תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

08/08/2006
עמודים תמוז - אב תשס"ו (705) 8
תנועה בתנועה
דווח ממחלקות המזכירות הפעילה של הקיבוץ הדתי
מחלקת הביטחון
שיחת סיכום עם זאביק כהן

בימים אלו מסיים זאביק כהן שלוש שנים כרכז מחלקת הביטחון.
זאביק, חבר קיבוץ מגדל עוז, נשוי לגיל-את ואבא לארבע חמודים מגיל תשע ומטה.
משרד ליד משרד ישבנו, והחבר'ה הצעירים שחלפו על פני בדרך לשיחת עידוד או הסבר אצל זאביק, היו משב רוח מרענן במשרדי הקיבוץ הדתי. על כוס קפה (אני) ומזגן בטורבו מלא (זאביק) ישבנו לשיחת סיכום.
במה עוסקת מחלקת הביטחון?
לפני שלוש שנים, עם כניסתי לתפקיד, הוחלט על שינוי מבנה המחלקה שנבע מכמה סיבות; סיבה אחת היא הקשר בין הצבא לקיבוצים בכלל ולקיבוץ הדתי בפרט; בשנים בהן אחוז ניכר מן הקצונה הבכירה התבסס על בוגרי הקיבוצים, הייתה המערכת ההדדית קיבוץ-צבא הדוקה מאוד. סיבה נוספת היא הקשר בין ההורים לצבא. סיבות אלו נותנות תמונת מצב של משמעת קיבוצית פחותה עם תשומת לב לפרט וקשר בלתי אמצעי עם הגופים הרשמיים. כלומר, לחייל ולהוריו יש היום קשר ישיר למפקדים מצד אחד, ומאידך חלפו הימים בהם כל בן שרצה לצאת לקורס קצינים היה צריך את אישור מחלקת הביטחון. היום הורים יודעים אל מי אפשר לפנות כשיש בעיות, ומחלקת הביטחון היא רק אחת הכתובות; תמיד אפשר לפנות ישירות למערכות המקובלות בצבא.
לאור כל זאת, הוחלט בקיבוץ הדתי שיש צורך לשנות את מבנה המחלקה ולעסוק יותר בנושאי שנת שרות (הן כי"ג והן כבוגרי צבא) ופחות בנושאים הצבאיים. למרות כל זאת יש עבודה גם עם החיילים ובנושא הזה אני עובד בשיתוף פעולה עם מחלקת הביטחון של התק"ם אשר מסייעים לי במענה לחיילים ולצעירים לפני גיוס.

אם כך, מדובר במחלקה שעוסקת בעיקר בצעירים לפני הגיוס. מתי אתה נפגש אתם לראשונה ואיך מתנהל הקשר עם החבר'ה?
הפעם הראשונה בה אני פוגש את החבר'ה הצעירים היא בכיתה י"א, שם אני נפגש אתם בבית הספר, בקיבוץ או באופן אישי עם הצעיר והוריו. זהו שלב של הכנה ללשכת גיוס ויש כאלה שבשלב זה מתלבטים בנושאים שונים. הפגישה המרכזית יותר בבית הספר היא בכיתה י"ב שאז נערך סמינר הכנה לשירות (בהדגשה – לשירות כללי ולאו דווקא לצבא). סמינר זה היה משותף לשני בתי הספר התיכוניים (יבנה ושק"ד), ובשנה האחרונה הוחלט על דעת בתי הספר והמזכירות הפעילה שיעיל יותר יהיה לעשות לכל בית ספר סמינר בנפרד.
לטעמי, היו בכך יתרונות רבים ארגוניים ותוכניים, אם כי המפגש צפון-דרום אמנם חסר.

