תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

ואלה שמות

23/02/2009
עמודים שבט (730) 4
ואלה שמות

אריה זריבי

אריה זריבי על תוכנות המקשרות רחוקים
ואיפה נמצאים הרבה "זריבי" - שם ייחודי בספר הטלפונים של חברת בזק


ספר הפנים
מי מאתנו לא מכיר את תוכנת ה-Face Book , המחברת אנשים שגולשים באינטרנט מכל קצוות תבל ומסווגת אותם לפי נושאים, כאשר התחרות היא למי יש יותר חברים באתר שלו? בעבר הייתה זאת תוכנת חבר'ה שאפשרה חיפוש של חברים מתקופות שונות בחייו של הגולש. אבל קדמה לכל אלה תוכנת הicq–, שאפשרה ועדיין מאפשרת לשני מנויים שמחוברים באותו זמן לשוחח ביניהם בהתכתבות דרך האינטרנט.
כל הקורא שורות אלה חושב שאני מבין גדול ברזי האינטרנט, אך האמינו שאין לי שמץ של מושג איך זה עובד, והמבינים הגדולים מבין הקוראים ימצאו, ודאי, טעויות לרוב במינוחים השונים בהם השתמשתי. אני בטוח שעוד רבים וטובים לא יכולים להבין איך נייר שעובר דרך הפקס משודר באותו רגע לכל מקום אחר על כדור הארץ, או איך הטלפון הסלולרי עובד וקל וחומר איך יכול להיות שפעם נזקקנו לספריה ולספרים כדי לעשות שיעורים או עבודת מחקר והיום הכל פה באוויר ממש מעל לראשנו, וכל שעלינו לעשות הוא להתחבר לאינטרנט, לגלוש ולדלות את המידע הזמין כל כך...

You got m@il
נחזור ל-icq, בו מתחיל סיפורנו. לפני כשמונה שנים, כאשר התכנה הייתה עוד בחיתוליה, יצרתי גם אני מעין כתובת עם שם משפחתי במאגר הכתובות של התכנה. כך מידי פעם, בסופו של יום עבודה, התפניתי להתכתב עם חברים. ערב אחד השמיע המחשב את הצפצוף המוכר שמודיע שיש לי הודעה בתכנת ה-icq. נכנסתי לבדוק מי קורא לי וקיבלתי שורה באנגלית בה נשאלה השאלה: האם זריבי הוא שם משפחתך?
השבתי – כן. למה?
נעניתי – כי זה גם שם משפחתי וגם אני כותב אותו כמוך – Zribi.
שאלתי – איפה אתה גר? (הייתי בטוח שהוא מהארץ, למרות שזהו שם משפחה מאוד נדיר).
הוא ענה – בטוניס, ומיד שאל – ואתה?
עניתי – בישראל.
חיכיתי לצפצוף ממנו, אבל השתררה דממה. הוא נדם למשך מספר דקות.
לקחתי יוזמה ושאלתי אותו – אתה עדיין שם???
והוא ענה – כן, אמרת שאתה מישראל?
עניתי – אכן.
הוא המשיך – אז אתה בטח ערבי ישראלי.
אני עניתי – לא אני דוקא יהודי ישראלי.
הוא שאל לשמי הפרטי ואם נולדתי בישראל.
סיפרתי לו שנולדתי בארץ אך הוריי נולדו בטוניס.
הוא ענה שזה ממש פלא, הוא מוסלמי עם אותו שם משפחה כמו שלי. הוא סיפר שהוא רופא ושמו ד"ר עאפף זריבי.
לשאלתי היכן נולד, סיפר שנולד בעיר טוניס אך אביו נולד בעיר ספאקס.
הוא שאל – היכן נולדו הוריך?

