תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 430

18/10/2018
ט' בחשון, תשע"ט

שלום רב,

כנס בריאות, רווחה וגיל השלישי
השבוע התכנסו מעל 80 איש ואישה, מהתנועה ומחוצה לה, לשמוע ולשוחח על הבריאות, הרווחה ובעיקר על הגיל השלישי. בפתיחת הכנס עלתה סוגיית השורש ז.ק.ן על כל הטיותיו ומקבילותיו, שהפכו למילות גנאי שאסור לבטא, בניגוד גמור למשמעות של זיקנה ביהדות - ביטוי לחכמה, לכבוד, לגאווה (הרב עמית קולא). בהמשך נחשפו המשתתפים לשני צעירים מרשימים שיצרו סדרת רשת בת 10 פרקים קצרצרים על זקנה – "פני זקן". כל סרט מתעד מפגש עם איש או אשה מבוגרים - דמויות שובות לב, מלאות מודעות עצמית שמביטות באופן ישיר ונוכח על הזקנה, מה שמאפשר לצופים (ומרביתם, כך מסתבר, בני 20-30) לראות, ולהרגיש בעיקר, כמה יופי, חכמה, הומור וחיים יש בזקנה. הסדרה קצבית, קלילה, חדשנית וכיפית. (מומלץ בהחלט לצפות(. בשבעה מעגלי שיח עלו נושאים שונים ומגוונים ואם לשפוט על פי 27 המשובים שכבר נשלחו אלינו, מרביתם היו מועילים וחשובים בעיני המשתתפים. את הכנס חתמו 2 נשים מקסימות, יעל אייזנר ממעגן מיכאל, והרבנית בתיה קראוס מבית הלל, שהציגו 'אני מאמין' חזק וכן ביחס לטיפול בהורים מתבגרים (מזדקנים אמרנו?). תודה גדולה לכל המרצים והמרצות שבאו על חשבון זמנם הפרטי, חלקם מחוץ לתנועה וחלקם מתוכה, והעשירו את המשתתפים והמשתתפות בידע, זוויות הסתכלות חדשות, ריגשו ונגעו בנקודות עמוקות ומהותיות. תודה לארגון 'בית הלל' על השותפות ואין ספק שזוהי רק ההתחלה ויש עוד הרבה לאן להעמיק ומה ללבן, ונעשה זאת בעזרת השם בהמשך.

מעורבות חברתית
כדי להבין עד כמה רחוק ניתן להגיע בקיבוצים בהם מונה אדם המרכז את תחום המעורבות החברתית ויחד איתו צוות נמרץ וחזק, שמעו מה עושה בימים אלו צוות מעורבות חברתית במשמר העמק. הצוות יצא בימים אלו בפרויקט מושקע ורחב היקף הכולל שבוע של פעילויות ברוח עשייה חברתית: יריד עמותות, הקרנת סרטים בנושאי מעורבות חברתית, ערב סיפורי מתנדבים, מסיק זיתים, רב שיח בנושאי התנדבות. וגם הוצאת עלון קיבוץ מיוחד, פתיחת תערוכה ואתר אינטרנט ייעודיים שיוקדשו למעורבות בחברה. את התכנית המלאה והמרשימה אפשר למצוא באתר הקיבוץ הדתי,  או באתר "קיבוצניקים עם החברה" ולקבל השראה. רכזי ופעילי מעורבות חברתית אשר מעוניינים לבוא ולהשתתף בחלק מהאירועים - כדי לקבל השראה, רעיונות ודוגמאות - מוזמנים בחום על ידי המארגנים במשמר העמק. לתיאום אנא צרו קשר עם עם דורון נדיב 052-4479167 או שירה בז 052-3744392. בהחלט מעורר הערכה!