המפגשים נערכים בעיקר דרך בתי הספר. אחוז הלומדים מחוץ לבית הספר הקיבוצי גדל, איך מגיעים אליהם?
זו אכן בעיה, ואין ספק כי המחליף שלי יצטרך לתת את הדעת על הנושא, כיוון שהוא יהפוך למשמעותי ביותר. בנוגע לסמינר י"ב, אנחנו מנסים לידע את כל ילדי הקיבוצים, אך לרוב אלו שלומדים במקומות אחרים לא מגיעים.
במקרים אלו חשוב מאוד שיתוף הפעולה של ועדות החינוך/צעירים, הילדים והוריהם.
אני מגיע גם לקיבוצים ומעביר להורים "סמינר", מדגיש את מה שצריך בכדי שהילדים לא יפלו בין הכיסאות.

איזה "כסאות" מוצעים לצעיר המסיים את י"ב בימים אלו?
בציבור הדתי האפשרויות הן רבות ולכן ההחלטה לא פשוטה. קיימת אפשרות להתגייס ישר לאחר בית הספר. כמעט כולם דוחים גיוס, ודבר זה מטיב הן עם הצעירים שקונים בגרות, ניסיון והתחזקות דתית והן עם הצבא שמקבל חבר'ה בוגרים ומוכנים יותר.
גם ההחלטה ללכת לשנת שירות (י"ג) היא לא סוף פסוק. כאן יש להחליט - האם ללכת למכינה או לי"ג משימתי? אם ללכת למכינה – לאיזו (מעורבת לדתיים וחילוניים? רגילה?), אם ללכת לי"ג משימתי – להיכן? (בית נועם, גרעין מעיין בבית שמש, בי"ס יפתח, קדימה? ועוד), לבנות נוסף על כל אלו ישנה גם החלטה עקרונית האם הן הולכות לצבא או לשירות לאומי. בעוד שאצלנו נושא הי"ג תפס תאוצה, בציבור העירוני – הדתי כמעט ואין מודעות ונכונות לנושא, וזאת למרות שהשנה יצאנו בפרסום (אצל הציבור החילוני, מדובר בעיקר בי"ג משימתי ושם ישנם מצטרפים עירוניים רבים).

מאוד מבלבל. מה אתה ממליץ? איך אתה מכוון? האם יש הנחייה תנועתית?
התפקיד עליו שמתי את הדגש הרב ביותר, והוא לטעמי תפקידה החשוב ביותר של המחלקה, הוא תפקיד הליווי וההכוונה. אני לא אומר לאף אחד לאן ללכת, אני מסייע לכל אחד לקבל את ההחלטה הנכונה בשבילו! זאת המדיניות שלי ובזה אני מאמין.
מחנכים לרוב מעבירים מסר שחשוב, בעיקר לבנים, ללכת למכינה בכדי להתחזק בתחום הדתי. המסר שחשוב לי להעביר אותו גם להורים הוא, כי לכל ילד מתאים משהו אחר.
בשלוש השנים בהן אני מרכז את המחלקה, ישנה עליה מסוימת בפניה למכינות לעומת גרעינים משימתיים, אחוז המתגייסים נשאר דומה (כ-20%).

מהו הי"ג המשימתי ומהו הגרעין המשימתי?
י"ג משימתי זוהי אמירה ודגל של הקיבוץ הדתי. היום גם במכינות מבינים שנושא ההתנדבות בחברה הישראלית הוא נושא חשוב, וחלקן מתחילות לשלב זאת. הקמת הגרעינים המשימתיים היא כתוצאה מחלל שנוצר בעשייה החברתית, מאז שפסק הש"ש בקיבוצים הצעירים. בתחילה התנדבו החבר'ה בעמותות שונות (וראויות) אך הפיזור הרב לא הועיל לעשייה, לכן ראינו לנכון לרכז את הי"ג בגרעינים ובקבוצות. הגרעין הראשון שקם היה גרעין מעיין בבית שמש, לפני חמש שנים. בנוסף קיימים בבית שאן (השנה לא פעל וב"ה בשנה הבאה יחזור לפעול), בעמותת 'לשובע' בתל אביב, בבית נעם, בבית הילד בנתניה, בבית ספר יפתח בים המלח, ובשנה הבאה יקום, ב"ה, גרעין בירושלים. עדיין יש מספר בודדים שעובדים בצורה פרטנית, אך להערכתי זה יפסק.
חשוב לציין שבכדי להתקבל לגרעין משימתי יש שיחות אישיות ומיונים הן של העמותות והן של המחלקה. חשוב לנו מאוד שהחבר'ה, גם אם הם מחפשים את עצמם, ישמרו על הכללים בנושא הדתי. חשוב לציין שגם במכינות יש התמודדות עם הנושא הדתי.

