תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

הדשא של השכן

19/04/2004
שם המאמר - חודש תשס"ד (999) 9
הדשא של השכן

פרויקט "עתיד" לטיפוח מנהיגות בני נוער דתיים וחילונים
60 תלמידי כיתות ט'-י' משתתפים במהלך השנה בפרויקט "עתיד" לטיפוח מנהיגות בני נוער דתיים וחילונים בדרום הארץ, פרויקט מטעם מרכז יעקב הרצוג בעין צורים.
בני הנוער, בשיתוף כיתות ה' וצוות המורים בבתי הספר הממלכתיים "אחים" ו"אלי כהן" בקריית מלאכי, יצבעו את קירות בתי הספר. בבית הספר הממלכתי-דתי "נצח ישראל", יקיימו בני הנוער פעילות חברתית לכיתות ה'.
לאחר ביצוע הפרויקט המעשי, יתכנסו 60 בני הנוער מפרויקט "עתיד" במרכז הרצוג בעין צורים, למפגש בלתי אמצעי עם ראש עיריית קריית מלאכי שיתאר את המצב בעיר ואת חזונו כראש העיר. הוא יעלה את השאלה האם בני נוער יכולים לשמש מנוף חברתי לשינוי. בהמשך הערב ייפגשו עם ד"ר גילי זיוון, מנהלת מרכז הרצוג, ויעסקו בגיבוש אמירה וכתיבת "קול קורא".
פרויקט "עתיד" של מרכז הרצוג הינו פרויקט ייחודי לטיפוח מנהיגות נוער בדרום הארץ. במהלך השנה עוסקים הנערים והנערות בנושאי זהות יהודית-ישראלית בחברה רב-תרבותית, מתוך גישה פלורליסטית. 60 בני הנוער המשתתפים השנה בפרויקט הם תלמידי בתי הספר הממלכתיים: תיכון צפית, תיכון מרחבים, מקיף ז' אשדוד ותיכון צומח קריית גת, ובתי הספר הממלכתיים-דתיים: נתיבי נועם גדרה, אולפנת אבן שמואל, תיכון דתי שפיר ותיכון קבוצת יבנה.
לקראת סיום הפרויקט יבחרו בני הנוער בעשייה משמעותית, כשותפים בחברה האזרחית.

(מרכז יעקב הרצוג, עין צורים)

עלה נעלה
ביום ג' נסעו מטעם בני-עקיבא, בני שבט "הרא"ה" לעלייה המסורתית לביריה. במשך היום טיפסו החניכים למצודת ביריה, ביקרו במוזאון המקומי, שמעו סיפורים ואף חזו במופע אור-קולי על תולדות המקום.
(עין הנצי"ב)

רכב פרטי
בעקבות פניות של חברים נבדק המצב הקיים בנושא הרכב הפרטי בשאר הקיבוצים של תנועתנו ונאסף חומר רב בנושא. הוועדה תקיים דיון ראשון בעניין בישיבתה הקרובה ותעביר את המלצותיה להנהלת הקהילה ולמועצה, לקבלת החלטות מחייבות.
(עין הנצי"ב)

דור לדור יביע אומר
לא פעם ולא פעמיים, אלא פעמים רבות, הוצע והוחלט להקים חדר הנצחה לחברינו שהלכו לעולמם, אך עד היום לא הגענו לביצוע הרעיון.
השבת, ו' באדר תשס"ד, הושלם חדר ההנצחה, שתוכנן ונבנה על ידי צוות צעירים שקיבלו על עצמם את המשימה הרגישה והמורכבת, במסגרת הקורס "מנהיגות צעירה" לצעירי הקיבוץ הדתי.
השבת אפשר לבקר ולהתרשם מחדר ההנצחה, הממוקם בחדר הצפוני בבית המדרש.

(טירת צבי)

