תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

הדשא של השכן

01/11/2005
עמודים תשרי - חשוון תשס"ו (698) 1
הדשא של השכן
ליקט: רמי עפרוני, קבוצת יבנה
אייר: יפת שדיאל, בארות יצחק

גינה לי חביבה...
משפחות המעוניינות לעזור בטיפוח הנוי הציבורי, יקבלו כל אחת פינה קבועה שעליה המשפחה תהיה אחראית (עישוב, פתיחת מים וכו').
עד כה התנדבה משפחת ב' – על המסלעה ליד ביתה ועל הפינה הירוקה שמול הבית.

[בית רימון]

קסם המגע
יצירת תיאטרון בתוך הקשבה לאני, לאחר חידוש קסם המגע בין קהל לבמה
בימים אלה מתגבשות באזורנו נשים שרוצות ליצור תיאטרון אלטרנטיבי בבימוי ר"ק, בוגרת החוג לתיאטרון של אוניברסיטת תל-אביב, בימאית ושחקנית, בין השאר בתיאטרון ופסטיבל עכו.
[מעלה גלבוע]

בעזרת השם והציבור
הוצג הדו"ח התמחירי למחצית הראשונה של 2005, ודו"ח הוצאות קיום של אותה תקופה. התמונה מראה שעמדנו ביעדים שהצבנו לעצמנו בתכנית ואנחנו מתקדמים בכיוון הרצוי, זאת – בעזרת השם ועל ידי רישום ומעקב עדכני אחרי ההכנסות וההוצאות, עבודה קשה ונכונה ושיתוף פעולה מציבור החברים בריסון הוצאות הקיום. אם נתמיד בכך - נוכל להקטין את החוב כפי שתכננו.
(בארות יצחק)

"פרויקט גמל"א" קורא לכם...
לרגל תחילת שנת הלימודים תשס"ו, אנו מתחילים במבצע גיוס מתנדבים נוספים המוכנים לתרום מזמנם שעה וחצי בשבוע למען ילדי העדה האתיופית. מטרת הפעילות היא: קידום ילדי העדה בלימודים ופעילות העשרה. למתנדבים תינתן הכשרה מתאימה, וכן יערכו מפגשי העשרה ופגישות עם אנשי מקצוע אשר ידריכו אותם בפעילות השגרתית עם הילד.
פרויקט גמל"א של הג'וינט פועל זו כבר השנה הרביעית בבית שאן.
בסוף שנת הלימודים תשס"ה היה מספר המתנדבים: 51 מתנדבים ו-57 תלמידים.
לקראת שנת הלימודים החדשה אנו שואפים לגייס כמה שיותר מתנדבים, על מנת שיוכלו לסייע לכמה שיותר תלמידים.
[עין הנצי"ב]

גנאולוגיה יהודית
באינטרנט יש אתר בו מרוכזים פרטים על בתי קברות יהודיים ברחבי העולם. חברנו ק' הכין את כל החומר על בית העלמין שלנו – פרטי הנפטרים, תצלומי המצבות והמראה הכללי של בית העלמין, והחומר ייכנס בקרוב לאתר.
(שלוחות)


שיעור בהלכות המועדים
לקראת חגי תשרי הקרבים ובאים נתחיל בחודש אלול בשיעור שבועי ובו נעסוק בלימוד הלכות ראש השנה, יום הכיפורים וסוכות – הלכה למעשה.
[כפר עציון]


השיעור לתנ"ך חוזר!
ביום שלישי, ב' אלול ניפגש בביתה של צ"פ, לשיעורי תנ"ך משותפים לנו ולחברי עין חרוד מאוחד. נפתח את השנה עם לימוד על חגי תשרי במקרא.
[מעלה גלבוע]

"קום קרא אל אלוהיך..."
- סליחות -
בלילה בין יום שני לשלישי, ב' לחודש אלול, יתקיימו "סליחות" בנוסח עדות המזרח בבית הכנסת של החטיבה בשעה 11.20.
מידי שבוע יתקיימו הסליחות בימים: מוצ"ש, שני וחמישי בשעה זו.
[סעד]

"אלולון"
חודש אלול קרב... ברצוננו להמשיך בנוהג אותו חידשנו בשנה שעברה, לפרסם מידי יום "אלולון" חדש. על מנת שיהיה "משלנו" ויבטא רחשי לב, אנו פונים אל כל מי שידבנו לבו, לתת לנו מפרי עטו ומהגיגיו. אפשר לכתוב: חשבון נפש פרטי וכללי, דבר שמטריד או מעסיק אותך, מחשבות על חזון לעתיד וכו' – שנראה לך מתאים לשתף אותנו בו. נשמח ונודה לך מאוד על תרומתך.