כיצד תומכים בחבר'ה שהולכים לגרעינים המשימתיים ונתקלים באוכלוסיות לא מוכרות עם קשיים רבים?
כאן אנחנו חוזרים לתחילת הראיון, בו דברנו על הקשר והמעקב...
השנה עשינו סמינר לחבר'ה המשימתיים, לאחר כחודשיים בשטח. לסמינר זה הם יכלו להביא בעיות ודילמות ובו נפגשו עם עובדת סוציאלית, פסיכולוגית וכן השתתפו בסדנאות שנתנו כלים להדרכה. אני מקווה שסמינר זה יהפוך למסורת, כיוון שהמשובים הראו שהסמינר ענה על צורך אמיתי. בנוסף אני מגיע לחבר'ה לביקורים סדירים – יושב אתם ושומע על הקשיים ועל ההצלחות.
עם החבר'ה שהולכים למכינות הקשר הרבה יותר רופף, והוא בעיקר במפגשים הכלליים שעשינו או כאשר יש צורך בעזרה. זהו בהחלט אתגר נוסף למחליפי, למצוא את הדרך לעמוד בקשר עם החבר'ה שהולכים למכינות.
יש לציין כי תוך כדי הקדנציה, הסתבר כי נדרש ליווי צמוד יותר לי"גימלים, הדרישות הגיעו מהשטח, הן מן ההורים והן מוועדות הצעירים בקיבוצים, דרישות אותן ראינו כתנועה, כנכונות. לאחר 'שנת לימוד' והסקת המסקנות הצטרפה אלי למחלקה בחצי משרה מור יפה, מקיבוץ עין צורים, סטודנטית לעו"ס שנה א' במכללת ספיר. מור מתמקדת בליווי הגרעין בתל אביב, שם יש קבוצה גדולה, הפועלת בחסות עמותת 'קדימה' - עמותה חילונית אשר מפעילה מועדוניות לנוער במצוקה, וכן מסייעת באופן שוטף במחלקה. בשנה הבאה, ב"ה, תצטרף למחלקה סטודנטית נוספת כמלווה לגרעין בירושלים.
אני מקווה כי המודל הזה, שהתפתח בשנים בהם ריכזתי את המחלקה, יאפשר ללוות ולעזור לבני הי"ג בשטח בצורה טובה יותר. צוות של שלושה אנשים טוב הן לעבודה והן לחשיבה ולתכנון. ברור לי כי עדיין לא נאמרה המילה האחרונה, בנוגע לצורת העבודה, אבל בהחלט נראה לי שהתקדמנו ויש תוואי שאפשר ללכת בו (תוך כדאי שיפור מתמיד), על מנת להגיע לתוצאות יותר טובות מול הנוער שנמצא במסגרות רבות ומגוונות.


הסתיימה לה שנת הי"ג, האם נגמר הקשר?
גם בזמן שהצעירים בצבא או לפני הגיוס אנחנו יכולים לסייע הן במידע והן בקבלה לקורסים קדם צבאיים (בנות). אנחנו מבצעים את דחיית הגיוס לבנים ולבנות. במידת האפשר עוזרים בקבלת (ודחיית) זימונים לקורסים קדם צבאיים ויחידות מובחרות. כמו כן לבנים בעלי פרופיל נמוך, מסייעים לקבלת זימונים ליחידות שהשירות בהם הוא בעל עניין.
בזמן השירות אנחנו מהווים כתובת ומסייעים כמידת יכולתנו באוזן קשבת, בעצה, בקיצור דרך ובמתן פיתרונות למי שהולך לאיבוד במערכת הגדולה הזאת. יש לציין שגם אם לא תמיד הצלחנו לתת את המענה שהחייל ומשפחתו רצו, תמיד ניסינו.

