוחות הנפש העצומים שהיו לה בתומכה בו נפשית ופיזית. כוחות אדירים של אהבה ואמונה שפעו ממנה בשעות הרבות שסעדה את ורנר בביתם, וּלְאחר מכן בְּימים ארוכים בהם טיפלה בו ועודדה אותו בבית סביון ובבית חולים. לא זזה ידה מתוך ידו, ודומה שלאחר הסתלקותו של בעלה אבד לה לרחל משהו מטעם חייה.

לכם, הילדים והנכדים, אשר עטפתם את סבתא ואת סבא באהבה נאמר היום - עמכם אנו באבלכם וצערכם. עמכם נהיה בזיכרונה של חברה, אמא וסבתא, שלא פסקו ידיה מלתמוך ולעשות.

כְּאִישׁ אֲשֶׁר אִמּוֹ תְּנַחֲמֶנּוּ - כֵּן אָנֹכִי אֲנַחֶמְכֶם, וּבִירוּשָׁלִַם תְּנֻחָמוּ.

יהי זכרה ברוך!

נחמיה רפל
(מתוך ההספד)