תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

הדשא של השכן

08/07/2005
עמודים סיון תשס"ה (694) 9
הדשא של השכן

משולחן מרכז המשק
מכון "יציב": זהו אחד הענפים הייחודיים לעין הנצי"ב, הבולט כל שנה גם בסיכומים הכלכליים. המכון, שהוקם לפני 7,5 שנים, מעסיק חבר אחד שתפקידו המרכזי הוא אחזקת מכוני חליבה. איש האחזקה של הרפת שלנו, שרכש ידע רב בנושא ומלווה כיום עשרות רפתות בצורה קבועה באחזקת מנע ובפתרון בעיות המתעוררות ברפת, שחייבת לעבוד 365 יום בשנה, 3 פעמים ביום.
אזור העבודה של המכון הוא מים המלח בדרום ועד אזור החרמון בצפון, ובמערב – עמק יזרעאל ואזור רמות מנשה. ז' זמין גם לקריאות מיוחדות, אפילו עד גרופית שבערבה וקיבוץ מגן מול עזה. בנוסף לאחזקה השוטפת, הוא גם מספק חלקי חילוף מכל הסוגים לרפתות השונות, ועובד באחזקה של מכון החליבה בעין הנצי"ב ובייעוץ כללי ברפת.
מכון יצי"ב - אחת היזמויות הראשונות בעין הנצי"ב, ובלי ספק, גם היזמות המצליחה ביותר מבחינה כלכלית. בסיכום שנתי של מספר שנים משמש המכון כמודל נכון ליזמות, שמנצלת את הניסיון והידע שנצבר בעבודה, מהווה דוגמה ומביא סיפוק רב.
כתוצאה מהעובדה שבעין הנצי"ב קיימת רפת גדולה עם הישגים לאורך שנים, הוקמו על ידי בוגרי הרפת שלנו ענפים נלווים, כמו: מכון יצי"ב, המעבדה ו"חלבונים", שעובדיהם ממשיכים להיות חלק מענף הרפת, בנוסף על עבודתם בפיתוח הענפים הנלווים.
[עין הנצי"ב]

גזר ישראלי
אני בטוח שכו-לם ראו את תשדיר הפרסומת החדש בטלוויזיה, תשדיר שפותח קמפיין פרסום לגזר שלנו - "גזר ישראלי": שטוף, בדוק, נקי.
נתחיל מהתחלה:
שנים רבות אנו משווקים את הגזר שלנו דרך "התארגנות מגדלי הגזר". בהתארגנות זו חברים היום חמישה משקים: דורות, עלומים, אור הנר, שדה אליהו וסעד (לא לפי סדר החשיבות). כל המשקים הם מגדלי גזר ותיקים ומנוסים, לכולם מערכת מסודרת לגידול, מיון ואיסום התוצרת.
"ההתארגנות" משווקת את התוצרת בעזרת "תנובה". זאת הפעם הראשונה שגוף כלשהו משקיע בארץ בהיקפים כאלו בבניית מותג ספציפי לגזר. מותג זה דבר יקר ומורכב שיש לעצב אותו, להשיק אותו לקהל הרחב ולתחזק אותו בתודעת הציבור. להתארגנות ולתנובה נפח פעילות שמצדיק השקעה במותג, מה שלא מוצדק למגדלים קטנים יותר בנפח פעילותם.
מדובר בתהליך ארוך ומסובך. לשקיות "גזר ישראלי" ייכנסו רק אשרורים שעומדים בשורה של סטנדרטים ישראליים. פיתחנו כללים אחידים לשמירה על איכות המוצר בכל תחנות המיון, וסחורה שלא תעמוד בקריטריונים תופנה לאפיקי שיווק אחרים.
עם הכניסה למותג המשותף ויתרו חמשת הקיבוצים על המותג הפרטי שלהם, במקרה שלנו – גזר סעד והלוגו המפורסם של סבא אליעזר.
הקמפיין שלנו בתחילת דרכו. נאחל למותג החדש (ולעצמנו) דרך צלחה, בתקווה שיגשים את המטרות שבשבילן נוצר: תוספות למחיר הסטנדרטי וכניסה לנתחי שוק נוספים.
[סעד]