מה למדת על עצמך מן התפקיד?
אני בהחלט יכול להגיד שהתבגרתי עם התפקיד.
החוויה החשובה שלי הייתה לראות חבר'ה שיכלו לצאת ממשבר לאחר שיחות אישיות אתם ועם הוריהם. היו מקרים שקראו לי בדחיפות, ולמדתי שם שאני יכול לסייע דרך ההקשבה והשיחה האינטימית, למדתי שלמילים הנכונות יש כח, גם כשאין פתרון מעשי.

ואיך אפשר לסיים בלי ...
זה בהחלט המקום להודות לראשי העמותות בשטח, מהם למדתי רבות הן על הצרכים בחברה והן על העשייה שקיימת. עוד אני רוצה להודות לרפאל צרפתי ושמריה מלר (רכזי מחלקות חברה ומשימתית בעבר) שמאוד נהנתי לעבוד אתם וכמו כן ליאיר ריינמן ולכל העובדים בדובנוב 7 - הפעילים ועובדי המשרד - על העזרה; אם בהתייחסות, אם בעצה או בכל עזרה מעשית. אני רוצה להודות לכל וועדות הצעירים שלנו בקיבוצים, מהן למדתי הרבה הן על הקיבוץ והן על שמירת הקשר בדרכים יצירתיות.
לסיום אני רוצה לפנות אליכם, החבר'ה הצעירים (אם הגעתם עד כאן) - גם אם לא תמיד הבנתם מה אני בא להגיד לכם בשם התנועה או שלא הסכמתם אם כל מה שנעשה, דעו לכם, כי גם בקיבוצים וגם בתנועה רואים בכם את העתיד של כולנו. המשימות העומדות בפניכם עוד רבות, אתם בהתחלת הדרך, אך אין לי ספק שהשנה הזו, איפה שלא הייתם, פתחה והכינה אתכם לדרך בה תלכו, בצורה משמעותית ביותר. כולנו בקיבוץ ובתנועה נשמח לעזור בכל דרך בה תבחרו, כי כל אחד, בסופו של דבר, בוחר את הדרך הנכונה לו.
מספר הפלאפון שלי לא משתנה, ואתם מוזמנים לשמור על קשר.
מחלקת המשק
דובי מילר

מו נשמע ברפת...
מזה שנים שרפתות הקיבוץ הדתי מככבות בצמרת ה'ליגה' שמפרסמת מועצת החלב מדי שנה לגבי תנובת החלב של הרפתות בארץ. בשנת 2005, 4 מתוך 13 הרפתות בצמרת הן מרפתות הקיבוץ הדתי – סעד (2), עלומים (5), יבנה (7) ומעלה גלבוע (13). אין ספק שהמרכיב העיקרי בהוצאות הרפת הנו המרכיב האנושי, ובזכות הצוותים המסורים הגיעו הרפתות להצלחות אלו.
לרפת עין צורים, מקום 42 (מתוך 175) ב'ליגת הרפתות', לא עזר הצוות המסור ובתקופה האחרונה התגלתה ברפת מחלה בשם 'קטרת העור' אשר גרמה להשמדת למעלה מ-40% מעדר החולבות. בשיתוף פעולה עם מועצת החלב, התאחדות מגדלי הבקר ומשרד החקלאות, התגייסנו על מנת לסייע לעין צורים במצב הקשה אליו נקלעה ברפת, שכמו ברבים מקיבוצינו הנה הענף המרכזי והמוביל במשק.
במקביל לטיפול בנושא הרפת, אנו בישורת האחרונה בטיפול הסדר החוב של עין צורים, הסדר אשר אושר בישיבת המזכירות המורחבת האחרונה ותכליתו לסייע לעין צורים לעלות על דרך המלך מהבחינה הכלכלית ואשר כמובן יש לה השלכות גם מההיבט החברתי והדמוגרפי.