מה לנופש כפרי ולגזר ננסי?
מאז הדיווח האחרון, ודאי שמתם לב כי השבתות מתמלאות ובימי חול אנחנו שומרים על אחוזי תפוסה סבירים. אותם קבועים שהיו בשנה האחרונה, אליהם מצטרפים מדי פעם, זוגות, קבוצות חו"ל ומעט ילדי בי"ס. מאז פתיחת האכסניה בבית שאן, ובעקבות חתימת הסכם שותפות בין אגד תיור ואיגוד אכסניות הנוער, מופנים רוב הטיולים ללינה שם. אלינו מגיעים בעיקר נוער מחו"ל, דרך הסוכנות או התקשרויות שהיו לנו עם גורמי חינוך בשנים האחרונות.
בשבוע שעבר השתתפנו בתערוכת התיירות הבין-לאומית שהתקיימה בגני התערוכה בת"א בביתן מס' 1 שהוא חדש לגמרי, מדהים ביופיו החיצוני והפנימי. הביתן שלנו היה משותף לכל האירוחים והאטרקציות שקיימים בקיבוץ הדתי. גולת הכותרת של התערוכה הייתה ההתעניינות ב"גזר הננסי" שחילקנו לבאי התערוכה, והנהירה לטעימה הייתה מדהימה. כן היו רעיונות שיווק מעניינים, והחלפת מידע עם מספר סוכנים יהודים מרחבי העולם שמביאים קבוצות לארץ וייתכן שנפתח פתח לקהל יעד חשוב.
בשבועות האחרונים בעקבות פרסום נרחב בעיתון ידיעות אחרונות, "יקיר ירושלים" הפך לאטרקציה לקבוצות רבות שמטיילות באזור. תכנית הסיור כוללת מבט על קיר ירושלים, קצת סיפורי הקמת הקבוצה וכן פגישה עם חסידה, ליד הקיר ואף בגלריה. חלק מהקבוצות משלב בביקור גם ארוחת צהריים אצלנו.
מי שסייר באזור משרדי הנופש לבטח שם לב לחלקת הכלים החקלאיים ופינת הישיבה שהוצבה במקום. כאן המקום להודות לצוות הנוי על הרעיון והביצוע. נקווה שכך ימשיכו גם במקומות אחרים.
(שלוחות)

שילוב הדורות
בעת האחרונה מופיעה סעד על מפת התיירות. "אתך בשמחה", ענף הקייטרינג של סעד, הוציא "עיתון לשמחות", יפה ומושך עין, בו מדווח על כל המקומות בסעד שבגללם כדאי לבוא לבקר בקיבוץ ולחגוג בו את השמחות המשפחתיות. אף המלצות למתן שירותי הסעדה – גם לקיבוצים.
עיתון "הצופה" מרבה לפרסם אותנו בכתבות "מעניינות" ושונות, והאחרונה שבהן – על סבתא ונכד התורמים יחד לענף הקייטרינג...
(סעד)

שווה זהב
סיכום שנת 2003 מראה על שנה טובה בתכשיטייה, תוצאה שמפתיעה לטובה לאור קשיים שיש בארץ לעסקים דומים, עקב המיתון ומצב הרוח הלאומי לקניות בכלל ולרכישת מוצרי מותרות כמו תכשיטים בפרט.
נראה שחידוש, יצירתיות ושמירה על קהל לקוחות מסורתיים, יכולים לחפות על קשיים בשוק.
בשלושת השבועות הקרובים ייכנס קבלן לשפץ את הקובייה שחוברה לתכשיטייה ואת אזור הכניסה של החנות. בחדר הנוסף מתוכנן אזור תצוגה רחב באופן יחסי, היכול לאכלס גם סיור מזדמן של אוטובוס מטיילים.
ניתן להזמין, לראות ולקנות תכשיטים, למרות הסגירה הזמנית.
(סעד)

"אור" על פסגת הגלבוע
א. לפני כחודש התחלנו לעבוד בשיתוף עם גוף משימתי חדש: "אור משימות לאומיות". גוף זה שם לו למטרה ליישב את הנגב והגליל. התנועה פועלת בכל היישובים במועצה האזורית, מרכזת מידע ומקשרת בין משפחות המחפשות יישובים שונים לרכזי הקליטה ביישובים. כמובן ישנה מגמה לעזור במציאת מקומות עבודה. התנועה פועלת בהתנדבות ואנו מקווים שהקשר עמם יניב פירות. פרטים על התנועה ופועלה באתר האינטרנט שלהם.

ב. הוקם צוות לטיפול בנושא המבנה הארגוני והממסדי של מעלה גלבוע. מטרת הצוות לשמוע, לדון ולהביא הצעה לגבי המבנה הרצוי של המוסדות. מדובר על כלל הקהילה – חברים ותושבים, וגופים שינהיגו את ההיבטים החברתיים, הכלכליים והקהילתיים ויקיפו את מכלול תחומי החיים.
ייבחן המצב הקיים וחלופות שונות לשיפורו. אנו קוראים לכל חברי הקהילה במעלה גלבוע לפנות לאנשי הצוות ולהביע את דעתם בכל היבט הקשור לנושא.
(מעלה גלבוע)