[לביא]
"קמתי באשמורת..."
מאשתקד למדנו כי השכמה לאמירת סליחות בבוקר תורמת רבות לנוער, הן בחוויית אמירת הסליחות והן בהפנמת חשיבות הימים הנוראים. הסליחות ייאמרו בנוסח עדות המזרח, בשירה ובחוויית ה"יחד". למשתתפים יוגש משקה חם.
(בית רימון)

הודעות וידיעות
א. ערב סיכום השנה – "המסע של תשס"ה – יתקיים אי"ה במוצאי שבת חוה"מ סוכות בחדר האוכל.
(סעד)

ב. כ-40 משפחות מהיישוב גדיד שנותקו מבתיהם בגוש קטיף, נמצאות עתה בבית מלון בטבריה. חשבנו שיהיה יפה להביא להן לקראת החג עוגות וממתקים ולשמח את לבם. אנו מבקשים מתנדבים לאפיית עוגות, כל מאפה יתקבל בברכה ובמאור פנים. בנוסף לעוגות נעניק להם שי מיוחד של 4 המינים מגן אפרים, ואנו מקווים להעלות את המורל למשפחות המנותקות, ויבואו במהרה אל המנוחה והנחלה.
(לביא)


לפתוח את הבית ואת הלב
א. בית אפל בגן יבנה, מחפש משפחות המוכנות לארח ילד בשבתות (כולל לינה), פעם-פעמיים בחודש, ילדים בני 18-5.
מעוניינים גם בזוגות שיבואו לבית אפל פעם בשבוע אחר הצהריים, כדי לבלות עם הילד ולתת לו הרגשה של משפחה.
ב. בני-עקיבא, התנדבות מיוחדת במינה:
השבוע ביום ד' אחר הצהריים נשתתף בקטיף ירקות בקבוצת שילר, מטעם ארגון "משולחן לשולחן". פרטים בתאי הדואר של החניכים.
(קבוצת יבנה)

שלום כיתה א'
לפי מנהג קדום בקהילות ישראל, כאשר הילד מתחיל ללמוד קריאה וכתיבה (בבית הספר או ב"חדר"), עורכים לכבודו טקס שבו מציינים את כניסתו לעולם לימוד התורה. במהלך הטקס מברכים את הילד ונותנים לו ללקק דבש מעל גבי האותיות...
ביזמתם של הרב משה וד', נערוך השבת טקס קצר לילדים שעלו השבוע לכיתה א' ובו ננסה לחדש מסורת יפה זו. הטקס יתקיים אי"ה בשבת, בחדר האוכל החדש מייד אחרי התפילה והציבור מוזמן להשתתף בשמחה! למעוניינים – הסבר על המנהג ותוכן הטקס באתר: www.itim.org.il תחת הכותרת טקסים.
(טירת צבי)
מפי עוללים ויונקים...
שאלה: אתם שמחים לעלות לכיתה א'?
אמונה – כן, אף פעם לא הייתי בבית הספר.
איתיאל – לא, בגלל שכל הזמן לומדים בבית הספר ואני לא אוהב ללמוד.
איתמר – כן, בגלל שאני חייב ללמוד, ואז אני אהיה עסוק. ולא, כי אני אהיה חייב ללכת בזמן לבית הספר, וזה מעצבן.
מעין – לא, בגלל שאני שונא בית ספר.
אמיר – לא ממש, כי לפעמים מרביצים שם.
[מגדל עוז]