מים בששון...
במסגרת חישוב תקציב המדינה וחוק ההסדרים, הוחלט על הקמת רשות מים אשר תכנס תחת גג אחד את כל הרשויות העוסקות במים במדינת ישראל.
כחלק מהקמת הרשות ייחתם הסכם מים בין משרדי האוצר והחקלאות לבין החקלאים, הסדר אשר יקבע את מחיר המים לטווח של השנים הקרובות (כ-15 שנה). נותרו עוד מספר פרטים שלא סוכמו הנוגעים בעיקר לאזורי העמקים הפנימיים והנגב (שפד"ן), ובתקווה שחילוקי הדעות יגיעו אל פתרונם, ייחתם ההסכם.
ויכוחים לא קלים נערכו לקראת חתימת ההסכם בין החקלאים תומכי ההסכם למתנגדיו. התומכים גורסים, לאור ניסיון העבר, כי עדיף הסכם על חסרונותיו, כיוון שיתרונו הגדול הוא קביעת מסלול התייקרות מים ידוע לטווח ארוך, לעומת המצב הנוכחי בו ייקור המים נתון בידי פקידי האוצר ויכולת הלובי החקלאי להילחם נגדם.
המתנגדים טוענים שההסכם במתכונתו הנוכחית עלול לחסל חלק מהגידולים הקיימים, אשר יתקשו לשלם את מחירי המים המתוכננים ולכן אין לחתום על ההסדר.
בסופו של תהליך דיונים התקבלה הגישה (הנכונה לדעתי) לחתום על ההסכם בתיקונים מסוימים.
שמיטה
כזכור שנת תשס"ח שתבוא עלינו לטובה (בעוד שנה וחודשיים) - היא שנת שמיטה. אנו מתחילים בהיערכות לשנה זו. הנושא מורכב ומסובך מן ההיבט הערכי,הדתי, הפוליטי, הכלכלי ועוד. יש להניח שיצריך הרבה אנרגיות על מנת לעברו בהצלחה.

קרן הקיבוץ הדתי
אלי סומר

- ביטוח בריאות: הכיסוי הקיים פג בסוף חודש ספטמבר. בסיוע בעל מקצוע הוצאנו מכרז, והגיעו הצעות של מספר חברות ביטוח. תנאי המכרז והרכב הכיסוי המוצע משופרים לאין ערוך לעומת הפוליסה הקיימת ואני מניח שנסכם את הדברים עד סוף חודש יולי זה.
- (לא) קרן הצבי: התקיימה ישיבת הנהלת קרנות הקיבוץ הדתי. כבשנים האחרונות, הוצג מבט מקיף על התמונה הכלכלית של קרנות התנועה.
- שיבולת בשדה: זמן רב מושקע בהיערכות קופת גמל 'שיבולת' כמתחייב מרפורמת ועדת בכר. ניהול קופת גמל ענפית [כלומר ניהול קופה להרכב עמיתים סגור, כאשר הניהול אינו למטרות רווח] הופך להיות מורכב, עדין, ותובעני יותר.
- משכנתא: אנחנו ממשיכים לקדם נתיב למימון משכנתאות לקיבוצים. התקשרנו עם גורמים מקצועיים בתחום הבנקאות, ובתחום המקרקעין. הכוונה לנסות ולתפור חליפה אשר תאפשר – אי"ה – קבלת משכנתאות לשיכון בתנאים סבירים, ובכך לאפשר העצמת הקליטה בקיבוצים.
- הסדר בעין צורים: חלק משמעותי מפעילות אגף המשק יחד עם אנשי עין צורים ממוקד במאמץ להביא לבניית הסדר נאות למשק זה.
- מה שבטוח... יום עיון לממונים על הביטוח בקיבוצים התקיים בכפר המכביה. האירוע תרם להשכלתם ומצב רוחם הטוב של הנוכחים...
- הרחבת שורות המדפים: ארכיון הקיבוץ הדתי נערך גם הוא לתאם את פעילותו מול משואות יצחק וניר עציון. דווקא בשני המושבים השיתופיים, מצב הארכיון ראוי וטוב. הארכיון הגיש לאחרונה תכנית עבודה מובנית לשנת תשס"ז.
- חינוך כלכלי: קיימנו שיחה עם שריתה אפשטיין, חברת קב' אלונים המתמחה בתנועה הקיבוצית [תק"צ] בהיבטים הכלכליים של תפעול מוסדות חינוך והסדרת תנאי העסקתם ופרישתם של עובדי הוראה. שריתה תציג את הדברים בכנס מרכזי המשקים הקרוב.
- "לעשות פנלים": מתוקף תפקידי אני חבר הנהלת מפעל "מעוז" לבניית פנלים לשוק התעופה בקיבוץ מגדל עוז. חשוב לציין כאן שמפעל זה המריא בשנת 2005 לגבהים שלא היו מוכרים לנו, וממשיך במעופו המוצלח גם ב-2006.
- "הכה את המומחה": לאחרונה ניתן ייעוץ כלכלי פרטני לשני קיבוצים אשר ביקשו את עצתנו בסוגיות חשובות:
· מבנה ההתנהלות מגזר עסקי וקהילה במבט רב שנתי: היכן החסימה, "היכן הבלמים", ומה ה"פלאג נמבר" (plug number), אם בכלל...
· הערכות כלכלית רב שנתית לנוכח מספרם הרב של החברים המבוגרים על המשתמע מכך.
- יש אופק (ועוד תכניות): מרכז יעקב הרצוג, בו אני משקיע שעות רבות, נערך להפעלה של מחזור שלישי של התכנית "אופק" לסטודנטים ממדינות חבר העמים, יחד עם פתיחת המכינה הקדם-צבאית לבנות "צהלי" ועוד מלוא הטנא של תכניות חדשות לתשס"ז.
- יזמות... נבחנים בימים אלו מיזמים בתחומים שונים. טרם בשלו לפרסום בכתובים...

