תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

ישראל של שלווה

02/09/2004
עמודים אלול תשס"ד (686) 12
על המדף
ישראל של שלווה
צילום: מצילומי-הטבע של שמעון (שָמו) המל ז"ל
עריכה: מיכה אמיר

במלאת שלוש שנים לפטירתו של שָמו (שמעון המל, חבר עין הנצי"ב) - יצא לאור ספר במתכונת אלבומית, ובו מבחר מצילומי הטבע המרהיבים שלו.
שָמו, כידוע, היה דמות רב-גונית מאוד: מחד, היה פעיל בענייני ציבור. כיליד צרפת היה בין מקימי תנועת-הצופים-היהודיים שם. במלחמת העולם השנייה, כשהוא כבר דוקטור לכימיה, ירד למחתרת ועסק בהצלת ילדים יהודים, בתקופה שהנאצים שלטו בצרפת. אחרי המלחמה פעל לשיקום היהדות המקומית, ורק לאחר כשנתיים הרשה לעצמו להגשים סוף-סוף את מאווייו ועלה עם משפחתו ארצה, כשהוא מצטרף אל חניכיו בעין הנצי"ב. למרות שרצה לעבוד בגן הנוי בקיבוץ, הוא נקרא לשליחות בחו"ל מטעם המדינה, ועסק במשך כעשר שנים בהעלאת יהודים מארצות דוברות צרפתית. בגיל 55, גיל שבו מחליפים רוב המורים מקצוע, הוא התבקש להורות מדעים בבית הספר הקיבוצי המשותף בשדה אליהו, וזאת עשה עד אחרי גיל 70!
מאידך, ובד בבד עם קבלת אורחים מכל העולם בביתם שבקיבוץ, פיתחו שָמו ואשתו פורמי ז"ל תחביבים רבים בתחום חיי-הרוח: כאוהבי מוסיקה - הם ארגנו בביתם ערבים מוסיקליים לחברי הקיבוץ. שמו, שאהב מאוד טבע, הִרבה לטייל בארץ יחד עם אשתו. מאז ימי צעירותו הוא לקח אתו את המצלמה לכל מקום, כשהוא מצלם חי, צומח ונוף. בתחילה - בצרפת באלפים, אחר כך בעין הנצי"ב, בבריכות הדגים, בגלבוע ובכל מקום בארץ אליו הוליכו אותו רגליו.
במיוחד התמחה שָמו בצילום שקופיות, ותמיד החזיק קרוב אליו מצלמה משוכללת עם מבחר עדשות לצילום מקרוב ומרחוק. מדי פעם היה עורך ערבי שקופיות למשפחה או לחברים, בהם הראה את צילומיו. חלומו היה - להוציא ספר צילומים, המשקפים את יופייה של הארץ. תמיד היה אומר, כי צריך להראות לעמי העולם את הטבע הנהדר של ישראל ולא רק את הטרור והדם, כי בישראל יש הרבה שלווה, ויש לנו במה להתגאות. לצערו, לא נסתייע הדבר בידו.
שמו נפטר בעין הנצי"ב בהיותו בן 93. כשנתיים לפני מותו הוא קרא אליו את מיכה אמיר, בן עין הנצי"ב וכיום חבר משואות יצחק, שהיה מקורב אליו ברוחו, והפקיד בידיו את כל "האוצר": כחמשת אלפים שקופיות בנושאי טבע ונוף!
לאחר פטירתו לקח מיכה את המשימה על עצמו, לממש את רצונו של שָמו ולהוציא ספר המראה את יפי הארץ, כפי שהשתקף מבעד לעדשת מצלמתו .
על פי רצונו של שָמו, נקרא הספר: "ישראל של שלווה".
בהקדמתו לספר כותב מיכה: "שָמו - מדען בעל סקרנות רבה ללמוד ולתעד את הטבע הסובב אותנו - צילם תמונות יפות ששזורה בהן הנאה אסתטית רבה. רק מבחר קטן מן הצילומים מובא בספר זה. תכלית הספר - הצגתו של האיש, קורות חייו, וניסיון לשקף נאמנה אחד מרבים מתחומי התעניינותו. בין התמונות שולבו פסוקים מהמקורות, אשר גם הם היו בעלי ערך רב בעיניו".
בתאריך כ"ה בתמוז, יום הזיכרון לשָמו - התאספו בני המשפחה והחברים בעין הנצי"ב לערב "השקת הספר". הדוברים השונים העלו זיכרונות הקשורים בשָמו, ומיכה הראה שקופיות מן האוסף הגדול. קבוצת עין הנצי"ב הודיעה על החלטתה לרכוש את הספר כמתנה לכל החברים, וגרמה בכך התרגשות רבה לכולם. גם תנועת הצופים-היהודים בצרפת מפיצה את הספר בין חבריה, ואף פרסמה אותו באתר האינטרנט של יהדות אלזס (תרגום לצרפתית מלווה את כל הקטעים הכתובים בספר).
כאמור - ספר יפהפה ומיוחד מאוד. מתאים לאוהבי טבע, אוהבי הארץ ואוהבי תמונות יפות.
להזמנות: זאב לבנוני , אלון שבות. טל. 9931257 - 02 ZEEV_L1@NETVISION.NET.IL
מחיר הספר: 78 ₪. שרה המל, סעדחסר רכיב