תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

גרעין "מעיין" ד'

06/07/2005
עמודים סיון תשס"ה (694) 9
"גרעין מעין" (ד)


עת לעשות
חברי גרעין "מעין"
"גרעין מעין" (ד)
יוד-גימלים של הקיבוץ הדתי בבית שמש

הגורם האחראי בעיר: "מדרשת בית שמש".
היו"ר - אילן גאל-דור.
המנהלת החינוכית והאחראית על הגרעין במדרשה: ריקי דאמרי.
כמה, מהיכן: ארבעה בנים וארבע בנות; סיימו כיתה י"ב בקיץ תשס"ד; בוגרי מגמות א"י, ביולוגיה וספרות, מיכון חקלאי, ערבית, ארץ ישראל וספרות.
אלה תולדות: "גרעין מעין" - גרעין יוד-גימלים משימתי של הקיבוץ הדתי לבית שמש קם לראשונה בראשית שנת תשס"ב. ומאז מגיע מדי שנה גרעין יוד-גימלים חדש לבית שמש, ובוגרי הגרעין המסיים מתגייסים לצה"ל. גרעין דומה התגבש בבית שאן שנה לאחר הקמתו של "גרעין מעין", ועונה לשם: "גרעין אופק", היום - שנה שלישית.

"המשלח מעיינים בנחלים
- בין הרים יהלכון"
נתבקשנו לספר על עצמנו ופועלנו. אז "עצמנו" זה: ברק קרים, רויטל בן דוד (טירת צבי), נצר מעוז, מיכה לוי (שדה אליהו), בשמת מועלם, אחיה עמירם, דגנית שטרן וענג עמירם (לביא). כולנו בוגרי בית ספר שק"ד בשדה אליהו.
ולפועלנו...
"גרעין מעין" פועל זו השנה הרביעית בבית שמש וכבר סופר עליו רבות גם מעל דפי "עמודים". לכן רצינו לספר על דברים ייחודיים לגרעין שלנו "גרעין מעין ד'". אבל אי אפשר בלי שתי מילים, בכל זאת, על העבודה השוטפת. אז סדר יומנו הוא כך... בשעות הבוקר אנו מתנדבים בבתי ספר שונים בעיר, מיסודי ועד תיכון, חינוך מיוחד, ממלכתי וממלכתי דתי. אחר הצהריים אנו מפעילים מועדונית לילדים אתיופים, בגילאי יסודי, ארבע פעמים בשבוע. המועדונית כוללת הכנת שיעורי בית, חוגים ופעילויות העשרה שונות, ולקראת סופה - ארוחת ערב חמה (לה לא תמיד זוכים הילדים בביתם).
אנו נשארים במקום כל שבת שלישית ואז אנו זוכים להתארח אצל משפחות, והבנים משתדלים תמיד לעזור במניין הנמצא בבניין "מדרשת בית שמש", לה אנו שייכים, ולהיות חזנים ובעלי קורא. מאז תחילת השנה גדל המניין מאוד ואנו שמחים על כך.

"גרעין מעין" לדורותיו
כמו שציינו, "גרעין מעין" פועל זו השנה הרביעית. שנה זו מהווה את המעבר מגרעין ראשוני והתחלתי המנסה להתקיים ולשרוד, לגרעין ממוסד, קבוע ובעל הגדרות ברורות.
נגמרה הרומנטיקה של פריצת הדרך והיוזמה, ומכאן יש לשאת בעול ההמשכיות יחדיו עם השאיפה להתקדמות והתפתחות.
לשם מטרה זו התכנסנו ל"שבת משותפת" לכל "גרעיני מעין לדורותיו" ביוזמתם של בוגרי הגרעינים.
בשבת הכינוס הועלה רעיון לקיים פורומים של הגרעין לדורותיו שיעסקו בנושאים מהותיים הקשורים לפעילות הגרעין. הפורום הראשון עסק בנושא "הקו המנחה", שפירושו, ניסוח האידאולוגיה של הגרעין (כמו "חזון התנועה"...). "הקו המנחה" כלל בין השאר נושאים כמו, הרכב הגרעין, אופיו של הגרעין וכדו'.
לאחר סיכום השיחות, הדעות והתגובות יצא נייר מנוסח ומפורט - "המסמך".
עוד פעולות המעצימות את מיסוד הגרעין הוא 'עלון' שאנחנו מוציאים אחת לתקופה ומפיצים אותו לכל הבוגרים. בעלון מופיעים עדכונים שוטפים על הנעשה במועדונית ובמדרשה.