ולסיכום, מילה אישית. כאחד המבין מעט בתכנון ובנייה בארצנו, אי אפשר שלא להתפעל ולהצדיע בפני העשייה העצומה והמבורכת כשלעצמה, עליה מסר חברנו יונתן בשיא בישיבת המזמו"ר האחרונה.
אין במילים אלו אמירה פוליטית, שרחוקה ממני, וגם לא כאן מקומה. וכמובן שאין כלל התעלמות מהשבר העצום של מתיישבי גוש קטיף, שעוד ארוכה הדרך לתיקונו.

מחלקת חברה
מנוחה זכאי

כנס בוגרי מנהיגות צעירה
למפגש שהתקיים בבארות יצחק הגיעו 35 חברים מרוב קיבוצי הקיבוץ הדתי, בוגרי ששת הקורסים שהתקיימו בשלוש השנים האחרונות בצפון ובדרום. הצטרפו גם נציגים מקרב חברי הקיבוץ הדתי המשתתפים בקורס מנהיגות צעירה במועצה האזורית בקעת בית שאן.
בחלק הראשון נהנו החברים ממפגש עם חבריהם לקורס ועם אחרים.
בחלק השני הם התחלקו ל-3 קבוצות עבודה, כשכל קבוצה הציעה רעיונות לעבודה בתחומים של העצמה אישית, העצמה קהילתית והעצמה בפעילות חברתית-לאומית. כעת צריך לחשוב איך הולכים עם זה הלאה...

היום הוכן עם צוות מקרב בוגרי קורסי המנהיגות שהם גם הנחו את קבוצות העבודה.

יום התנועה – יום להזדהות עם גוש עציון
כזכור, היום שתוכנן לחול המועד פסח נדחה בגלל שפעת העופות.
אנו מקווים להוציאו לפועל ביום שני ב' דחול המועד סוכות, י"ז תשרי תשס"ז (9.10.06).
הצוות המכין התחיל לעבוד על תכנון היום במתכונת דומה לזו הקודמת, תוך הכנסת שיפורים אחדים.