ושיננתם לבניך
הורים וילדים לומדים "מבראשית" – מדובר בפרויקט לימוד משותף של הורים וילדים – מתוך הדפים של הרב מוטי אילון. פרויקט הלימוד מתקיים מדי שבוע במקומות רבים ברחבי הארץ, כאשר באחד מימי השבוע או בשבת עצמה מתקבצים יחד ללימוד המשותף. אנו רוצים לקיים את הלימוד אצלנו כחלק מתכנית רחבה שגם בית הספר שותף לה. דפי הלימוד נחמדים ומעניינים וכל אחד יוכל למצוא בהם את מה שקרוב ומתאים לגיל ילדיו (שאלות ותשובות, סיפור נחמד וכו'). הדפים ודאי מוכרים לכם ההורים כיוון שלאורך תקופה נשלחו מדי פעם לבתי האב לצורך היכרות. השבת מונחים הדפים יחד עם כלל דפי פרשת השבוע בחדר דואר.
ביום חמישי בשעה 19.30 נתחיל, בעז"ה, בלימוד משותף בבית המדרש, בהנחיית הרב יהודה. הלימוד מיועד להורים ולילדים בכיתות א'–ו'. מלבד הדפים עצמם, יקבל כל ילד פנקס אישי ומדבקות (ובהמשך גם פרסים).
(לביא)

סבתות, שימו לב
מוצצים ובקבוקים – בתיאום עם מרכז השירותים, מרכזת הגיל הרך ומנהלת החנות, הוחלט שמהחודש הבא, חודש מרץ, המוצצים והבקבוקים לא יהיו יותר בבית התינוקות אלא בחנות.
להורי הגיל הרך הרישום ייעשה על ידי קוד מיוחד בחנות.
סבתות וחברים אחרים יוכלו לרכוש פריטים אלה כמו כל מוצר אחר בחנות.
(יבנה)

המטרה מקדשת...
ביום שני שחלף, התקיימה אצלנו חתונה חיצונית, לשביעות רצונם המלאה של משפחת החתן והכלה.
בהגשה וב"חיסול", נעזרנו מאוד בילדי התיכון, שהתגייסו כולם לטובת פרויקט הנסיעה לפולין.

(טירת צבי)

למתנדבים בעם
חברים מקהילות הקיבוץ פעילים בארגוני התנדבות:
- יחידת מתנדבים למחסומי קו התפר;
- סיוע לחתונות מטעם עמותת "צהר";
- קבלת פנים לעולים מארצות צפון אמריקה בנתב"ג;
- אגודת "טל חיים" המסייעת למשפחות בתחומים רבים ושונים;
- טיפול בכלבי נחייה של עמותת "העיניים המנחות לעיוור";
- מזנוני דרכים של האגודה למען החייל;
- ארגון "ילדים שלנו" לסייע לילדים המאושפזים בבית חולים שניידר בפתח תקווה;
- עמותת ידידי בית חולים גהה, לבריאות הנפש;
- המרכז לחולי אלצהיימר – טיפול אישי בבית החולים;
- על"ם – עמותה לילדים במצבי סיכון;
(בארות יצחק)

רכב ישראל ופרשיו
א. המזכירות דנה עם מרכז ועדת רכב, בהצעה לפיה ישתתפו חברים בחלק (קטן יחסית) מהעלות של הקנסות על עבירות נהיגה. בשנתיים האחרונות חלה עלייה דרמטית בסכומי הקנסות של החברים. העלייה נובעת מהגברת האכיפה בכבישים ועלייה במספר כלי הרכב בקיבוץ ומזמינותם.
הצעת ועדת רכב הובאה לדיון במועצה, לחייב חברים באופן חלקי בגין קנסות על עבירות תעבורה. הדיון עסק בשאלה העקרונית האם בחיוב החברים אין פגיעה בשותפות, ומנגד – האם נכון לשלם קנסות אישיים. הוועדה הציעה מודל "רך" יחסית לחיוב החברים ומולו עמדה הצעה לתשלום גבוה יותר. הצעת הוועדה התקבלה ברוב קולות.
(יבנה)

