תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

רפת מעלה גלבוע

01/11/2005
עמודים תשרי - חשוון תשס"ו (698) 1
רפת מעלה גלבוע

הרפת של מעלה הגלבוע מצטיינת בתנובת החלב, מקום ראשון בצפון ב-2004, והעגלות שלהם מבוקשות בעיקר בזכות היותה חברה ותיקה ב"מועדון העדרים הנקיים מ'בת שחפת'". פרה נקייה מהמחלה מייצרת כ-500 ליטר יותר מפרה אחרת

כתב: עמי רוז'נסקי
צילם: דוד עינב, בית אלפא

רפת מעלה גלבוע רשומה בספר העדר של שנת 2004 במקום הראשון לתנובת החלב באזור העמקים ורמת הגולן, כשלזכותה מעל 12,000 ק"ג חמ"מ לפרה (היו שנים שהם אף עברו את ה-13,000 ק"ג חמ"מ לפרה). במקום השני נמצאת רפת אלוני הבשן.
בתשובה לשאלה מה עושה את רפת מעלה גלבוע לרפת מצליחה, משיב לני קפלן, מרכז הענף ב-10 השנים האחרונות, כי מדובר בשילוב של מרכיבים, כשבראש וראשונה - היחס של הקיבוץ. במעלה גלבוע מתייחסים אל הרפת ברצינות רבה, שכן הענף מהווה כ-30% מכלל הכנסות המשק.
ברפת עובדים 6 אנשים, בהם 5 חברי/תושבי המקום ועובד תאילנדי אחד. חלק מתרבות ההתנהלות של הרפת באה לידי ביטוי בקיום ארוחות בוקר משותפות, בהן עולים לדיון הנושאים השונים הקשורים בענף, ובארוחות הללו גם מטופחת רוח היחידה. "חשוב מאוד" אומר לני.
באפרת פגשנו שעה שהגמיעה עגלים ביונקיה. אפרת עבדה ברפת הקיבוץ במסגרת שנת שירות, האווירה מצאה חן בעיניה והיא החליטה להישאר כאן לשנה נוספת.

מועדון העדרים הנקיים מ"בת שחפת"
לרפת מעלה גלבוע מכסה של כ-3 מיליון ליטר בשנה, אותה מניבות 250 חולבות. העגלות שלהם מבוקשות ביותר, בעיקר בזכות היות הרפת נקייה ממחלת "בת שחפת". לני קפלן הציג בפנינו את התעודה שהוענקה להם מידי "מועדון העדרים הנקיים מבת שחפת". המועדון נוסד לפני כ-3 שנים, אך הרפת שלהם כבר נקייה מבת שחפת זה שנים רבות.
מי שהרפת שלו נחשבת לנקייה מבת שחפת, מורשה לבצע איחוד רפתות רק עם רפתות שהוגדרו כנקיות אף הן. בכל האזור יש רק עוד רפת אחת שהיא חברה במועדון הנקיות. הרפת של קיבוץ חפצי-בה, ושם לא ששים לאחֵד רפתות עם השכנים שעל ההר. מאחר שאיחוד רפתות יכול להתבצע רק בין משקים בטווח נתון, הרפת של מעלה גלבוע בבעיה, ונכון לשעת השיחה שלנו אין נערכים כאן לאיחוד כלשהו.
מעבר לכבוד, יש לשייכות למועדון המכובד הזה גם יתרון חומרי, "אני מאמין כי הניקיון ממחלת בת שחפת, משפר את הביצועים", מסביר לני. "בספרות המקצועית מצאתי מאמרים המציינים כי פרות נקיות מהמחלה מייצרות כ-500 ליטר יותר מפרות אחרות עם אותו רקע גנטי, שלא הוגדרו כנקיות מבת שחפת". הבדיקות לאבחון בת שחפת אינן מדויקות במאה אחוזים ולכן רפת שבה אחוז כזה או אחר של הפרות מוכר כנגוע, באופן ריאלי יהיו בה בוודאי אחוזים גבוהים יותר של המחלה. מכאן היתרון הגדול של רפת מעלה גלבוע.

