תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חזנים צעירים

02/09/2004
עמודים אלול תשס"ד (686) 12
חזנים צעירים
לפני התיבה
קורס חזנים צעירים

יגאל גולדמן משדה אליהו, אלון מילר, אורי סלוטקי ואמוץ רייפן מעין הנצי"ב, כולם בוגרי כיתות ז' בבית ספר שק"ד בשדה אליהו, השתתפו בקורס "חזנים צעירים". הם חברו לכ-100 בנים מכל רחבי הארץ שהתקבצו לארבעה ימי לימוד בבית הארחה בירושלים. יציאתם זכתה לעידוד ותמיכה של בית הספר, המשפחה והקיבוץ. הלימודים התחלקו לארבע קבוצות, כל קבוצה ונוסח התפילה שלה: נוסח מרוקאי,נוסח תימני, נוסח ספרדי-ירושלמי ונוסח אשכנז. הם היו ב...אשכנז.

מה למדתם?
יגאל: "למדנו תפילות יום חול, שחרית, מנחה וערבית ותפילות קבלת שבת, שחרית ומוסף של שבת. למדנו גם הלכות של שליח ציבור ושמות של סולמות".
אמוץ: "הכרתי את רוב הקטעים שלמדנו, צורת הלימוד הייתה של תרגול יחד וגם תרגול של כל אחד בסבב".
אורי: "הלימודים היו מעניינים. הסולמות והתפילות – איך להגיד אותן, איך להיות חזן. גם הדברים שהחזן צריך שיהיו בו. שיהיה ראוי להיות שליח ציבור. תכונות. שיהיה חכם, עניו, ישר".

איך הגעתם להחלטה לצאת?
אמוץ: "מהבית אין לי רקע בחזנות. שמענו על הקורס, אלון ואני, שאנחנו חברים טובים, החלטנו לצאת יחד. בבית שמחו".
אורי: "בבית שמחו. גם אבא שלי עובר לפני התיבה".

מישהו מכם כבר חזן?
יגאל: "אני עובר לפני התיבה בשחרית של יום חול בבית הספר ולפעמים גם בשדה אליהו. יש לי אח שעולה לכתה י"א שהוא גם עובר לפני התיבה".
אמוץ: "עברתי לפני התיבה בבית הספר מתחילת כיתה ז'. מאז שמלאו לי שלוש עשרה אני עובר גם בעין הנצי"ב בשחרית של חול. אלון ואני קוראים הרבה בתורה. בר-המצווה שלי יצא בראש חודש ומאז אני קורא בתורה בראשי חודשים, גם בבית ספר וגם בקיבוץ".
אורי (כמה ימים לפני הבר-מצווה שלו): "אני אוהב לעבור לפני התיבה. בינתיים רק עד 'ברכו' בשחרית של חול בקיבוץ".
איך היה המפגש עם הבנים האחרים?
אמוץ: "ניסינו להכיר חבר'ה. כמובן שהכרנו את הבנים בקבוצה שהיינו, אבל גם בהפסקות שיחקנו יחד. הרמה של רוב המשתתפים הייתה דומה. היה ילד אחד מירושלים בקבוצה שלנו שהיה מוכשר במיוחד. שמעו את זה בשירה שלו. נהניתי, ואני מקווה שיהיה המשך להשתלמות הזאת".
אורי: "זה היה כייף של בילוי עם חברים. גם המורים היו בסדר גמור, אבל בעיקר הכרתי הרבה חברים".
חסר רכיב