חינוך חברתי קהילתי במאה ה21-יותר מתמיד
השנה הסתער עלינו החינוך החברתי באופן אינטנסיבי מהנהוג בדרך כלל, בשל צמידות הראשון בספטמבר לחגים. ובעצם, בדומה לבתי הספר, גם הפעילות הבלתי פורמלית נכנסת רק בימים אלו לשגרה של עבודה ובתוכה היערכות מעמיקה, בניית תכנית שנתית והתייצבות הצוותים. בתחילת השבוע התקיים כנס ההכשרה השנתי המסורתי לצוותי החינוך החברתי בקהילות התנועה. כ-80 מנהלי חינוך ונשות ואנשי הצוותים החינוכיים מא'-י"ב, נאספו ליום של למידה, גיבוש, רכישת כלים וחשיבה. מלמידת המודל התיאורטי של חינוך בלתי פורמלי של ראובן כהנא, דרך קבלת כלים בנושאים כגון אינטרנט ומסכים, מיניות מיטבית, אקטואליה לבני נוער ועד ערכי הקיבוץ הדתי, משימתיות ובכלל דילמות חינוכיות. היה יום מלא פינוק לצד בחירה, העמקה ומפגש עמיתים. ומכאן נאחל למדריכים החדשים והוותיקים כאחד המשך עשייה חינוכית פורייה, מלאת עין טובה ועשייה קבוצתית וקהילתית ברוכה. ניפגש גם במהלך השנה להמשך למידה, השראה והעשרה משותפים. תודה לכל המרצים, לאגף חברה, לבית ספר שדה כפר עציון ולכל המשתתפים על תרומתם להצלחת היום.

רשת מוסדות החינוך
במוסדות חינוך רבים מרשת המוסדות של הקיבוץ הדתי ציינו השבוע 32 שנים לנפילתו בשבי של הנווט רון ארד. המוסדות עסקו במערך שיעור שבמרכזו מכתבו האחרון של הנווט למשפחתו, וכן במכתב מרטיט לב שכתבה יובל, בתו של רון. בין היתר עמדו במרכז הלמידה שאלות של סולידריות חברתית, ערבות לחלש ולנתון במצוקה, סוגיית פדיון שבויים "יותר על כדי דמיהם" ודילמות של טובת המדינה אל מול מקומו של הפרט בתוכה. התלמידים ציינו כי הם לא הכירו את סיפורו של רון ארד וכי הלמידה גרמה להם להזדהות עם סבלו ולאמץ גישה של ערבות הדדית למצוקתן של משפחות שגורל יקיריהן אינו ידוע.

המגרש הפוליטי- החקלאים ותנועות ההתיישבות

הבחירות לרשויות המקומיות מתקרבות, אך גם המגרש הפוליטי הארצי מתחמם. מועד הבחירות לא הוקדם בינתיים, אבל ברור לכולם שהסבירות לבחירות במועדן (נובמבר 2019), אינה גבוהה. ואיפה עומדים החקלאים ותנועות ההתיישבות? ובכן, טוב ששאלתם... בינתיים, מהלך משמעותי יחסית, נרקם בין כחלון וכולנו לבין מאיר צור – מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל. כחלון הכריז על מאיר צור כמועמדו לשר החקלאות, וכן יזם התייחסות מחודשת לבעיות היישובים החקלאים והקיבוצים בתוכם, בנושא הבניה ומדיניות רמ"י. במסגרת זו מונה משקיף קבוע מטעם התנועות המיישבות במועצת רמי (עמית יפרח) והוקם צוות בין משרדי להסדרת בעיות הקרקע במרחב הכפרי ובו אותו נציג לתנועות- עמית יפרח. מעבר לשאלת האפקטיביות בתוצאות, ברור שיש כאן מצד כחלון, תכנית להתייחסות לציבור החקלאים והתיישבות ככוח בעל משמעות בבחירות. גם לפיד ויש עתיד מתייחסים במשהו לציבור זה ע"י צירוף ראשי מועצות אזוריות (מנהיגים מוערכים במרחב הכפרי) למפלגה. וגם בבית היהודי מבינים את הצורך, ולשם כך קיימנו לאחרונה מספר פגישות עם היו"ר – נפתלי בנט ועם אנשי המפלגה. אנו מקווים שמשהו בתחומי התוכן של חקלאות והתיישבות, אכן יתקדם כבר בתקופה הקרובה, ושנצליח קודם כל לקדם ולדחוף את חוק החקלאות מיד עם פתיחת מושב החורף בכנסת. בעז"ה נדווח על כל התקדמות שתתרחש.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב