תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת וישב תשס"ז 2006 (29) מאת הרב עמיהוד בניה

11/12/2006


דף פרשת השבוע
הקיבוץ הדתי

כ"ה כסלו תשס"ז, 16.12.06

פרשת וישב, א' חנוכה


חג האור הנעלם

מאת הרב עמיהוד בניה, בני דרום

  


חוט של חסד משוך על חג החנוכה. החג התקבל בשמחה ובברכה בכל שדרות הציבור. מה המיוחד בחג זה, שזכה לאהדה רבה כל כך? ומהו האור הנעלם השורה בחג זה?

אם נבחן את הרקע ההיסטורי של חנוכה, נגלה בו שרשרת של אירועים אשר בדרך הטבע ובסטטיסטיקה פשוטה אינם יכולים לקרות.

הצבא היווני המפואר והגדול שכבש את כל המזרח התיכון, ונאחז במקום במשך שנים רבות, נחל שלושה הפסדים לקומץ לוחמים.

צבא האימפריה היוונית, בעל הכוח האדיר והנשק המתקדם (במושגים של אותם ימים), מפסיד לחבורה קטנה הנעזרת בכלי נשק פרימיטיביים ופשוטים.

האמת היא, שאם נבחן את ההיסטוריה היהודית במהלך 4,000 שנות קיומנו, נגלה כי מסתתרת כאן חידה פלאית.

למען האובייקטיביות נרחיק עדותנו לחכם מחכמי אומות העולם, אשר תהה על הקיום היהודי. וכך כותב הסופר האמריקאי הנודע מארק טווין:

"המצרים, הבבלים והפרסים עלו ומילאו את העולם בשאון הדר ויפעה, עד שהועם הזוהר והם שקעו ועברו מן העולם. היוונים והרומאים הלכו בעקבותיהם, עוררו רעש עצום ונעלמו. עמים אחרים הופיעו ונשאו ברמה את לפידם לזמן מה, אך הוא נשרף באש של עצמו, ועתה הם יושבים בצל או אבדו בכלל. היהודי ראה את כולם, היכה את כולם, והוא היום מה שהיה מאז - אינו מראה סימני שקיעה או תשישות של זיקנה. אין האטה בכישוריו וערנותו לא קהתה.

כולם בני תמותה בעולם מלבד היהודים. כל הכוחות חולפים אך הוא נשאר. מה סוד נצחיותו"?

Harper's Magazine, Sept. 1899)  )

מניין באה אותה יכולת הישרדות מפתיעה? לפני שנענה על כך נוסיף עוד שתי פליאות.

החוכמה היהודית אף היא מפתיעה בעוצמתה. במחקר שנעשה על מוצאם של זוכי פרס נובל, התגלה שכ-30% ממקבלי הפרס הינם יהודים, בו בזמן שאחוז היהודים בעולם מוערך ב-0.3%. במילים פשוטות, אחוז היהודים מקבלי פרס נובל הוא פי מאה מאחוזינו בקרב אוכלוסיית העולם.

בנוסף לכך ספר הספרים, התנ"ך שלנו, תורגם למספר הרב ביותר של שפות מכל ספר אחר בעולם, וכן התקבל כמסמך אותנטי ע"י רוב רובם של יושבי תבל.

כאשר אנו בוחנים את הנתונים הללו מתגלה לעינינו תמונה מיוחדת החורגת ממגבלות הזמן והמקום. את הביטוי לכך אנו מוצאים בחג החנוכה בנס פך השמן – כד השמן הקטן שנועד ליום אחד בלבד, הספיק לדלוק במשך שמונה ימים. הניצוץ הקטן התעלה ושבר את מגבלות החומר, שבירה זו מוגדרת כנס, כפלא.

וזאת עלינו לדעת, עולמנו מתנהל בשני מישורים:  

1. המישור האנושי – הידוע והמוכר, המתנהל לנגד עיננו יום יום ושעה שעה, ונתון למרות חוקי הטבע המקובלים.

2. המישור האלוקי – הנעלם והנסתר אשר בעיני בשר איננו ניתן לזיהוי.

 

ובכן, מה עושים? כיצד מזהים דבר שאין לנו כלים לזהותו? פעמים ששר ההיסטוריה מטה אלינו חסד, מגלה לנו טפח, ומרכיב לאפינו משקפיים מיוחדות, החודרות מבעד למסך ההעלם. חג החנוכה הוא אחת הדוגמאות הטובות לכך.

הדלקת הנרות נועדה לפרסם את הנס, ולהזכיר לנו את החנוכיה המסמלת את המנורה שהאירה בבית-המקדש, והמנורה בבית-המקדש סימלה את האור האלוקי השורה בעולמנו, חרף עובדת היותו נסתר ונעלם.

אף באדם היחיד שורה האור האלוקי באמצעות הנשמה שבקרבו, כפי שנאמר בספר משלי "נר ה' נשמת האדם". הנר האלוקי = נשמת אדם, והנשמה מאירה לנו את דרכנו בחיים.

פרט חשוב נוסף: הדלקת החנוכיה נעשית בשעות החשיכה, ללמדנו שעל אף החושך השורר בעולמנו ניתן להדליק את האור ולהאיר בו את דרכנו.

הנר הדולק קורא לנו להתחבר אל אותה נקודה פנימית שבנו, אל הניצוץ האלוקי המתגלה לנו בזמנים מיוחדים ומושכנו כלפי מעלה. זוהי חוויה מכוננת, המוכרת לנו מסיפורי התנ"ך על אבותינו שזכו לגילוי אלוקי ולהשראה מיוחדת. היפה הוא, שבעבודה נכונה והשתדלות ראויה נוכל גם אנחנו לגלות את האור האלוקי שבנו. וכפי שמנחה אותנו משה רבנו, גדול הנביאים: "כי המצווה הזאת... לא נפלאת היא ממך, ולא רחוקה היא, לא בשמים היא... ולא מעבר לים... כי קרוב אליך הדבר מאוד בפיך ובלבבך לעשותו" (דברים ל', י"א-י"ד).

____________________________________________________________


הרב עמיהוד בניה הוא חבר המושב בני דרום. משמש כרב האזורי של מועצת ברנר שליד רחובות וכרב בית הספר "תחכמוני" ברחובות.אפשר לקבל את דף פרשת השבוע של הקיבוץ הדתי בדואר אלקטרוני או לראות אותו באינטרנט באתר של הקיבוץ הדתי בכתובת: www.kdati.org.il/.

כדי לקבל את הדף כל שבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il  ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא.

תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: kdati@walla.com

 

אתר האינטרנט של הקיבוץ הדתי: www.kdati.org.il 

 


דף פרשת השבוע כקובץ WORD להדפסה


חסר רכיב