שכנים
מיד עניתי לו – שהוריי נולדו בעיר טוניס אבל סבי נולד ב... ספאקס.
הוא התלהב וסיפר לי שאביו בחיים והוא חייב לספר לו על כך והבטיח לי ליצור אתי קשר למחרת. בינתיים סיפרתי לאבי על הפגישה המוזרה הזאת שהיתה לי באינטרנט עם הרופא.
גם הוא, כמובטח, יצר קשר וסיפר שאביו מאוד התרגש לשמוע על הסיפור וביקש ממני לשאול את אבי לכתובת הבית בעיר ספאקס.
התקשרתי לאבי וקיבלתי ממנו את הכתובת.
מה רבה הייתה הפתעת כולנו ש... מדובר באותו הבית בעיר.
השאלה המתבקשת הבאה הייתה – באיזה קומה גר האבא שלו והסבא שלי.
גם כאן קיבלנו תשובה מפתיעה – באותה קומה!
אבא שלי כבר לא התאפק ושאל אם הוא יוכל לדבר בטלפון עם האבא של הרופא.
ד"ר עאפף כתב שלא נראה לו שיוכל להוציא שיחת טלפון ישירה מטוניס לישראל, אבל אם אצלנו זה אפשרי – זה מספר הטלפון...
אבי הרים את הכפפה והתקשר. הם שוחחו זמן רב; אביו של הרופא סיפר לאבי שהוא זוכר את הסבא שלי שגר באותה הקומה ממש דלת מול דלת ביתם. אבי סיפר לו שהוא מתכנן כבר הרבה זמן לערוך טיול שורשים ולחזור, אחרי חמישים שנה, לעיר הולדתו. הוא כמובן הוזמן על ידי משפחת זריבי - האב ובנו הרופא לבקר.

מקורות – ומסקנה מעניינת
אני בטוח שכל אחד רוצה לדעת מה מקור שם משפחתו. אני, כידוע למקורבי, פריק של שמות משפחה ותמיד מנסה להבין את משמעות השם, מאיפה הוא בא וכו'. תמיד עניין אותי לדעת מה מקור שם משפחתנו. זכיתי להכיר את סבי ושאלתי אותו לא פעם, מה ההסבר לשם משפחתנו. את האמת, גם הוא לא היה בטוח מה המקור. הוא אמר לי שאולי מוצאנו מהאי ג'רבה ובעיוות זה יצא זריבי. תשובה אחרת שנתן לי הייתה שהמילה מזכירה ריצה בערבית ואולי היו אצלנו בעבר קלי רגליים (אגב, שמו של אלוף ריצת המרתון של טוניס הוא מוחמד זריבי). מאחר וכאמור, שם משפחתנו מאוד נדיר בארץ, לא היה את מי לשאול וכך הלך סבי לעולמו ואתו התשובות.
לפני כמה שנים, בטיסה מהארץ לג'נבה ישב לידי זוג מבוגר. תוך כדי שיחה סיפר לי הבעל שהמליצו לו להתארח בשבת במלון כשר באלפים והוא מקווה למצוא את מספר הטלפון כדי להזמין. כשהצגתי את עצמי, נדהמנו שנינו להיווכח כי הוא בעצם מחפש את מספר הטלפון שלי. הוא הציג את עצמו כבלשן, מרצה באוניברסיטה העברית שעשה את עבודת הדוקטורט שלו על... שמות משפחה. כששמע את שמי, לא חשב אפילו לרגע – קודם כל סיפר לי שמקור השם מהעיר... ספאקס בטוניס (איך ניחשתם) והסביר לי שבערבית זה מזכיר את המילה זאריבה שמשמעותה סימטא או שכונה צפופה. כלומר כל מי שהיה גר באיזור הזה של מרכז העיר הוא בעצם זריבי. הייתי צריך לטוס לשוויץ כדי לקבל סוף סוף הסבר אקדמי כל שהוא לשם משפחתי.

הוריי נסעו כמתוכנן לטיול שורשים וביקרו גם בבית סבי בספאקס ומשם ביקרו בבית החיים במרכז בעיר. לתדהמתם, רוב המצבות נשאו את שם משפחתנו. בטיול זה הם גם נוכחו לדעת שהמון ערבים מוסלמים המתגוררים בעיר נושאים גם הם את שם המשפחה - זריבי.
אם נחזור לסיפור בו פתחנו, מעניינת מאוד היתה המסקנה אותה הסיק ד"ר עאפף מכל הסיפור: לשנינו קוראים זריבי, גרנו באותה עיר ובאותו בית, אז אין ספק – או שאנחנו התאסלמנו, או שאתם התגיירתם!!!
מבולבלים?!? גם אנחנו...

ניר עציון


חסר רכיב