תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

צפוף באוזן

23/02/2009
עמודים שבט (730) 4
צפוף באוזן

עט מלחמה

מילים ולחן – אמיתי קלר
שירה – יובל טסלר, תום לונדון, שי סעדיה, אמיתי קלר
חנה שור (דודה של אמיתי קלר)

"עט מלחמה" הינו דיסק שהולדתו בעתות מלחמה - מלחמת לבנון השניה. אמיתי היה מעט מעל גיל 15 כשפרצה אותה מלחמה מרה והותירה אחריה משקעים כה גדולים של כאב, אכזבה ותהייה. הדברים לא פסחו גם על אמיתי והוא החל להעלות על הכתב שירים, אותם הלחין בעצמו. לאט לאט החל רעיון הדיסק לקרום עור וגידים.
אמיתי, בן משק בני דרום, הוא בנם של יוני ותיפי קלר, ואח לליאת, עידן ודנית. אודה ולא אבוש: הוא גם האחיין שלי ואני גאה בו כהוגן... אמיתי לומד בכיתה י"ב בבית הספר המשותף בקבוצת יבנה, והוא המשתתף היחיד במגמה למוסיקה. בית הספר ובראשו המנהל דאז, נחמיה רפל, השכיל לתת לו מענה לשאיפותיו המוסיקליות והעמיד לו מורים טובים במיוחד אשר קידמו אותו בנושא. על הפרגון והתמיכה מגיע לבית הספר ולנחמיה צל"ש.
הוצאת הדיסק הייתה תהליך ארוך שנמשך בערך שנתיים. אמיתי נעזר בבן-דודו שי סעדיה, אשר בביתו אולפן הקלטות. שי גם תרם רבות מן הידע המקצועי שלו. הזמרים אף הם חבריו של אמיתי: תום לונדון מבני דרום ויובל טסלר מקבוצת יבנה. אמיתי ושי מופיעים בדיסק, כל אחד בשיר ההולם את קולו ורגשותיו. הדיסק מכיל עשרה שירים; כל שיר שונה לחלוטין מן האחר ויחד הם יוצרים מגוון עשיר. השיר הראשון הוא שיר של תקווה:
"זה שיר שמבשר הכל נגמר / זה הקול שמכוון אותך הביתה..."
שירים אחרים נוגעים יותר בעצב שנוסכת בכולנו המלחמה:
"קול התפילות הנוגות / וריח של שעוות הנרות / לילות עצובים, חרישיים / זיכרונות, עלים נושרים..."
אמיתי היטיב לבטא במילותיו תחושות ותסכולים אשר כולנו חלקנו בשעתו, ממש מתוך לבו.
בבני דרום התקיים ערב השקה לדיסק. בערב זה הושמעו כל עשרת השירים בליווי סרטים ותיעוד ההולמים את רוח השירים. הקהל היה של "אוהדים" מקומיים, מכרים, חברים ובני משפחה וההתלהבות הייתה רבה. עוד באותו ערב נחטפו הדיסקים מעל ומעבר למצופה. עכשיו, בעת שהמלחמה בדרום זה עתה הסתיימה (האמנם?) יש בדיסק הזה משהו העונה על צורך פנימי עמוק של עם ישראל להזדהות עם שירים אהובים.
אני מזמינה אתכם לנסות!
ניתן להאזין לדוגמאות מכל השירים וכן להזמין את הדיסק באמצעות אתר האינטרנט:
www.emdisk.net

בני דרום
חסר רכיב