תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

'אשת חיל מי ימצא' - יום עיון: נשים בתפקידים ציבוריים בקיבוץ הדתי

08/07/2010

האם יש ייצוג שווה והולם לנשים בתפקידים ציבוריים?

מה הם המסרים שהחברה משדרת כלפי נשים הממלאות תפקיד ציבורי?

 

"אֵשֶׁת חַיִל מִי יִמְצָא"

נשים בתפקידים ציבוריים בקיבוץ הדתי -

 

יום רביעי, י' במנחם-אב, 21.7, קיבוץ בארות יצחק

 

תנועת הקיבוץ הדתי תערוך ביום רביעי י' במנחם-אב, 21 ביולי, בקיבוץ בארות יצחק, כנס שיוקדש לדרכים להגברת שילוב נשים בתפקידים ציבוריים בקיבוצים ובתנועה.

 

בכנס יתקיימו הרצאה, דיונים ופאנלים, שמטרתם היא להעלות פתרונות ורעיונות - תיאורטיים ומעשיים - אשר יעזרו ליצור אווירה חברתית שתומכת בבעלות התפקידים ומעודדת נשים נוספות להצטרף לשורות.

 

בתנועת הקיבוץ הדתי לא עסוקים בשאלה האם נשים יכולות לכהן בתפקידים ציבוריים. התשובה לכך היא ברורה - כל תחום וכל תפקיד (כמעט...) פתוח בפני הנשים. בחברה בה נשים הן שְוות זכויות, חובות והזדמנויות, גם החברה וגם האישה מרוויחות מכך שנשים מובילות ומשפיעות בכל תחומי החיים. השאלה היא למה בכל זאת עדיין אין נשים בכל התפקידים, בכל התחומים, במספר המייצג את חלקן באוכלוסייה?

 

לדברי הילה אונא, רכזת מדור "אשה בתנועה" במזכירות הקיבוץ הדתי, קיים מתח בין המסר הגלוי שאומר 'כל מי שרוצה - יכולה ומשיגה', לבין המסר הסמוי אשר מטיל על האשה את חובת ההוכחה שפעילותה הציבורית אינה פוגעת בבית ובמשפחה. כמו כן, רוחות המנשבות במגזר הדתי, אשר קוראות לנשים להישאר בביתן ולהתמקד במילוי תפקידיהן המסורתיים, משפיעות גם על הנשים בקיבוצים הדתיים, למרות שהמסגרת - הן מבחינה טכנית והן מבחינה עקרונית - מאפשרת להן לפעול ולהתקדם גם מחוץ לביתן ביתר קלות.

 

הילה אונא מדגישה את הרעיון העומד מאחורי ארגון הכנס: "בתנועת הקיבוץ הדתי, שחרתה על דגלה את ערכי השותפות והשוויון והיא חברה מעורבת מלכתחילה, כולנו – גברים ונשים כאחד – צריכים להמשיך ולהרים את הדגלים הללו, ולדאוג לכך שהם יתגשמו במציאות".

 

ההזמנה מצ"ב

  .

חסר רכיב