תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

הוא והיא-הכל נפלא

08/05/2011
http://www.kdati.org.il/info/amudim/amudim.jpg
עמודים אדר תשע"א (747) 4
הוא והיא
הכל נפלא הוא: היום נקדיש את הבמה הצנועה שלנו כדי לנפץ סטיגמה מרושעת, מיותרת ואכזרית שקיימת בחברה הישראלית. עם השנים, נוצרה לקיבוצניקים תדמית קצת-לא-מאוד-חיובית בדעת הקהל. הם נתפסים כסנובים , רעי לב ואדישים . והגרוע מכל: הם נחשבים ככאלה שפיהם ולבם אינם שווים, כלומר שאומרים דבר אחד ובלב מוסיפים סאב-טקסט . כאילו הם לא יכולים להתלונן בקול, אז הם מתמרמרים בגלגולי עיניים וברמזים . אין לי מושג מאיפה הגיע הרעיון הזה . מה כבר חושב קיבוצניק בלב כשהוא אומר: "בוקר טוב" ? מה, בקיבוץ העיניים יותר צרות מאשר בעיר ? מה פתאום! הרי דווקא אצלו הכל שיתופי ! כנראה שכל התחושות נובעות מקנאה. ככה אשתי אומרת. והיא מבינה בזה, הרי היא עומדת להיות הפסיכולוגית הכי טובה בארץ. אפשרות חלופית היא שהסטיגמה הזו מכוונת רק לאלו המכונים "שמוצניקים" , שכולם יודעים שאין להם אהבת ישראל. תאמינו לי, פה, מי שאין לו סיבה אמיתית להתלונן, לא מתלונן . תראו אותי, למשל. החיים שלי נפלאים. הציפורים מצייצות ומזג האוויר נהדר . אני עובד בגד"ש והיבול מוצלח , אפילו התנסיתי בחליבה . לכן מעולם לא השתמשתי בסאב-טקסט בכתיבתי. הערות על כל מילה עשויות להסיח את הדעת מהנושא . אין מה להאריך כאן יותר. יהי רצון שנראה רק את החיובי ולא את השלילי. כמו שאמר פרויד : "אדרבה, תן בלבנו שנראה מעלת חברינו ולא חסרונם".
הכל נפלא

היא:

אז, הוא שכנע אותי לעשות את זה[1]. לדבר על ה"אופי הקיבוצניקי" הנודע לשמצה[2]. ואני, אנה אפנה, סטודנטית טרייה[3] בחופשת הסמסטר[4] שלה. למי יש זמן לכתוב טור[5] שנון[6] ומצחיק[7]? הוא הגיע עם הנושא יום לפני המבחן בפסיכולוגיה[8], כך שבאופן טבעי הרמתי גבה והגבתי בזלזול מוחלט ובהתעלמות[9]. אז הנה אני כאן.

ואם כבר בפסיכולוגיה[10] עסקינן, ניתן לראות כי השמועה ההזויה[11] אודות אופיים הרע[12] של הקיבוצניקים, הינה תוצר מובהק של התרבות החינוכית הכושלת של העירוניסטים[13], שלא זרעו מימיהם בדמעה[14] ולא קצרו ברינה[15]. אלו המפיצים את השמועה עונים להגדרה הפסיכולוגית, האקדמית והרשמית[16]: "לא מבינים מהחיים שלהם". הרי ידוע שהקיבוצניקים נדיבים המה[17], רחבי לבב[18] וישרים כסרגל[19].

אם כן, העניין סגור. כל הכפשה תתקל בחומה בצורה[20] ובלוחמים עזי נפש, שיגנו על שמנו הטוב[21]. כי טוב שם טוב משמן טוב[22]. ורק עוד הערה אחרונה לגבי הסאב-טקסט. אני, כקיבוצניקית, מקפידה שלא לומר דברים שמתחבא בהם סאב-טקסט[23]. אני לא רואה בזה טעם. יש לומר לאנשים את האמת בפרצוף[24]! זה חשוב במיוחד במקום קטן כמו קיבוץ, בו אין כמו אכפתיות[25], כנות[26] ודאגה הדדית[27] כדי להזכיר לנו מה חשוב באמת בחיים[28].[1] שכנע? אותי? הוא?? לא ייאמן! טוב, לפחות השאיר לי שוליים להתמרמר, שוליים בחושך...

[2] שהיחידים שמאמינים בקיומו הם, בינינו, קיבוצניקים לשעבר, שתפסו אותם אוכלים קרטון שלם של קרמבו ו-נו... אתם יודעים את ההמשך.

[3] באוניברסיטה יש טבילת אש אכזרית במיוחד. זה נקרא "מבואות".

[4] חופשה? איפה? איפה? גם אני רוצה!

[5] מדור.

[6] סאטירי.

[7] נושך.

[8] הקורס הזה, שכולם אוהבים להגיד "אם רק היה לי פסיכומטרי, כל-כך הייתי לומד את זה" ואז כשמכריחים אותם ללמוד את זה כמבוא הם מקללים את היום בו פרויד נולד.

[9] מה שכמובן הוכיח את התזה שלו והביא אותי לכאן.

[10] אולי היינו צריכים לדאוג שגם יונג ואדלר לא ייוולדו.

[11] "הזוי" – מהמילה "קנאה".

[12] קשוח, אנחנו מעדיפים קשוח.

[13] ר"ל יושבי קרנות!

[14] כי הקפה שהפועלים הערביים מכינים באמת נורא מר.

[15] כי הפיתות שלהם בכל זאת מצוינות.

[16] ע' בקובץ המאמרים "מי זוכר?", שנכתב ע"י "מה שמו?"

[17] תפוזים זה אחד וחצי לנפש, כן?

[18] מי זה הבחור הזה שנכנס אתמול לחד"א? הכשרה? אתה בטוח? אבל לא הייתה פה הכשרה מאז 92'. לא, זה בטוח איזה מסתנן מבחוץ. הרי הקישואים הממולאים של יוכבד ידועים בכל האזור.

[19] אז לקחתי 6 תפוזים ל-2 נפשות! אז מה! יש לי מתבגרים בבית!

[20] לא, לא של חציר, זה פשוט נשאר מהחתונה של פינקלשטיין.

[21] תנו לתיכוניסטים "מניטו", הם כבר ידעו מה לעשות אתו... אחחח, להט של בני נוער.

[22] בעיקר כשהאחרון עדיין לא הופרט.

[23] זאת כמובן אם לא מכלילים את קטגוריית האנשים שפשוט דורשים, ובתוקף, שיתייחסו אליהם בציניות! הכוונה, כמובן, לכל מי שלא נולד/גדל/בעל קרובים בקיבוץ.

[24] אלא אם כן יש להם פרצוף מפחיד. אז אני מעדיפה להגיד את האמת לגב המתרחק שלהם.

[25] חטטנות.

[26] חוצפה.

[27] אם את בהריון כדאי לקחת חומצה פולית. אה, את לא בהריון... אמממ... היה אוכל טוב בשבת, אה?

[28] אני עדיין לא יודעת מהו, אנחנו אמורים להגיע לזה בסמסטר הבא.

חסר רכיב