גניבת בקר
נושא שמדיר שינה מעיני הרפתנים הוא גניבות בקר, בעיקר עגלים ועגלות קטנים. בארבעת החודשים הראשונים של השנה (ינואר-אפריל) נגנבו למעלה מ-2,700 ראש, רק באזור הדרום. ישנם מקומות שהגנבים כבר ביקרו שלוש פעמים, וכך יורד לטמיון דור העתיד והטיפוח, שלא לדבר על ההפסד הכספי.
הרפתנים עומדים חסרי אונים לנוכח אוזלת ידה של המשטרה, שזהות הגנבים ומקום מגוריהם ידועים לה היטב. הבעיה היא שהגנבים באים מאידנא, עיירה ערבית ליד חברון, וכדי להיכנס לשם צריך הרבה כוחות צבא.
בעקבות הגניבות התקיים לפני חודש כנס חירום בהשתתפות השר לביטחון פנים, מפכ"ל המשטרה ובכירים נוספים, בניסיון לראות איך עוצרים את התופעה הזאת. המשטרה הקימה יחידה מיוחדת שהתחילה כבר לפעול, ולנו לא נותר אלא לשמור על ערנות גבוהה ולבדוק כל רכב מסחרי שיוצא או נכנס בשערינו.
[סעד, "ברפת שלנו", עלון ענף הרפת]

רעיון ליזמות מקומית
מכון התערובת שלנו מספק תערובת לבעלי חיים – בהמות ועופות. באחד הימים נכנס למכון התערובת בחור צעיר, לפי לבושו בחור ישיבה. הבחור שאל אותי אם אני יכול לתת לו תערובת. לא הסתדר לי. לפי מראהו והרכב שאתו הוא בא, לא היה נראה לי שהייאוש, הרעב או מקרר ריק בבית הביאו אותו אליי. הוא הסביר לי שהוא מבקש כמות קטנה לאשתו.
לא ירדתי לסוף דעתו, ואז הוא אמר לי שזה בשביל אשתו הנמצאת בהיריון מתקדם.
עדיין לא ירדתי לסוף דעתו, והסברתי לו שבוודאי לא נוכל להמציא לו את ההכשר הראוי.
לבחור היה הסבר, "לא אוכלים את זה אלא מריחים את זה". אצל אשתו יש מסורת מבית ההורים שנשים שמתקשות בהיריון, מריחות חופן תערובת. ריח התערובת על שלל מרכיביה גורם להקלה. הבחור נראה לי אמין ומתכוון למה שהוא מבקש, ולכן גם אם הרמתי גבה, האמנתי לו.
לאחר שקיבל את מבוקשו, כמות לא מסחרית, הוא ביקש לשלם, אך אמרתי לו שלנשים בהיריון זה במבצע... "התערובת עלינו, השאר עליכם, ושיהיה במזל טוב".
אולי יש מקום למחשבה וליוזמה, ואולי יבוא יום בו נזכה לשיתוף פעולה בחנות המפעל של "יבנה - מוצרי מזון". ימכרו בחנות תערובת באריזות מהודרות, אריזות אישיות ואריזות משפחתיות, תערובת ריחנית לנשים בהיריון, לנוער במצוקה, לימים הנוראים, וככל שיעלה בדמיון.
ו... תחשבו על זה.
[קבוצת יבנה]

