תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

מח' החינוך

27/12/2005
עמודים כסלו תשס"ו (699) 2
תנועה בתנועה / מח' החינוך

ציפי סטרשנוב

רכזי חינוך: סדרת המפגשים הקבועים של רכזי החינוך בהנחייתה של נורית סבירסקי, יצאה לדרך. ההשתתפות מהקיבוצים מרשימה ביותר. אני בטוחה שהשתתפות קבועה בפורום כזה תתרום רבות לרכזים, הן בפן האישי והן בפן הקיבוצי מערכתי.

"לא כל יום פורים" (ברוך השם...): מזה שנים רבות אנו מנסים להתמודד עם נושא מסיבות הפורים השכבתיות הבין קיבוציות בקרב הנוער (בעיקר בגוש הצפוני, אך ניצנים הנצו גם בגוש הדרומי).

בכנס נוער שקיימנו בחנוכה תשס"ה, בו התקיים "מרחב פתוח", בחרה אחת הקבוצות לעסוק בנושא זה של מסיבות פורים. המסר המרכזי שעלה בקבוצה שהחליטה לעסוק בנושא היה: "... כשבקיבוץ מתקיימת מסיבת פורים למבוגרים עם דיסקו וריקודים מעורבים, יש בעיה חינוכית לדרוש מהנוער שלא לקיים מסיבות כאלו. המבוגרים צריכים לתת בתחום זה דוגמא לנוער, ולהימנע מדין אחד לעצמם ודין אחר לנוער". כאמור, במערכות החינוך חשבנו שאכן לא נכון לאפשר לנוער לארגן מסיבות כאלו שאינן הולמות את אורח חיינו (צריך לזכור שאופי של מסיבת פורים אצל הנוער מוביל תרבות של מסיבות שמתקיימות לעיתים על פני השנה).

בשל כל האמור לעיל, נפגשתי עם פורום מזכירי הפנים של הקיבוצים, במטרה להציף את הנושא, ולקיים שיח ראשוני בנוגע לדרך בה משנים את אופי מסיבת פורים של המבוגרים, באותם קיבוצים, בהם עדיין מקיימים מסיבות מהסוג שהוזכר לעיל. התקיים מפגש מזכירי פנים, ואני תקווה שכל קיבוץ יצליח במהלך השנים לסגל לעצמו מסורת של מסיבות פורים, ההולמות יותר את אורח חיינו.

רכזי תיכון וחטיבה:
בשעטו"מ קיימנו את המפגש הראשון בסדרה לשנה זו. ההשתתפות הייתה יפה, הן מבחינה כמותית והן מבחינת ההשתתפות הפעילה של המשתתפים. לצערי, חלק מקיבוצינו אינם מיוצגים ואינם משתתפים באופן קבוע בפורום זה. הסיבה העיקרית נובעת מהבדלים בהיקף המשרה שהקיבוצים מקדישים לתפקיד זה, החל במשרה כמעט מלאה – עד לאי הקצבת זמן כלל. כמובן, שחלק מהשוני נעוץ בכך בהבדל בין קיבוצים בהם הנוער חוזר כל יום הביתה, לבין אלו בהם הנוער לומד בישיבות או אולפנות, ונשאר כל השבוע מחוץ לבית.

את הפגישה ייחדנו להיכרות (רבים מהרכזים התחלפו) ולדיון בנושא התפילה בגילאים אלו. הנושא רחב, מורכב ורגיש. ניסינו להתייחס אליו מנקודות מבט שונות.

בהמשך, קיימנו שיחה ערה בנושא פעילות משותפת לנוער הקבה"ד, בהשתתפות רזי בן יעקב. נבחר צוות קטן מהפורום, שאמור, יחד איתי, לקדם את הפעילות והן את הקדם-פעילות לקראתה.

חסר רכיב