בית שמש – "בית חם"; הבוגרים – "שותפי עשייה"
הקשר בין הגרעינים הוא קשר של "משפחה" גדולה והרגשה של שותפות לעשייה. גם השתייכות הגרעין לביתה החם והמעניק של מדרשת בית שמש, בראשות אילן גאל דור, הנחייתה של ריקי דמארי ועזרתם של שאר עובדות המדרשה, תורמים למיסוד ומאפשרים לנו למקד את האנרגיות בעשייה היומיומית וביצירה, ופחות ופחות בשאלות של התקיימות ובעיות מימון.
הקשר בין "גרעין מעין" לעיר בית שמש גם הוא קשר עמוק של דאגה ואכפתיות, קשר של קִרבה ושייכות.
בהזדמנות זו אנו רוצים להגיד תודה לכל הקיבוצים שעזרו ועוזרים לנו במהלך השנה בפעילות הגרעין. לקיבוץ טירת צבי, שקיבל אותנו באהבה יחד עם ילדי המועדונית לשוק הפורים של הקיבוץ. הילדים שיחקו ונהנו יחד עם ילדי הקיבוץ והאירוח היה פשוט נפלא.
למשואות יצחק ועין צורים, שתרמו מגוון ציוד למועדונית, בתוכו גם שולחנות וכלי אוכל שעוזרים לנו לתת את הארוחה החמה שחשובה כל כך לילדים.
לקיבוץ שדה אליהו ומפעל "ביו-בי", שתורם לקייטנת הקיץ תרומה נכבדה וחולצות לילדים.
לקיבוץ לביא, שיארח אותנו בקיץ ליומיים של כייף, טיולים והכרת הקיבוץ, וכל זאת בזרועות פתוחות ושוב באהבה.
ולכל מי שלא כתבנו כאן, שעזר לנו במשך השנה. לא שכחנו. היריעה פשוט קצרה. תודה רבה.
כמו מעין הנובע בכל ימות השנה כך אנו משתדלים לתת כמה שיותר, ועיקר ההרגשה היא שאנו רק מקבלים .

המכתב אל מועמדי "גרעין מעין" תשס"ו
חבר'ה יקרים לנו מאוד!
אחרי שהייתם אצלנו ופגשתם את הילדים, ראיתם ואולי אפילו חוויתם איך מתנהל יום במועדונית. חלקכם ביקרו בבתי הספר ואחרים פגשו בשכנינו המקסימים... בקיצור, כבר יש לכם איזשהו ניסיון מ"גרעין מעין" והגיע הזמן להחליט (שאתם באים – כמובן) כי יש הרבה עבודה, ולא תאמינו שאו-טו-טו נגמרת השנה ואתם נוחתים בבית שמש.
"דבר ראשון" – אם למישהו יש איזושהי שאלה בנוגע למשהו, אפילו שזה אולי נראה לכם שולי או משהו קטן ביותר, אתם מוזמנים להתקשר, לפגוש אותנו בקיבוצים או בכל דרך אחרת, אנחנו באמת שמחים ורוצים לענות על הכול!!!
"דבר שני" – רצינו ליידע אתכם בנוגע להמשך תהליך גיבוש ובניית גרעין לשנה הבאה:
בשבת פרשת במדבר (4.6.05 כ"ו אייר) נקיים שבת שלכם אתנו, אז בבקשה – תשתדלו להיסגר עד אז...
בחופש הגדול – התכנית היא לקיים יומיים סמינר של חפיפה, העשרה וחוויה בבית שמש...
לא נשכח לאחל הצלחה בבגרויות ותזכרו שזה ממש ממש עוד מעט נגמר...
החבר'ה ב"גרעין מעין"
בית שמש

חסר רכיב