פורום מזכירים
הפורום סיים את פגישותיו לשנה זו. הפגישות התקיימו אחת ל-3 שבועות, בהנחייתה של נורית סבירסקי.
מפגש הסיום נערך בניר עציון, שם השפיעו עלינו מזכירי היישוב מכל טוב.
תוכנית המפגשים והמנחה – צוינו לשבח. (כל מפגש בנוי מסדנא שמונחית על ידי נורית, ומחלק אינפורמטיבי שמוקדש למפגשים עם חברים מהמזכירות הפעילה ולחילופי אינפורמציה בין המשקים).
בשנה הבאה נמשיך אי"ה במתכונת זו בהנחייתה של נורית, גם הפעם בימי שלישי.
מזכירים – שריינו לכם יום זה.

"לשמוע אל הרינה ואל התפילה"
סדנא של חצי יום, תיערך, לקראת הימים הנוראים ב-י"ג אלול תשס"ו (6.9.06), בקיבוץ בארות יצחק. בסדנא ניפגש עם החזן וחבר מקהלת החזנים הירושלמיים משה אדוריין. היום מיועד עבור בעלי תפילה וחברי ועדות בית כנסת (פירוט תכנית היום, ראו בהמשך הגיליון).

קורסי מנהיגות צעירה תשס"ז
נפתחה ההרשמה לקורסי מנהיגות צעירה בתשס"ז.
הקורסים מיועדים לגילאי 28-40. הם כוללים כ-12 מפגשים; יומיים רצופים ומלאים בפתיחה אחרי החגים, ולאחריהם מפגש שבועי של 4 שעות מ-12.00 עד 16.00.
הקורס הדרומי יתקיים אי"ה כנראה ביבנה, בימי רביעי, בהנחיית ניתאי מלמד (רב, פסיכולוג, פסיכודרמטיסט...), והקורס הצפוני יתקיים אי"ה באחד מקיבוצי העמק, בימי שני, בהנחיית שמעון פאר מיודענו.
ההרשמה דרך המזכירים.
הזדרזו להירשם ולשריין לעצמכם את היום המתאים.
מחלקת חינוך
ציפי סטרשנוב

הקיץ בפתח והעומס רב!
כנס נוער הקיבוץ הדתי: יתקיים אי"ה ביום ראשון י"ג תמוז (9.7.06) ביער צרעה.
בתוכנית: פעילות אתגרית מגבשת וניווטים בחוליות.
מטרת הפעילות היא גיבוש, היכרות, מפגש ויצירת תשתית לפעילויות נוספות במהלך השנה. לכל פעילות הנוער שותף רזי בן יעקב מכפר עציון.
מעבר למפגש מקביל שקיימנו עם הנוער בצפון ובדרום, רזי הקים קבוצת התקשרות במיילים של נציגי הנוער ובכך אנו משתפים אותם בהכנת הפעילות ומקבלים תגובות, רעיונות וכו'.

"חברותא":
השנה אני מנסה לקיים שני סמינרים במקביל:
סמינר "חברותא" א' – מיועד למסיימי כיתה ח'. הסמינר יעסוק בבירור אמוני המותאם לגיל המשתתפים.
סמינר "חברותא" ב' – מיועד למסיימי כיתה ט' שהשתתפו בשנה שעברה בסמינר "חברותא" ובשבת עיון שקיימנו בחורף. הנושא השנה יעסוק בהיבטים שונים של תקשורת.
שני הסמינרים יתקיימו בימים חמישי אחה"צ עד מוצש"ק כ"ד תמוז עד כ"ו בתמוז (20-22.7) בנווה עמיאל. התוכניות יהיו נפרדות לחלוטין, כמו כן צוות נפרד של מדריכים של עמיעד יעמוד לרשות כל אחד מהסמינרים.
אני מקווה שבקיץ הבא נקיים שלושה סמינרים במקביל: ח' ט' י' – ובכך נהפוך את סמינר "חברותא" שמתחיל בכיתה ח' ל"סמינר צומח".
בשל המצב, ברגע האחרון, נדחו הסמינרים לימים שקטים יותר.

