תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 429

11/10/2018
ב' בחשון, תשע"ט

שלום רב,

משנת הקיבוץ הדתי ויישומה – כנס לתלמידי מוסדות החינוך של הרשת
למעלה מ-220 תלמידי/ות מכינות ומדרשות הקיבוץ הדתי וכן מספר תיכוניסטים/ות ובני/ות קיבוצים ממסגרות נוספות השתתפו ביום העיון שהתקיים ב- כ"ח תשרי בקיבוץ בארות יצחק ועסק ב-"משנת הקיבוץ הדתי ויישומה". במהלך היום התקיים לימוד בחברותות ואחריהן שיעור מרכזי של אמיתי פורת מזכ"ל הקבה"ד, בנושא "גבורת ההגשמה - ערך ההגשמה במשנת הציונות הדתית והקיבוץ הדתי". לאחר מכן התפצלנו ל- 7 סדנאות של מורים ומרצים מהמכינות והמדרשות וכן של לימור ספראי, מנהלת מחלקת חינוך וקינלי טור פז, מנהל הרשת. בסיום היום התקיים פאנל בו השתתפו הרבניות מיכל נגן (צהלי), אסתר פישר (מדרשת עין הנצי"ב) והרב אילעאי עופרן (רוח השדה). את הפאנל הנחתה סנדרין אלבאום בוחניק, המנהלת הפדגוגית של הרשת. במהלך הפאנל נשאל הקהל 2 שאלות והמשתתפים/ות ענו עליהן באמצעות הסלולאריים האישיים. בין השאר עלה כי שאלות של אמונה הן העומדות בראש סדר היום הדתי של תלמידי המוסדות העל-תיכוניים של הקיבוץ הדתי. הכנס זכה להתייחסות יפה בתקשורת הדתית. תודה לקיבוץ בארות יצחק ולמכינת רוח השדה על האירוח הנהדר.

כח אדם במזכירות פעילה ובהנהלת התנועה
במסגרת תכנית העבודה הכוללת (רב שנתית) והשנתית המתגבשת והולכת לתשע"ט- 2019, ובהמשך לתהליכים קודמים, אנו נערכים גם לשינויים בכוח האדם בתקופה הקרובה ובמהלך השנה. שרגא וילק צפוי לסיים את תפקידו בריכוז אגף המשק והכלכלה לקראת סוף 2018, גיל הס יחליף את שרגא בריכוז האגף לצד תפקידו בפיתוח עסקי, נושא הכספים ינוהל ע"י יענקל'ה רוט (תפקיד מקצועי). במקום פעיל מלא, בכוונתנו להכניס יו"ר כלכלי (מקצועי) מראשית 2019. המועמד לתפקיד הוא דובי מילר (מעג"ל). בנוסף אנו נערכים להקמת מחלקת גיוס משאבים/ כספים פנימית 'בתוך התנועה', במקום גיוס ממיקור חוץ שהפעלנו במחצית הראשונה של 2018. לאחר דיונים והכנות, נשלים בעז"ה התאמות נדרשות באגף המוסדות- רשת החינוך. השינויים בכוח האדם, יובאו לאישור המזמו"ר בכינוס קרוב, עם התכנית והתקציב השנתי ל- 2019.

שבתות התנועה - תשע"ט
לתשומת לבכם - נותרו מספר חדרים במלון דונה גרציה שבטבריה (פרשת בא, ה' בשבט תשע"ט, 11.1.2019). אנו משאירים את ההרשמה באתר הקיבוץ הדתי לעוד שבועיים ונותנים קדימות לחברי התנועה, לאחר מכן – נפתח את ההרשמה למקורבים וחברים מחוץ לתנועה.

כנס בריאות, רווחה והגיל השלישי
בעת כתיבת שורות אלה מונים מספר הנרשמים לכנס בריאות, רווחה והגיל השלישי – כ- 70 איש ואישה. בשל כך העתקנו את מקום הכנס מבית צוותא לבית שפירא שבבארות יצחק, המרווח יותר. עד סוף השבוע יקבלו המשתתפים שנרשמו עדכונים למייל. אנו מבקשים מאוד לא להגיע לכנס ללא הרשמה! אם יש מי שמתקשה בתהליך ההרשמה ניתן לבקש סיוע מקרוב/חבר – ההרשמה תהיה פתוחה באתר הקיבוץ הדתי עד יום שישי הקרוב.

בין קהילה ועסקים – בחצרים
בעוד כחודש (6.11.2018), נקיים יום למידה ייחודי שמטרתו ללבן את סוגיית יחסי הגומלין בין הקהילה ועסקיה. במפגש משותף של פורום מרכזי משק עם פורום מזכירים ופעילים נעסוק בדרכים לחיזוק הזיקה וניהול שותפויות חברתיות ועסקיות בקיבוץ בן זמננו, דרך הכרות ולימוד המודל העסקי העכשווי של קיבוץ חצרים, על הצלחותיו ואתגריו. מוזמנים גם מנהלי הכספים ומנהלי המפעלים. ההרשמה אצל דנה: 03-6072701

בחירות ברשויות המקומיות
מנהיגות והובלה מקומית, ברמת מועצה אזורית הינם בעלי משמעות גדולה להתיישבות, לחקלאות, ליישובים, לקהילה ולכלכלה בהם. חשובים גם הכיוון והרוח וגם דרכי העבודה של המוא"ז מול ועם היישובים. בקרוב (30.10.2018), יתקיימו הבחירות למועצות האזוריות. בדרך כלל נמנענו מנקיטת עמדה ברורה בעד מועמד זה או אחר. עם זאת במקום שישנה עבודה טובה בין יישובנו לבין המוא"ז שבראשה עומד איש מתאים שמוביל היטב את האזור והוא שותף טוב לתנועה ויישוביה, וכן כשמועמד שנראה לנו מתאים ביותר הוא גם חבר או איש התנועה- במקרים כאלו אנו ממליצים לבחור בו. את המלצתנו נעביר ונפרסם בדרכים שונות, להנהגות ולחברים ביישובים.

יום הכשרה למדריכי החינוך החברתי תשע"ט
מחר, יום חמישי, יתקיים יום הכשרה למדריכי החינוך החברתי בקיבוצי התנועה. היום יעסוק בנושא חינוך חברתי-קהילתי במאה ה- 21. לכפר עציון יגיעו בע"ה כ– 85 איש/ה, שיבררו יחד שאלות, סוגיות עמוקות, משמעויות מעשיות ועוד: כיצד הטכנולוגיה והאינטרנט משפיעים על החינוך והקהילה ; איך ניתן לשנות מציאות ; כיצד ניתן לחנך למשימתיות מגיל צעיר ; כיצד מתרגמים את משנת תורה ועבודה לשטח. כמו כן יבררו המשתתפים/ות את נושא הזהות הדתית ; ישמעו על מיניות בריאה ותפקיד המחנכים בחינוך החברתי ; ילמדו איך ניתן לדבר אקטואליה עם בני נוער, וכן – מהו תפקיד המדריך ואילו דילמות חינוכיות מעסיקות את צוותי החינוך בקיבוצים. מיטב המרצים יהיו, חלקם אנשי חינוך ומרצים מתוך התנועה, וחלקם מחוצה לה. אנו מקווים ומאמינים שיהיה משמעותי וטוב, ושבסוף היום יצאו הצוותים עם קצת יותר תובנות שיסייעו בעבודתם היומיומית והראוייה להערכה רבה.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב