תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

20/02/2006
עמודים שבט תשס"ו (701) 4
תנועה בתנועה
מחלקת חברה
מנוחה זכאי
לחברים שלום,

ביום העיון בנושא "שיתוף פעולה בין הרב ובין בעלי תפקידים חברתיים" השתתפו כ-35 אנשים: רבנים, מזכירי פנים / מנהלי קהילה, עו"סיות ואנשי חברה.
את היום הנחתה עירית דרור, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים במועצה האזורית בקעת בית שאן (עירית היא זו שלימדה אותנו כיצד להיעזר ברב גם בפתרון בעיות חברתיות פרטניות וכדו', בקיבוצינו בעמק).
היה מעניין להתבונן ולדון בנושא מזוויות ראיה שונות של בעלי התפקידים השונים, מה גם שבעלי תפקידים זהים מבינים באופן שונה את תפקידם.
בהכנת היום השתתפו צוות של רבנים, מזכירי פנים – בעיקר מהצפון – ועירית דרור.
יום העיון לרכזי תרבות בוטל מחוסר נרשמים.

יום העיון על "סמים והתמכרויות – מניעה וטיפול" – יתקיים אי"ה ביום שני כ"ט בשבט (27.2.06), בבית שפירא בבארות יצחק. ליום זה מוזמנים מזכירי פנים, מרכזי ועדות חברה, רכזי חינוך, צוותי חטיבה ותיכון, ועדות צעירים וקשר, יועצים ורכזים חברתיים בבתי הספר. היום נערך בשיתוף עם ציפי סטרשנוב – מחלקת חינוך. סדר יום מפורט – בנפרד.מחלקת חינוך
ציפי סטרשנוב

מפגשים של רכזי חינוך
במפגשים אלו אנו עוסקים בנושאים שונים העולים מהשטח, כגון מקומה וחשיבותה של מערכת החינוך הבלתי פורמאלית לאור השינויים, כיצד פועלת מערכת החינוך במקרה של חציית קווים אדומים, מהות התפקיד ועוד. הפתיחות והרצינות המתגלים בקבוצה מאפשרים לימוד, העמקה וליבון הנושאים המועלים בצוותא.

מפגשים של רכזי תיכון וחטיבה
קיימנו עד כה 3 מפגשים שעסקו בנושאים שונים כגון תפילה, משחקים והפעלות, מועדון נוער ותרבות הפנאי של בני הנוער מהיבטים פסיכולוגיים שונים. כמובן, בין לבין אנו נחשפים לפעילויות וליוזמות שמתקיימות בקיבוצים שונים.
המפגש הבא יעסוק בגיבוש זהותו הרוחנית של המתבגר.

שבת עיון למשתתפי סמינר "חברותא"
בשבת פרשת שמות קיימנו שבת עיון לילדי כיתה ט' בקיבוצינו, שהשתתפו בקיץ בסמינר "חברותא" בהדרכת "עמיעד", עם אותם המדריכים שהדריכו את הילדים בקיץ. בשבת עסקו בנושא זהות דתית, תפילה ועוד. השבת הייתה מאוד מוצלחת והילדים כבר הספיקו להעביר לי מסר שהם מחכים לפעולה הבאה.

השתלמות למחנכים בחינוך הבלתי פורמאלי
קיימנו השתלמות שנתית בת יומיים למחנכים בחינוך הבלתי פורמאלי של קיבוצינו.
לצערי, ההשתתפות בהשתלמות הייתה פחות רציפה מאשתקד. עובדה זו תצריך חשיבה מחודשת על ההשתלמות - האם נכון להמשיך ולקיימה במשך יומיים רצופים או לא רצופים, ושאלות נוספות.

המשובים על התוכנית באופן כללי היו מצוינים ואני מקווה שאכן המשתתפים, שהתעשרו מן ההשתלמות, ימצאו את הדרך להשתמש במה שלמדו ולהעשיר את עבודתם החינוכית היומיומית.

אני חייבת לציין עד כמה מרגש לפגוש בציבור כה מסור לעבודה החינוכית, שרואה שליחות בעבודתו וצמא לכלים נוספים כדי לשכלל את עבודתו.

יום השתלמות נוסף יתקיים אי"ה אחרי פסח, לקראת החופש הגדול.


מחלקת ביטחון
זאביק כהן

חברים שלום!

הפעם אני כותב לכם לאחר סמינר י"ג משימתי שהתקיים לראשונה מאז כניסתי לתפקיד. הסמינר היה מיועד לבני ה- י"ג שנמצאים באמצע שנת השירות המשימתי.
מטרת הסמינר שהצבתי בפני הייתה לתת מענה לבני ה- י"ג, באותן משימות בהן הם משרתים.
המשובים והתגובות היו טובים; החבר'ה נהנו וקיבלו כלים להמשך עשייה טובה יותר, ואני בהחלט רואה את תרומתו החשובה של הסמינר. תכניתנו לקיים את הסמינר גם בשנים הבאות.

בשבועות האחרונים אני מסתובב בקיבוצים ומקיים ערבי הורים להורי י"ב. בערבים אלו, אני מעביר את הדגשים אליהם יש לתת את הדעת- אותם תהליכים שבני ה- י"ב עוברים עד החלטתם היכן יהיו בשנה הבאה.
האפשרויות בציבור שלנו רבות, וההחלטות קשות ואינן פשוטות, ולפיכך אני רואה חשיבות בשיתוף ההורים.
בהזדמנות זו, אני רוצה להזכיר לאותם קיבוצים שעדיין לא הזמינו אותי שאשמח להגיע ולהיפגש עם ההורים. מניסיוני, זהו ערב חשוב ביותר שמונע לרוב חוסר נעימות מול המערכות השונות.

בנוסף לערבי ההורים, קיימתי שיחות אישיות בבתי הספר יבנה ושדה אליהו. גם בשיחות אלו אני רואה חשיבות, הן לחיזוק הקשר שלי עם בני ה- י"ב עכשיו ובהמשך דרכם, והן למתן פתרונות לשאלות ובעיות. יש חשיבות לקיים שיחות אישיות גם עם בני י"ב שאינם לומדים בבתי הספר בקיבוצים.
ושוב, אני פונה – אשמח להגיע לקיבוצים לשיחות אישיות לפי הצורך. הכדור אצלכם!

בימים אלו תלמידי י"ב מפלסים את דרכם ובודקים מקומות י"ג משימתי, מכינות, מדרשות, ש"ל, מיונים, וכל מה שרק אפשר.
אני מזכיר לכם, תלמידים יקרים (מה לעשות, אתם עדיין תלמידים), "לא הביישן למד" – התקשרו אלי לגבי כל שאלה וכל התלבטות. לעיתים, הדברים הרבה יותר פשוטים ממה שהם נראים. צריך רק לשאול!

אני מאחל לכם הצלחה בכל אשר תפנו, ומזכיר כי כל החלטה שתקבלו היא הטובה והנכונה ביותר לכם, וזה מה שחשוב.

דבר נוסף ואחרון – אני יוצא למילואים מיום 6.2.06 ועד 1.3.06 (מחלקת ביטחון או לא מחלקת ביטחון...). בכל מקרה, מי שצריך אותי, מוזמן להשאיר הודעות בטלפון הנייד
(052-3992788). לפחות פעם ביום אמשוך הודעות ואשתדל לענות לפי הדחיפות כמה שיותר מהר.

בברכת חברים לתורה ועבודה זאביק

חסר רכיב