פרויקט לשיתופי פעולה
א. מזה מספר חודשים מתנהל בקיבוצי הקיבוץ הדתי בעמק בית שאן פרויקט לשיתופי פעולה וליצירת שותפויות בין חמישה קיבוצים.
הרעיון שעומד ביסוד הפעילות פשוט למדיי: בארבעה מחמשת הקיבוצים מתקיימים רוב ענפי השירות ה"קלאסיים" והם מספקים שירות למספר מצומצם, יחסית, של לקוחות. מדובר במטבח משוכלל וגדול שכושר הייצור שלו מאפשר בישול של אלפי מנות ביום, אבל הוא מבשל רק כמה מאות; במכבסה שנותנת שירות מצוין, אבל פועלת רק עד שעות הצהריים המוקדמות; בחשמלייה שיש בה כוח אדם מיומן ורציני שיכול למכור שירותים ברמה גבוהה ללקוחות חוץ; ענף בניין, נגרייה, מוסכים, מסגריות, מרפאות שיניים יקרות, ועוד. לכל ענף שירות כזה יש "אח – תאום" בקיבוץ השכן. אילו רק שיתפו פעולה בקניית ציוד, בשיתוף בידע, בעזרה הדדית בפרויקטים גדולים, בהתמחות ובהתמקצעות, ניתן היה להעלות במידה רבה את רמת השירות הניתן לחברים וגם להפוך את ענפי השירות לגורם בר-תחרות בשוק מחוץ לקיבוץ. בהערת אגב צריך לומר שההפרדה שעשינו בקיבוצים בין "ענף שירות", שאיננו צריך להתנהל כלכלית בהיותו שירות פנימי, ובין ענף "יצרני" ש"נשפט" על פי עמידתו בתכנית כלכלית, היא הפרדה מופרכת. גם ענף שירות צריך להימדד בפרמטרים כלכליים ולעמוד ביעדי התכנית השנתית.
אין כמעט חולק על כך ש: א. קיומם של ענפים המשרתים אוכלוסייה קטנה יחסית, הוא בזבזני ויקר; חבר הקיבוץ הוא "לקוח שבוי" – ברוב המקרים אין לו ברירה אלא להשתמש בשירותיהם של נותני השירות המקומיים, ובחלק מהמקרים הוא זוכה ליחס בהתאם; המצב הקיים הוא, לכאורה, המצב הבטוח ביותר. כל שינוי מאיים על נותני השירות ועל לקוחותיהם; אחת הדרכים להעלות את רמת השירות לחברים כרוכה בשדרוג הענף על ידי הפיכתו לענף עסקי שמסוגל להתחרות במתן שירות גם לאוכלוסייה חיצונית שבוחרת בו בשל איכותו ובשל רמתם של נותני השירות.
(קיבוצינו בבקעת בית שאן)

ב. מפגש בנושא שיתופי פעולה בין קיבוצים נערך ביום שני. מרכז המיזם העלה מספר נושאים שנלמדו, וחלקם אף טופלו: הסעות בעמק, בריאות – ניסיון לרכז קניות מספק תרופות זול יותר, קנייה מרוכזת שתוזיל את המוצרים, תקשורת ואלקטרוניקה, ומטבח משותף למספר קיבוצים.
[טירת צבי]

עתודה ניהולית
השבוע הסתיימה סדנת המנהלים עם ש"פ. כל משתתפי הסדנה הביעו שביעות רצון מהכלים שהצטיידו בהם כדי לשפר את עבודתם הניהולית. השתתפו מרכזי ענפים ופעילויות, סה"כ 15 איש.
[טירת צבי]

חילוני-דתי?
א. ת' ו-י' הם מהסנוניות הראשונות שיקלטו בקיץ זה. לפנינו חודשיים עמוסים בקליטת עשר משפחות נוספות (ואולי אף יותר…). נקווה לראות התגייסות של הקהילה כולה למבצע המתמשך. אנו נפנה בימים הקרובים למשפחות בבקשה להיות משפחות מאמצות ובבקשות שונות לאירוח, ונודה לכל מי שיענה בחיוב. במקביל נמשך שיפוץ הדירות לטובת המשפחות החדשות.

ב. קליטת משפחות מעורבות (אחד מבני הזוג חילוני) – מספר פניות של משפחות הגיע אלינו בזמן האחרון. כל המשפחות מחפשות מקום דתי ומתחייבות לשמור על חוקי המקום במשך שהותן כאן. כולן מחפשות קהילה חמה, חינוך דתי ואורח חיים פתוח. שאלת קליטת זוגות כאלה כרוכה בהרבה אספקטים, ואנו מעוניינים להגיע להחלטה לאחר שנשקול את כל הנתונים הרלוונטיים. הנושא נידון בוועדת קליטה והועבר להנהלה הרחבה לדיון נוסף. לאחר קבלת החלטה עקרונית בהנהלה, נודיע למשפחות את החלטתנו.
[מעלה גלבוע]חסר רכיב