ב. חברים, כשאתם לוקחים רכב מהמגרש, אנא בדקו היטב, ואם אתם חושדים בדבר הקטן ביותר, אל תהססו, פנו עם הרכב למוסך. עובדים שם אנשים מסורים מאוד וגם אחראים מאוד. הם ורק הם מוסמכים לקבוע אם הרכב שמיש ואם ניתן לנסוע בו. וגם אם נסעתם ונתקלתם בבעיה בדרך, אל תמשיכו בדרככם לפני שאתם יוצרים קשר עם מישהו מוסמך. בכל רכב יש מדריך טלפונים מעודכן! עדיף להתעכב במקום מאשר להסתכן בהמשך נסיעה ולגרום לנזק חמור הרבה יותר. לדוגמה: נזילה קלה באגן השמן משמעותה תיקון של חצי יום וכמה מאות שקלים. אם לא נטפל בזה מיידית, היא עלולה לגרום להרס המנוע, דבר הגורם להוצאה כספית אדירה והשבתת הרכב לכמה ימים!
אנחנו חוזרים ומדגישים, לאור מקרים רבים מדיי, אין לרדת לדרכי עפר בשום אופן. גם אם בהתחלה הדרך נראית סבירה, לעולם אין לדעת אם זה יימשך ככה.
אנחנו חוזרים ומזכירים שחלה חובה על כל נהג, לבדוק ולוודא לפני כל נסיעה שמפלס שמן המנוע תקין, נוזל הבלמים כנ"ל, ובמיוחד לחץ האוויר בצמיגים. לנושא זה יכולות להיות השלכות משפטיות חמורות!
לסיום, אנו מזכירים שלאחרונה הסמיכה האסיפה את הוועדה להפעיל סעיף בתקנון שמעולם לא הופעל! הסעיף מאפשר חיוב בתקציב החבר במידה של נזקים חמורים, אשר נגרמו כתוצאה מהתנהגות רשלנית.
חברים, סעו נא בזהירות.
(שדה אליהו)

קרן סם המבורג 2003
כתב המלצה
לצוות גד"ש קבוצת יבנה

ענף הגד"ש בקבוצת יבנה בריכוזו של נועם אמיר, מקיף 5,000 דונם שלחין.
בענף מגוון גידולים רב מגידולי בעל, גידולי שלחין ואף גידול בצלי נרקיסים לייצוא בהיקפים מרשימים.
הענף מצטיין ביעילותו ובמקוריות תמרון הגידולים השונים. בחלק מהשטח מגדלים שלושה מחזורי גידול בשנה, כשהענף מספק את כל הדרוש למרכז מזון גדול של המשק.
בתחום הכותנה לצוות הישגים יפים כשענף הכותנה הוא כ-1,500 דונם המתחלקים בין אקלה ופימה. יבולי האקלה בשנים האחרונות הם כ-190 ק"ג/דונם ויבולי הפימה כ-175 ק"ג/דונם.
העבודה בענף נעשית על טהרת העבודה העצמית תוך הקפדה על רמה מקצועית גבוהה בביצוע הפעילויות החקלאיות.

על כל אלה זוכה צוות גד"ש קבוצה יבנה
בפרס ע"ש סם המבורג לשנת 2003
--------------------------------------------------------------------------------------------
"רציתי בהזדמנות זו להזכיר את פועלו של חברנו מקס ראב"ד ז"ל בגידול הכותנה,
וכמה סמלי שדווקא בשנה בה הלך לעולמו,
בדיוק 25 שנה לאחר שזכה בעצמו בפרס זה על מפעל חייו,
חזרה שוב יבנה לאותה הבמה" (מרכז הענף).

היום לפני 25 שנה
פרס ראשון
מ"קרן ורבורג"
לקבוצת יבנה

מאת סופרנו הכלכלי

מקס ראבד וצוות הכותנה של קבוצת יבנה
זכו בפרס הראשון של קרן סם ורבורג.
הפרס ניתן להם על הישגיהם הנמשכים ביבולי הכותנה.

הקרן הוקמה לזכרו ועל שמו של "אבי הכותנה הישראלית", סם המבורג,
ביוזמת משרד החקלאות, מועצת הכותנה ומועצת הירקות
ומפירותיה מחלקים מדי שנה פרסים, סמוך ליום הזיכרון לפטירתו.

השנה משתתפת גם משפחת סם המבורג מקליפורניה במתן פרס מיוחד,
אשר נתרם על ידה לזכרו של אהרן המבורג ז"ל (בנו של סם).

פרס שני: צוות כותנה של קיבוץ עין השופט עבור התמדתם בגידול כותנה,
בתנאי קרקע קשים, אשר שימשו מופת למגדלי האזור.
פרס שלישי: למריו לוי מקיבוץ שדה אליהו עבור תרומתו בגידול ביולוגי אורגני של ירקות.
פרס רביעי: לאחיעם קרול מכפר גלעדי, מדריך כותנה בלשכת הדרכה בגליל עליון
עבור התמדתו ודבקותו בהדרכת צוותות כותנה בגליל העליון.
(הארץ, מאי 1979)

חסר רכיב