קייטנות
הייתה לי הזכות להצטרף לקייטנה של ילדי החטיבה שהראו איך הם עוזרים אחד לשני, דואגים למילוי הבטן באופן מוצלח מאוד, ובכלל הראו יכולות שלהם לצחוק, לפרגן ולקבל. תודה לכם על ההזדמנות, ואני ממליצה לכל הורה להתנדב לצאת לקייטנות (כן, כן, אני יודעת, הילדים לא מסכימים...), כי זאת חוויית שיא שפשוט מראה לנו את כל מה שנפלא אצל ילדינו המקסימים.
(עלומים)

שעון נוכחות
גיהוץ כרטיסי נוכחות בעבודה החל מיום ד'. אנו עוקבים אחר המערכת, ללמוד אותה ולוודא שהיא מתפקדת כראוי. תקופה זו היא ניסיונית ומחייבת רישום עבודה ידני כפי שהיה עד כה. כשיהיה ברור שהמערכת מתפקדת ללא תקלות, נוכל להפסיק עם רישום העבודה הידני.
(עין צורים)

עלון צעירים
"כל הכבוד" לצעירינו על העלון המעניין שהוציאו. בעלון כתבות מגוונות ומעניינות שמלמדות כי יש לנו צעירים מוכשרים ואכפתיים.
(שלוחות)

עידכונוער
ז': ביום שלישי ניפגש במועדון הנוער לשיחת הכנה לקראת מבצע ההתרמה מטעם האגודה למלחמה בסרטן. ההרצאה מומלצת.
ט'-י"ב: ביום חמישי נפגשנו לפעילות פתיחה בה דנו בהתחלות חדשות, גישות לחיים, כיוונים ומחשבות, ציפיות ודרכי עבודה לקראת השנה החדשה. שתהיה לכולנו שנה של פעילות, חוויות וגיבוש.
(מירב)

קהילת קודש
י' הציג לפני המזכירות יוזמה של חברים להקמת צוותי משימה קהילתיים. הכוונה היא לגבש קבוצת חברים המוכנים לפעול, כאשר כל צוות מגדיר לעצמו פרויקט חברתי עתיר הידברות שהוא מבקש לקדם. המזכירות אישרה בברכה כאשר היא מבקשת שהפעילות תשתף מעגלים רחבים של החברים. הצוות יצר קשר עם "חברה אחרת – פיתוח ארגוני והנחיה".
(שדה אליהו)
במה עסקנו בחודש האחרון?
הבאנו לדיון בצוות מש"א – את תכנית העבודה השנתית של היחידה, וברצוננו לשתף את הציבור בעיקרי התכנית: לאחר חשיבה מרובה בחרנו במספר נושאים אותם נרצה לקדם בשנה הקרובה:
1. שיפור תפקוד מערכת גיל הרך ותדמיתה;
2. הקמת פורום פעיל של מנהלי ענפים לתמיכה, התייעצות ולמידה;
3. קידום נושא היזמויות והענפונים;
4. בניית עתודה ניהולית והכשרתה.

כפי שכבר פרסמנו, התהליך בגיל הרך נמצא בעיצומו. אנו למדים שהתהליך מצריך עבודה לעומק ובדיקה מדוקדקת של הצרכים, הן של צוות המטפלות והן של המערכת בכללותה. עד עתה אנו מתרשמים משיתוף הפעולה מצד כולם ומהנכונות להירתם לתהליך, ומקווים להמשך דומה.
אנו ביחידה ובצוות מש"א רואים חשיבות עצומה לקיום וביסוס של פורום מנהלי ענפים חזק, מגובש, לומד ומתייעץ,.לשם כך אנו זקוקים לשיתוף פעולה מצד המנהלים. המפגש הראשון ייצא לדרך אי"ה ב-27.9. מצפים לנוכחות גבוהה ולעשייה מבורכת.
בנושאים האחרים שעל הפרק, אנו עסוקים עדיין ברמה של תכנון וחשיבה. הן נושא היזמויות והן קידום העתודה הניהולית נראים לנו חשובים וראויים לפיתוח וקידום. בדבר תכניות מעשיות, נפרסם כשיהיו כאלה.
נושא נוסף הנמצא על סדר יומנו הוא נושא העבודה. על מנת להתקדם אנו מצפים לתוצאות הסקר.
[לביא]