השתלמות מורים:
בעקבות משובים של ההשתלמות שקיימנו בשנה שעברה, החלטנו שיש מקום לקיים גם השנה השתלמות במתכונת דומה. נחמיה רפל, מנהל בי"ס יבנה, "הרים את הכפפה" ויחד עם מרכז הרצוג הכינו תוכנית מרתקת בנושא "יהדות ודמוקרטיה".
ההשתלמות מתקיימת בימים רביעי וחמישי א'-ב' באב (26-27.7).
למורים תהיה אפשרות להשתתף ביום אחד או בשני הימים. אני מקווה שגם השנה ההיענות תהיה גדולה.

השתלמות גננות
תתקיים השנה ביום שלישי ז' באב (1.8) בקיבוץ בארות יצחק. התכנית נבנית במשותף עם רבקה סלייטר, רכזת גיל הרך, ואנו מקווים להשתתפות רחבה.
אתר האינטרנט
ג'רמי מייזל

רבים מכם וודאי כבר נכנסו לאתר המחודש, וכל מי שטרם נכנס – מוזמן לעשות זאת.
בחודשים האחרונים נכנס ג'רמי מייזל מעלומים לתפקיד 'מנהל האתר'
ג'רמי עלה לארץ מבריטניה, בשנת 1984. הוא נשוי לדבי (שעלתה מאוסטרליה) ולהם ארבעה ילדים (צברים).


בשביל מה צריך אתר? אני רואה מספר תפקידים לאתר האינטרנט של הקיבוץ הדתי:
§ ידע – האתר יכול לשמש כמקור מידע אמין ומעודכן על התנועה לציבור בישראל ובעולם.
§ אידיאולוגיה – זהו ערוץ להפצת הדרך האידיאולוגית של הקיבוץ הדתי.
§ פרטים - דרך האתר ניתן ללמוד על מוסדות החינוך שלנו, על האולפנים, על אתרי נופש בקיבוצים ועוד.
§ קשרים – האתר יכול לשמש כפורום בין קיבוצים לצורך שיתוף פעולה ולקשר בין חברי הקיבוץ הדתי.

מהן יתרונות האינטרנט? האינטרנט הוא מיידי, קל, נוח וזול להפיץ בו מידע לקהל רב. בנוסף יכולה להיות לו חשיפה לציבור רחב מאוד.
על מנת שאנשים ירצו להכנס לאתר חשוב שהתוכן והמראה יהיו מושכים ומעניינים, ועוד יותר חשוב, שיהיו מעודכנים כל הזמן, כי זהו היתרון הגדול של האינטרנט, שניתן לדווח בו באופן מיידי.

אז מה חדש? דף פרשת השבוע! בכל שבוע אנו מפיצים את דף פרשת השבוע, הן באתר והן באמצעות הדואר האלקטרוני. הדף שלנו, שנכתב על ידי חברי הקיבוץ הדתי, מעורר עניין רב הנובע, לדעתי, משתי סיבות: ראשית, הדף נכתב על ידי מגוון רחב של אנשים בעלי גישות שונות ותחומי עניין רחבים, שנית, ישנו קהל רב של אנשים המעוניין לשמוע את קול הקיבוץ הדתי בתוך רב-השיח של דפי פרשת השבוע. מי שלא קיבל את דף פרשת השבוע או רוצה לשלוח כתובות דואר אלקטרוני של אנשים המעוניינים לקבל, מתבקש לשלוח הודעה לכתובת הרשומה מטה.

מי שותף לאתר? בנוסף אלי קשורים לאתר האינטרנט גם דינה אמיר ואביעד ישראלי מבארות יצחק, שהם אחראים לגרסת האינטרנט של 'עמודים'. בכל פרוייקט פרשת השבוע עובדת אתי יהודית גורפיין –דוברת הקיבוץ הדתי, אך החשוב מכל הוא שכל אחד ואחת יכולים להיות שותפים ביצירה – בכתיבה, בצילום, בעיצוב ובפיתוח האתר – כולכם מוזמנים לשלוח חומר או ליצור קשר, וגם מי שאין לו ניסיון קודם מוזמן - נלמד ביחד.

ג'רמי מייזל – נייד: 054-779-2848 או דוא"ל: webmaster@kdati.org.il

חסר רכיב