תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

בין קטיושה לקסאם

06/08/2006
עמודים תמוז - אב תשס"ו (705) 8
בין קטיושה לקאסם
על המצב בחזית העורף
גילה קפלן

מה קושר נערה רוסיה מאוהבת, מלאת געגועים לאהובה החייל, לשייח – חכם דת, מוסלמי קיצוני?
ובכן הנערה המתגעגעת היא קטיושה והקיצוני המוסלמי, הוא הטרוריסט שמהווה השראה לפלג הצבאי של תנועת החמאס - עז א-דין עבד אל קאדר מוסטפא יוסף אל-קסאם.

ואצלנו, בקהילות הקודש, בדרום ובצפון, מתמודדים יום יום עם איומי קסאמים בדרום וקטיושות בצפון.
שאלנו – מה נשמע ומה קורה? וכך הם מדווחים לנו, נכון לתחילת השבוע שעבר, סוף חודש תמוז.

בלביא, מדווחת שרק'ה שטרן – מזכירת פנים (רגע לפני שהיא מעבירה את התפקיד למנחם עמירם), בס"ה, בגדול, מצליחים לשמור על שגרה. מספר טילים שנחתו קרוב מאוד אלינו (בגבעת אבני, בצומת גולני, בקרני חיטים...) הכניסו לחרדה מסויימת. ונערכנו לשינויים במערכות החינוך והטיפול. בית התינוקות, הפעוטונים, הגנים ובתי הילדים עברו לפעול במרחבים מוגנים במלון ובבית העם ויום הפעילות קוצר עד לשעה 13:30. אסור לילדים לשחק בחוץ במגרשי המשחקים, וחלקם מעדיפים כבר לשחק במקלט, שם הם יכולים להיות ביחד.
לילדי כיתות ד'-ח' מלביא, יחד עם ילדי המועצה האזורית, אורגן טיול למעיינות הירקון בפרק שבע תחנות. ילדי התיכון, ביחד עם קייטנת איל"ן המתקיימת השבוע, מתארחים בקיבוץ בארות יצחק, ועל כך אנחנו מודים להם מאוד.
בשבת, נסעו אנשים רבים להתאוורר, הנשארים התפללו בשני מניינים – בשני מוקדים, ולאוכלים בחדר האוכל חיכה צ'ופר – מוס לקינוח.
בימים אלו החלו גם להתגייס חבר'ה צעירים ואנשים בתפקידים מרכזיים וזה בהחלט מקשה. יש לציין לטובה עובדים שכירים מטבריה ומגבעת אבני, שעושים מאמצים ומגיעים לעבודה ואת זה יש לציין לטובה ולתת ישר כח גדול.
מבצע גדול שעשינו הוא הכנה ואריזה של 600 ארוחות לטובת הקריה החרדית בצפת, זהו מבצע שמארגנת הרבנית מרוויס משדה אילן, הממומן על ידי תורמים (מיהדות ארה"ב בעיקר).
ביום שני, יצא כל הקיבוץ לבלות בסחנה ובגן גורו, בכדי להרגע.
כמה קילומטרים משם בקיבוץ בית רימון, מספר לי יוסי יורב, מזכיר הקיבוץ, כי הקטיושות נופלות מימין ומשמאל, ממזרח ומערב, אך בקיבוץ, שקט יחסית.
בבתים החדשים שבשכונה ישנם ממדי"ם ובקיבוץ מקלטים עיליים. המעון (בית תינוקות עד גיל גן) נסגר בהתחלה ואח"כ נפתח במרכז הקהילתי הממוקם בדיוק ממול למקלט. גם קייטנת הילדים נסגרה ביומיים הראשונים ואח"כ נפתחה שוב, כשפעילות הפתיחה הייתה אימון בריצה למקלטים. חלק מן הפעילות מתקיימת בבתים בשכונה שם יש ממ"ד צמוד. גם ילדי בית רימון יצאו ליום הכיף שארגנה המועצה האזורית. בשבת מיד אחרי "חזק חזק ונתחזק" נשמעה אזעקה, הנשים נכנסו לממ"ד הצמוד לעזרת הנשים, והגברים... המשיכו בתפילה וסמכו על ההגנה משמיים.
הפגיעה הקרובה ביותר שחווינו – היא פגיעה של גולות (המתפזרות מן הקטיושה) ברכב המפעל שיצא לשווק סחורה במפרץ.
הלב בעיקר נמצא עם חיילנו בחזית.
קצת מדרום לחיפה, נמצא ניר עציון, גם הוא בטווח השמיעה של האזעקות והנפילות. טל ליאון, מזכיר המושב מדווח כי למרות ששומעים הכל, ניר עציון לא בטווח הנפילות וגם אין הוראות מפיקוד העורף לשהות במקומות ממוגנים. בניר עציון הוקם חמ"ל שמאוייש בעיקר, על ידי בני נוער, והוא אמור לסייע לאוכלוסיה המבוגרת. בימים הראשונים היו צמצומים במערכות החינוך, היום הכל בשגרה. ובאשר למלון, בימים אלו הוא מתמלא בעקבות ביטולים שהיו בלביא ובכינר.

בדרום הארץ, מדגישים – שיגרה.
שיגרה – עד כמה שאפשר.
בסעד, מדווח, בוקי ברט, כי כרגע יש רגיעה יחסית בישוב, מאז שלפני שבועיים וחצי נפל קסם בחצר הישוב. "בומים" שומעים כל הזמן, של הקאסמים ושל התותחים שלנו.
השבוע, בשעה טובה, מתחילים למגן את בתי הילדים,ימוגנו - בית תינוקות, 3 פעוטונים ו-2 גנים בשני סבבים. כל סבב יקח 6-8 שבועות.
בימים אלו יצאו שלוש קבוצות מבתיהם לצורך מיגון המבנה. המיגון יהיה מעין מכסה של ביטון מעל המבנה. שלבי הבניה, כמו כל בניה, אינם מהנים במיוחד, אך נקווה שיוסיפו לשלוות הנפש של ההורים.
לילדי בית הספר מתקיימת פעילות עם שינויים המתבקשים מהמצב, כגון, ביטול של לינה באוהלים, במחנון. גם בקייטנת איל"ן יש מעט חניכים, באופן יחסי.


בעלומים, מדווחת דבי מייזלר, מזכירת הפנים כי "ס"ה חיים בשגרה עם הרעש" מכיוון שאלנו לא נפלו קסמים בחצר הקיבוץ, האנשים רגועים יותר. גם בעלומים יתחילו במיגון הגנים והפעוטונים. ויחד עם מיגון בתי הילדים, אנחנו בודקים אפשרות למיגון בתי החברים.
כיוון שחדרי ביטחון יש רק בבתים החדשים, ולמקלטים אין זמן להגיע. מרגע שמפציע ה"שחר-אדום" ועד לנפילה יש, במקרה הטוב, 10 שניות, בכל מקרה, לא תמיד שומעים את ההתראה.
לפעמים שומעים שחר אדום לפעמים לא שומעים, לא תמיד יש מה לעשות עם זה.
פעילות קיץ של הילדים ממשיכה בשגרה, מלבד הקיטנה שהייתה אמורה לצאת צפונה וכעת אנחנו עובדים על תוכנית חלופית.
מאז תחילת המלחמה עלה המתח כי יש בנים מגוייסים בצפון.

חסר רכיב