יואל אשל ז"ל

י"א בשבט תרע"ו - ר"ח אלול תשס"ז 16/01/1916 - 15/08/2007

נכתב ע"י טירת צבי

יואל נולד ברובנו – פולין, ביתו היה בית חסידי. בגיל 16 החליט לעזור בפרנסת המשפחה, ומאז אפשר לומר, לא חדל מלעבוד. ארבע שנים התגורר בקיבוץ ההכשרה "סלבקוב" בפולין, שם הכיר את רחל ז"ל, רעייתו האהובה, חברתו לחיים, אם ילדיו – לה היה מסור ודואג בלב ונפש. בחודש מרץ שנת 1938 עלה לארץ, הגיע לטירת צבי ושלח ידו בכל עבודה נדרשת - ליבֵּן לבֵנים מבוץ, מים וקש, עבד בפלחה ובלול, היה נוטר ושומר, ואף עזר בטיפול בנשק ב"סליק". ב–1940 נישא לרחל. הם גרו באוהל, נרטבו בחורף והזיעו בקיץ, אך היו מאושרים. רוב ימי חייו עסק יואל בהנהלת חשבונות, מטבעו היה אדם חרוץ, קפדן ומתמיד. הרבה הודות לעירנותו וחריצותו, שרר סדר בענייני הכספים השוטפים. כמנהל חשבונות עבד יואל ב"טיב", במועצה האזורית ובארגון הקניות של "משקי בית-שאן", כשפרש "ממשקי בית-שאן" השתלב בהנהלת חשבונות שלנו - העבודה מילאה את יומו. הוא השכים לעבודה, הלך לתפילת שחרית, המשיך בעבודתו גם אחרי שעות המנוחה.
יואל הרבה לקרוא ספרים והיה לקוח רציני של ספריית הספרות היפה, עד יומו האחרון עוד החזיק ספר קריאה בבית החולים. הייתה ליואל שפה עברית עשירה - לבני המשפחה היה חורז חרוזים, ומחבר דרשות לשמחות. יואל השתדל שלא להזדקק לעזרת הזולת, דרש הרבה מעצמו.

זכה יואל להיות שותף פעיל למן הימים הראשונים של טירת צבי, לעבור את כל התלאות, הגבורות, התהפוכות וההצלחות, ואף זכה לראות את ניניו דור רביעי הולכים לבית הספר שלנו.

נפרדים אנו היום מיואל, בעת שאנו מציינים 70 שנה לקיבוצנו.

ת.נ.צ.ב.ה.

(מתוך דברים שנאמרו בהלוויה)