מרתה שפייר ז"ל

כ"ו אב תרפ"א - י"א שבט תשס"ז 30/08/1921 - 30/01/2007

נכתב ע"י משואות יצחק

מרתה (מרטל) שפייר, לבית משפחת גולדבך, נולדה בגרמניה, בעיירה קטנה בשם מטברייט אם מיין.

אביה היה סוחר מצליח ושימש כפרנס העיירה. כנערה, נשלחה לבית ספר יהודי לכלכלה במינכן ומשם עברה להכשרה בשטקלסדורף, בה הכירה את יהודה ז"ל, בעלה לעתיד.

בשנת 1940 עלתה לארץ בעלייה בלתי לגאלית. עם הגעתה לארץ הועלתה לאנייה "פטריה" על ידי האנגלים, בכדי להגלותם לאי מאוריציוס. חומר הנפץ שהטמינה 'ההגנה' בכדי לעצור את הגירוש גרם לטביעת האנייה יחד עם רבים מן העולים. בין הבודדים שהצליחו להגיע לסיפון ולקפוץ למים הייתה גם מרתה, שהגיעה לחוף בשחיה. לאחר תקופה קצרה בעתלית הגיעה לטירת צבי, שם חיכה לה יהודה ובר"ח אייר בשנת 40 נישאו.

בטירת צבי נולדו להם שני ילדים, יואב וציפה. מזג האוויר הקשה של טירת צבי, המחלות הרבות שתקפוה והחינוך המשותף אתו לא הסכימה הביאוה להחלטה לעזוב את הקיבוץ ובשנת 1953 עברו למשואות יצחק. כאן נולדו להם עודד וחגית. טובות היו שנותיה במשק. בשנת 1965 התגלה גידול בראשה והיא עברה שלושה ניתוחי ראש. דאגת המשפחה והצוות הרפואי סייעה לה להתגבר ולהמשיך.

לפני כ –20 שנה נפטר יהודה, אלוף נעוריה ומשענתה. הילדים, שהתרחקו, לא היוו תחליף ליהודה ז"ל. בשנים האחרונות התגוררה בבית אבות בחיפה ועם הקמת הבית הסיעודי במשואות חזרה למשק, כאן מצאה את מנוחתה וכאן גם נפטרה.

יהי זכרה ברוך.