ותפילה ותשובה וצדקה
בעלומים קיימת ו' צדקה המשמשת בהרכב קבוע לאורך השנים ועושה את מלאכתה קודש. זכינו בשנים האחרונות שמלבד תקציב הצדקה הרגיל הקשור לגובה תקציב אחזקת אדם ניתן היה להקדיש עוד סכומים מכובדים לצדקה מתוך רווחי הקיבוץ וכחלק מהבונוס לחברים. וככל שהעוגה גדולה יותר, צורכי עמך ישראל גדֵלים.
ישנם שני נושאים שלדעתי ניתן לשפר בהם:
1. פרסום דו"ח שנתי כללי של פעילות הוועדה, ונכון שברמב"ם מופיע שמעלה גדולה יש במתן בסתר, אך בגוף ציבורי כמו קיבוץ רצוי שיימסר דו"ח כללי לציבור ללא ציון שמות הנזקקים והנתונים אלא לפי קטיגוריות, כגון: תמיכה במשפחות נזקקות, ישיבות, עמותות, חולים וכו' וכו'.
2. מקובל בהרבה קיבוצים (ואף במוסדות ממשלתיים) שיטת "שקל כנגד שקל". הקיבוץ ייתן ממסגרת הצדקה הכללית "שקל כנגד כל שקל שהחבר ייתן", וללא שיקול דעת של מהי מטרת הצדקה ובלבד שתהיה בקריטריון כללי של צדקה.

[עלומים]

קליטה בתנועה
סיור היכרות – השבוע ביום רביעי בשעה 16.30 נצא מגן השעשועים לסיור היכרות ברחבי המשק. הסיור בהדרכתו של ל' ומיועד למשפחות הנקלטות החדשות והוותיקות, ולכל מי שרוצה לסייר בחברה נעימה ולראות את מעלה גלבוע בעיניים חדשות.
בשעה 18.00 במועדון, יעביר א', תדרוך צח"י (צוות חירום יישובי) למשפחות החדשות. להתראות.
פנים אל מול פנים... שבת פרשת כי תבוא (כ' אלול) נערוך את הסעודה השלישית המסורתית להיכרות בין חדשים לוותיקים. פרטים בהמשך.
[מעלה גלבוע]

היכרות מלווה
ועדת קליטה מזמינה את כל התושבים למפגש של ערב בו ניטיב להכיר אחד את השני באווירה ידידותית וחייכנית, ערב מהנה שכולו חוויה. נבקש במיוחד מהמשפחות המלוות, ללוות את המשפחות החדשות, להביאן לחדר האוכל, על מנת שנעמיק את ההיכרויות שכבר החלו.
(ראש צורים)

בלב אחד – יום העלייה ה-38
נפתח בשבת פרשת "כי תבוא" במבצע "הצלחת של השכן". משפחות מארחות משפחות או צעירים לסעודת שבת (נא להירשם בספח שנשלח בתאי הדואר).
ביום ראשון, אור לכ"ב אלול 25.9, בשעה 16.30, נצא כל המשפחות למשחק ספורטיבי – "רצים לדירה", לקראת המטרה הנכספת – הרחבה הדירה בפרויקט 100.
פרסים המרחיבים לבו של אדם יינתנו לזוכים!
נמשיך בארוחת ערב קהילתית על הדשא ליד חדר האוכל, שתחמם את לבנו ובטננו, לבינתיים.
עד שניפגש לאחר תפילת ערבית ב"קפה לב הכפר" (הכניסה לקפה מכיתה י' ומעלה), קפה ועוגה על חשבון הבית.
ומה עוד? חידונים, משימות ושירה עם "להקת הכפר".
בימים הקרובים יצלצלו לביתכם לשמוע סיפור קטן שלכם על כפר עציון – צפו לצוות התחקיר שלנו, סיפורים נבחרים יוסרטו!
את החגיגות נחתום במחשבה לעתיד, בשבת פרשת "ניצבים", במפגש ובשיחה של חברים, בנים ותושבים.
[כפר עציון]
חסר רכיב