הרוח בגובה 475 מ' מעל פני הים
חלק מההצלחה של הרפת מייחס לני, די בצניעות, למרכיב הגיאוגרפי, שכן מעלה גלבוע שוכן על הרי הגלבוע בגובה 475 מטר מעל פני הים, וחצר הקיבוץ חשופה לרוחות בכל עונות השנה. הרוחות חוסכות את הצורך להשקיע באנרגיה ובמים לצינון הרפת, וגם מבטיחה רפד יבש יותר החוסך מחלות. הם גם מתחחים/מדסקסים את הרפתות כמעט מדי יום כדי לפורר את גושי הזבל. "אתה נכנס לרפת אחרי הדיסקוס ומרגיש כמו במגרש כדורגל", אומר לני בחיוך.
ואם מדברים על רוחות, אז בשולי הרפת מתנשאת לה תחנת רוח המייצרת חשמל עבור חברת חשמל. זהו פרויקט ניסיוני לקראת הקמת חוות תחנות רוח לייצור חשמל שתוקם באזור, מה שמוכיח כי הרוחות שעל הגלבוע נושבות במרץ בכל עונות השנה.

חולב אדיב תורם לפרה מאושרת ולתנובת חלב נאה
לני השריש ברפת מעלה גלבוע השקפת עולם ייחודית, לפיה כל פרה זוכה לטיפול פרטני. "לא כל כך קשה ברפת שהיא קטנה יחסית", הוא אומר. בשונה מרפתות אחרות, לא ממהרים אצלם להכניס את הפרה למכון אחרי ההמלטה. "גילינו כי אם משהים בין ההמלטה להבאת הפרה למכון, גם אם עוברות כ-12 שעות, זה לא נורא. ההשהיה מאפשרת לפרה התמודדות טובה יותר עם בעיות מטבוליות של אחרי ההמלטה, ועוזרת גם למניעת קדחת חלב, ואפילו מונעת נפילה פיסית של הפרה על הרצפה כתוצאה מחולשה. אני מכיר רפתות בהן מכניסים את הפרות לחליבה מייד אחרי ההמלטה. אנחנו חושבים אחרת, ויש פרות שאנחנו מחזיקים אפילו 24 שעות בתא ההמלטה וחולבים אותן שם בעזרת מכונת חליבה ניידת".
במעלה גלבוע מאמינים גם, כי יש טעם להשהות בין הכנת הפרה ובין ביצוע החליבה. לדעת לני, התפיסה הזאת תורמת לפעילות ההורמון אקסיטוצין המעודד זרימת חלב יציבה עם תחילת החליבה. לכן, כשהפרות נכנסות למכון, מנגבים את כולן ורק אחרי 34 עד 40 שניות, הזמן הדרוש להתעוררות ההורמון, מרכיבים את הגביעים. "אנו נוהגים כך כבר שנים. את הרעיון קיבלתי מקריאה במגזין מקצועי אמריקני", אומר לני ומוסיף, כי הוא מאמין בחליבה רגועה, ואכן החליבה אורכת אצלם מעט יותר מאשר במקומות אחרים, אבל התוצאה כדאית. על קיר משרדו תלוי גזר עיתון ובו כתבה שכותרתה – חולב אדיב תורם לפרה מאושרת ולתנובת חלב נאה.

מבלי לדבר על הרפורמה - הרי אי אפשר
במעלה גלבוע עוד לא ביצעו את הרפורמה. הם יידרשו להאריך מעט את שטח הגגות וגם להאריך שתי סככות קיימות. ברפת פועלת מפרדת מוצקים העובדת זה שנים רבות ואין צורך לשנות בה דבר לצורכי הרפורמה. את המוצקים מפנים לאתר קומפוסט מאושר. ההשקעה הצפויה נאמדת בכ-2 מיליון שקלים, כשהמענק מכסה, כידוע, כ-40% מההוצאה. "זה לא מעט, אבל נוכל לעמוד בכך", דברי לני.

ואם הכול כל כך טוב, מה בכל זאת מפריע או מרגיז אותו?
"זה שנים שאנחנו מנסים אבל לא מצליחים להעלות את המוצקים בחלב לרמה שהיינו רוצים. היינו מוכנים לרדת מעט בכמות החלב כדי לקבל תוצאה טובה יותר בחמ"מ".
לפני כשנה הם רכשו תוספת למכסה בסדר גודל של כרבע מיליון ליטר, ולני סבור, כי אם אין הוא יכול לאחד רפתות בגין חברות במועדון הנקיים מבת השחפת, לפחות שיאפשרו להם להגדיל את המכסה במיליון ליטר בשנה.
וחוצ'מזה? יש במעלה גלבוע רפת מיוחדת שכדאי לבקר בה.

מתוך כתבה בחוברת "הרפת והחלב", 9/2005

חסר רכיב