תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

קרן קבה"ד

23/03/2006
עמודים אדר תשס"ו (702) 5
קרן הקיבוץ הדתי
אלי סומר

צבי וגנר
חלוץ, איש תורה ועבודה

אי אפשר לתאר את פעילותה של קרן הקיבוץ הדתי מבלי להזכיר את שמו של החבר צבי וגנר ז"ל שעמד בראשות הקרן קרוב ל-50 שנה.
צבי וגנר נולד בחודש תשרי תרפ"ג (1922) בעיירה במחוז בוקובינה בצפון רומניה, והצליח לעלות ארצה בסוף 1940.
באביב 1944 הצטרף צבי לקבוצת אברהם בכפר עציון. מכאן, על פי החלטת מזכירות הקיבוץ הדתי, עבר לאחר מספר חודשים יחד עם חבריו מה"גרעין הרומני" בקבוצת "מכורה" לנקודה ליד כפר חסידים ובהמשך ליד כפר יעב"ץ.
שנה לאחר מכן, שוב על פי פניית מזכירות הקיבוץ הדתי, עבר צבי יחד עם משפחתו לסייע כמדריך חברתי ומשקי לקבוצת "שחר" ליד כפר אתא עד לעלייתה להתיישבות בגליל העליון. משם שוב הוזעק צבי לסייע בהנהלת החשבונות והגזברות של ... קיבוץ כפר דרום.
בין נופלי "שיירת העשרה" שהייתה בדרכה לגוש עציון הנצור בחנוכה תש"ח, היה שלום קרניאל ז"ל, מראשי התנועה. עקב נפילתו, שלחה מזכירות הקיבוץ הדתי מברק לכפר דרום: "לאור המצב, שחררו מיד את צבי וגנר, לפחות באופן חלקי...".
תפקידו של צבי היה אז טיפול בקבוצות הצעירות - "תחיה" ליד מודיעין, "שחר" ליד כפר אתא ו"אחדות" [בארות יצחק בנגב] ובניהול המשרד, כולל הנהלת החשבונות.
בקיץ 1948, על פי בקשת מזכ"ל הקיבוץ הדתי דאז משה פרידמן, איש בארות יצחק, הצטרף צבי לצוות עובדי מזכירות הקיבוץ הדתי בתל אביב בתפקיד מנהל החשבונות.
במהלך השנים ניהל צבי וגנר את קרן הקיבוץ הדתי ואת כל התאגידים התנועתיים האחרים.
משפחת וגנר גרה בתל גנים שברמת גן, וצבי הקים סביבו קהילה ובית כנסת, שם הרבה בדברי תורה בכתב ובעל פה.
לאחר 47 שנות עבודה רצופות, בהן עמד לימינם של כל הפעילים הכלכליים לדורותיהם, פרש צבי מעבודתו במזכירות הקיבוץ הדתי בשנת 1995.
צבי היה חבר הנהלות התאגידים והמוסדות, ועד שחלה בקיץ האחרון תמיד שמח לתת מידע ועצה בכל דבר ועניין.
עיבוד גרפי של ספרון שכתב על תולדות הקיבוץ הדתי בשילוב תמונות נדירות מצוי באתר הקיבוץ הדתי במדור ארכיון: www.kdati.org.il. מומלץ למתעניינים...
ועל יָשרתו כתבתי? לא, כי זה מושג שאינו רלוונטי לאישיותו של אדם שכל מהותו הייתה יושר, מסירות, דייקנות ובעיקר אהבה רבה לתנועת הקיבוץ הדתי ולחבריה.
יהי זכרו ברוך !
חסר רכיב